ЕНЕРГЕТСКИ ЕФИКАСНА ГРАДЊА КАО УСЛОВ ЗДРАВЕ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ

Промо

22. 09. 2022. у 16:00

Иван Вујисић, члан управног одбора, Комерцијални директор Wиенербергер Буилдинг Солутионс Централ Балкан.

ЕНЕРГЕТСКИ ЕФИКАСНА ГРАДЊА КАО УСЛОВ ЗДРАВЕ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ

Фото: Промо

Еколошка одговорност и енергетска ефикасност је идеја водиља компаније Wиенербергер - глобалног лидера у производњи и продаји грађевинског материјала и инфраструктурних решења. Своје пословање у Србији воде по светским стандардима, а системска решења која се производе у фабрици у Кањижи, такође испуњавају светске стандарде и норме. О иноватнивним методама које ова компанија примењује, и праксама којима је енергетска ефикасност на првом месту у области грађевинарства, разговарали смо са Иваном Вујисићем, чланом управног одбора и Комерцијалним директором Wиенербергер Буилдинг Солутионс Централ Балкан.

1. Шта значи имати енергетски ефикасан простор?

“Такав простор, било да је реч о кући, стану или неком другом објекту, требало би да омогући жељени квалитет живота и осећај пријатности уз што мању употребу енергије. Последично, мање енергетске потребе значиће и мању употребу електричне енергија и гаса. Декарбонизацијом која је код нас тек у повоју може се утицати и на смањење ефекта стаклене баште, чиме се утиче на очување животне средине”.

2. Када се спомене здрава животна средина, оно што нам прво падне на памет јесу редовна хигијена, чишћење и вентилација простора. Шта је са другим елементима здравог становања, као што је избор материјала и квалитетна градња стамбених објеката?

“Загађен ваздух и емитовање ЦО2 представљају велику претњу животној средини. Ми се трудимо да наши материјали имају што мање ЦО2, као и да користимо материјале који боље изолују простор како би смо смањили коришћење енергије за грејање и хлађење. Веома је важно и да материјали дуго трају, јер што се он дуже користи, то је његов утицај на животну средину мањи”.

3. Утисак је да се у Србији никада више није градило. Да ли је Србија спремна за транзицију ка градњи која мање штети животној средини и зашто би требало да инвеститори бирају зелене материјале?

“Мислим да у Србији полако расте свест о неопходности градње која наноси мање штете животној околини. Већина нових објеката испуњава минималне стандарде потрошње енергије, што показују и енергетски пасоши, који су ипак само почетак. Такође, енергетска криза која погађа цео свет значајно је утицала на раст свести код потрошача за потребом ефикасног простора. Ипак, уочљиво је да још увек заостајемо за светским стандардима”.

4. На који начин компанија Wиенербергер постиже високе резултате на пољу еколошке одговорности и ефикасности? Који су ваши најјачи адути?

“Ми пре свега поштујемо наше потрошаче и животну околину. Размишљамо дугорочно и наше пословање се заснива на декарбонизацији, циркуларности и биодиверзитету. Наши производи су потпуно природни, с обзиром на то да користимо природне материјале, каква је на пример глина. Мени се увек свиђала реч позајмиште, јер ми од природе позајмљујемо, па јој стога морамо нешто и вратити. У Србији смо чак и носилац еко знака, што потврђује да водимо рачуна о животној средини”.

5. Недавно сте тржишту представили потпуно нове производе из погона ваше фабрике у Кањижи, у који сте инвестирали преко 10 милиона еура. Какве су реакције ваших купаца и шта је оно што издваја нове производе на тржишту?

“Глина је остала иста, а оно што се мења јесте технологија. Ми као лидери у свету користимо најсавременију технологију у фабрици у Кањижи, која представља нашу најновију инвестицију и коју смо желели да уздигнемо на светски ниво, с обзиром на то је 60 одсто њених производа намењено иностраном тржишту. Нови производи иду корак са светским трендовима и имају мањи ниво ЦО2 по метру квадратном, лакши су и издржљвији, мање загађују, а и лепши су. Нови дизајн црепа који се производи у Кањижи је Твист 9, док су неки стари и непревазиђени модели какав је Континентал 9 модернизовани”.

6. Реците нам нешто о плановима и пројектима компаније Wиенербергер у наредном периоду?

“Оно што је незахвално када сте лидер на тржишту је да ће вас веома брзо копирати. Код нас важи правило да се седам година производ сматра новим, након чега се он посматра као нешто што треба унапредити. Ми имамо увек спремне неке иновације, које спроводимо углавном након седам година од претходне велике инвестиције. Ове године нас је изненадила велика потражња за нашим производима, па бих морао да се извиним нашим верним потрошачима јер производња није могла увек да испрати потражњу, иако је фабрика радила пуном паром. Међутим, сада када је фабрика у пуном погону, у наредних седам година од нас можете очекивати много нових производа”.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЊЕГОВА СМРТ СЛОМИЛА ГЛУМЦА: У сузама сваки дан, плаче од маја - показао како на мобилном чува његову слику (ВИДЕО)