У ЈАМИ, УБИЈЕНИ ОД УСТАШКЕ РУКЕ, ЗАВРШИЛО ЈЕ 1.600 СРБА: На Ливањском пољу служeна прва литургија новим свецима (ФОТО)

Р. Шегрт

01. 08. 2022. у 07:39

НА Ливањском пољу где Бистрица тече, заклани у јаме бацани су преци, потомци се данас радују са Христом, мученици српски постадоше свеци.

У ЈАМИ, УБИЈЕНИ ОД УСТАШКЕ РУКЕ, ЗАВРШИЛО ЈЕ 1.600 СРБА: На Ливањском пољу служeна прва литургија новим свецима (ФОТО)

Мошти мученика ливањских, Фото Р. Шегрт

Ово више није поље где се страда и долина смрти где се стално плаче, Ливањско је поље место васкрсења где блистају мошти и од сунца јаче.

Овим је стиховима завршио своју беседу у храму Успења Пресвете Богородице у Ливну, у Босни и Херцеговини, владика бихаћко-петровачки Сергије, обнародујући тако да су свештеномученици и новомученици ливањски ове године постали свеци. Он је предводио свечану литургију која је први пут у граду старца Вујадина одржана уместо парастоса свештеницима Ристи Ћатићу, Кости Станишићу и Илији Будимиру који су заједно са још 1.600 православних Срба пострадали од усташке руке тако што су бацани у јаме у Ливањском пољу, око Огњене Марије 1941. године. Њих је СПЦ у мају ове године прибројала сабору светих.

- Постојаћемо све дотле докле будемо памтили, а како будемо памтили претке, тако ће и нас упамтити потомци. То је историјска правда која се не може заобићи, зато памтимо, помињимо и молимо се онима који нас воле са небеса, који нас не остављају чак ни онда када их заборавимо изморени непотребним бригама овога света - поручио је владика Сергије окупљеном народу.

Фото: СПЦО Ливно/ Епархија бихаћко-петровачка

А окупили су се у великом броју православни Срби из Ливна и пространог Ливањског поља, расејани по свету после војне операције хрватске војске "Олуја". Дошли су, као и сваког лета од 1995. да обиђу порушене домове, гробља и малобројне рођаке који су се вратили да наставе живот у завичају.

- Наша света обавеза, али и мотив да сагледамо себе и да из дана у дан постанемо бољи.

Да се волимо и међусобно помажемо, да не заборавимо једни друге, баш као и овај град и овај крај који је у српској историји дао бројне јунаке, свештенике, песнике и мученике - поручио је владика бихаћко-петровачки.

Владика Сергије, Фото Р. Шегрт

Свечаном литургијом у храму у Ливну обележена је не само 81 година од великог страдања Срба на овом подручју, већ и 31 година како су њихове мошти извађење из јама широм Ливањског поља и похрањене у заједничку спомен-костурницу која се налази непосредно поред цркве Успења Пресвете Богородице. Ранијих година у костурници је на Огњену Марију служен помен свим страдалима.

Ове године поред свештенства бихаћко-петровачке епархије, на литургију су дошли и бројни гости, свештеници који су службовали у овој цркви Мирко Јамеџија, који је у Ливну службовао до почетка грађанског рата, Жељко Ђурица, који је први свештеник који је дошао у цркву након завршетка сукоба, бивши амбасадор БиХ у Грчкој Бранко Докић, начелник општине Босанско Грахово Урош Ђуран, представници Удружења "Огњена Марија Ливањска" из Београда, које негује традицију, обичаје и посебно културу сећања овог краја, монахиње из Жиче, као и бројни грађани и верници.

ОЖИВЕО ЗАВИЧАЈ

ТОКОМ лета у селима у доњем делу Ливањског поља где су живели Срби и где је сада, нажалост, остало малобројно српско становништво, одржавају се бројна окупљања расејаних. Традиционалне завичајне скупове у свом селу имају Басташани, Нугларани, Грковчани, Казанчани, Пеуљани. Сви су обновили порушена гробља у својим селима, а у некима чак и изградили цркве капеле.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)

ПОСЛЕДЊИ ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Није било геноцида, ово би умањило значај тог термина