ЖАЛБЕ НА СУДИЈЕ И -ЕЛЕКТРОНСКИ: Од краја године почеће да ради апликација за притужбе на рад правосуђа

В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

28. 07. 2022. у 14:00

ГРАЂАНИ Србије моћи ће од краја ове године, путем нове апликације е-притужбе, да се жале на рад судија и тужилаца Министарству правде, у домену његове надлежности, сазнају "Новости".

ЖАЛБЕ НА СУДИЈЕ И -ЕЛЕКТРОНСКИ: Од краја године почеће да ради апликација за притужбе на рад правосуђа

Фото: Танјуг

Успостављањем нове апликације, они добијају могућност да на брз и једноставан начин, онлајн поднесу притужбу на унапред генерисаном обрасцу, без физичког одласка у Министарство.

Притужбе су и до сада писаним путем достављане овом ресору, будући да је оно надлежно за надзор над применом Судског пословника и Правилника о управи у јавном тужилаштву. Махом су се односиле на неосновано трајање судског поступка, односно одуговлачење суђења, као и на злоупотребу процесног права (нпр. одлагање рочишта по неколико пута због непојављивања адвоката, а што судија толерише).

Само у прошлој години, према подацима о евиденцији кретања предмета у Управи за заједничке послове републичких органа, евидентирана су 8.662 поступања по притужбама. Ипак, испоставило се да је тек мањи део основан, у смислу да је надлежност у поступању имало Министарство правде.

ОД 2012. ГОДИНЕ УКУПНО 258 НАДЗОРА

МИНИСТАРСТВО правде и само, независно од притужби грађана, може да надзире рад правосудних органа, предлаже мере за отклањање недостатака и надзире њихово извршење. Од јула 2012. до краја 2021. Одељење за надзор Министарства извршило је 258 контрола рада судова и тужилаштава.

Притужбе на рад судија и тужилаца достављане су досад на писарницу Министарства, одатле су физички одношене у Сектор за надзор и ту се формирао предмет. Уз адекватан пропратни акт, он се прослеђује у суд или тужилаштво на изјашњење. Цела ова процедура дуго је трајала. Сада ће Министарство моћи онлајн да проследи притужбу.

Други регистар односи се на завештања која грађани сачињавају или депонују код јавних бележника. Он омогућава да када неко, ко је депоновао тестамент код нотара, премине, не дође до недоумица ко је наследник, шта је коме остављено... Тиме се избегавају потенцијалне тужбе међу наследницима и смањује број оставинских поступака.

Према речима нотара Саве Дедајића, члана ИО Јавнобележничке коморе, број остављених тестамената постепено расте, а само у његовој канцеларији у Старој Пазови месечно се депонују један до два.

- Странке могу да бирају да ли ће саставити тестамент код адвоката, уз два сведока, или ће га издиктирати јавном бележнику, који га аутоматски депонује, што спречава злоупотребе и гаранција је да ће се испоштовати последња воља оставиоца - каже Дедајић.

Регистар који је до сада постојао био је само за бележнике, а сада ће увид имати и судови. Оба ова регистра Министарство правде реализује уз подршку ЕУ пројекта "ЕУ уз правду - Подршка за Поглавље 23".
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

СВЕ СЕ ЧИНИ КАКО БИ СЕ ШТО ПРЕ ЛОКАЛИЗОВАО ПОЖАР: Министарка Вујовић обишла депонију Дубоко код Ужица на којој пламен букти од петка (ФОТО