ПОВЕЋАН БРОЈ ДАВАЛАЦА МАТИЧНИХ ЋЕЛИЈА: Што је више уписаних у Србији, то су веће шансе да се подударни донор нађе у границама наше државе

Танјуг

19. 07. 2022. у 11:51

ПОВЕЋАВА се број уписаних грађана у Регистар давалаца матичних ћелија за 70 одсто пацијената који имају леукемију, апластичну анемију, имуну дефицијенцију или урођени поремећај метаболизма, чији живот зависи искључиво од давалаца.

ПОВЕЋАН БРОЈ ДАВАЛАЦА МАТИЧНИХ ЋЕЛИЈА: Што је више уписаних у Србији, то су веће шансе да се подударни донор нађе у границама наше државе

Фото. Принтскрин Youtube

Њихов спас су несродни даваоци матичних ћелија, који су уписани у Регистар давалаца матичних ћелија хематопоезе Србије.

Од почетка кампање "Ослони се на мене", коју је покренуо Регистар давалаца матичних ћелија хематопоезе Србије, за непуна три месеца уписано је нових 1.300 давалаца, што је више него једногодишњи просек, саопштили су из Регистра даваоца матичних ћелија хематопоезе Србије.

 - Регистру могу да приступе здраве особе које имају између 18 и 45 година, не болују од тешких обољења срца, плућа и бубрега, малигних и аутоимуних обољења. Ко се једном пријави, његови подаци остају у Регистру док не напуни 60 година. Уколико се установи да је давалац подударан са неким пацијентом коме су потребне матичне ћелије, позивамо га на даљу процедуру. У данашње време матичне ћелије се могу прикупити на два начина, из периферне крви и из бедрене кости. Давалац је тај који бира начин на који ће дати матичне ћелије - објашњава др Глорија Благојевић са Института за трансфузију крви Србије.

Фото. Принтскрин Yоутубе

 - Регистар представља базу података о пријављеним даваоцима који су спремни некоме да помогну. Када је болеснику неопходна трансплантација, у Регистру се тражи давалац који је са њим подударан - објаснила је др Глорија Благојевић.

Она је додала да је важно да Регистар буде што бројнији, иако имамо и светски регистар, и то из два разлога.

Први је то што су, како се показало, а наводе у саопштењу, хумани леукоцитарни антигени на основу којих се одређује подударност између болесника и даваоца сличнији између људи из истих етничких група, и да је показано да је трансплантација боља уколико су и давалац и болесник са истог подручја.

Само 30 посто пацијената има подударног даваоца у оквиру своје породице. За остале, друга опција су несродни даваоци, уписани у Регистар давалаца матичних ћелија хематопоезе Србије или у Међународни регистар.

Што је више уписаних у Србији, то су веће шансе да се подударни донор нађе у границама наше државе.

БОНУС ВИДЕО:

А САДА НА ПОСАО: Најбољи дипломци медицинских факултета у Србији са министром здравља

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

ШЕШЕЉ НИЈЕ ЗНАО О ЧЕМУ СЕ РАДИ: Круна у програму уживо устала и дошла до лидера радикала (ВИДЕО)