СИНЕ МИШО, СВЕ ТВОЈЕ МАЈКА ЧУВА... У "Соби сећања" у Руми, Удружење ратних војних инвалида овог града чува успомену на погинуле у ратовима

С. Костић

26. 03. 2022. у 10:45

НЕ желе Румљани да заборав потисне њихове суграђане погинуле током грађанског рата деведестих нити страдале за време НАТО агресије.

СИНЕ МИШО, СВЕ ТВОЈЕ МАЈКА ЧУВА... У Соби сећања у Руми, Удружење ратних војних инвалида овог града чува успомену на погинуле у ратовима

Милија Вересија/Фотографије у "Соби сећања", Фото С. Костић

На зидове "Собе сећања" од петнаестак квадрата сместили су 81 фотографију и списак 167 погинулих војника и цивила из времена страдања, туге, бола, али и велике храбрости и пркоса.

Када је пре четири године оформљена, "Соба сећања" је била прва таква у Војводини.

- Не желимо да заборавимо храбре људе који су животе дали за одбрану отаџбине - каже Милија Вересија, председник Удружења ратних војних инвалида Руме.

Уз фотографије, ту је и "Књига сећања", у којој су мајке погинулих војника исписале своје поруке најдражим синовима. Једна од њих је и Нада Убоја. Изгубила је сина јединца Мишу у августу 1998. године. Погинуо је на Косову и Метохији, током одслужења војног рока. У књизи је, пре четири године, записала: "Драги наш, сине Мишо, после 20 година бол је све већа. Са нама си увек. Све твоје мајка чува..."

Син Соке Поповић, Бранислав, погинуо у Босни 1992. Фото С. К.

По младом хероју Миши Убоји носи име једна улица у Руми.

Застали смо и заћутали после читања Надине поруке. Гледамо фотографије свесни да свака говори причу о болу за незаборав и поштовање. Милија Вересија нам издваја још једну - судбину Младенке Врцељ (33) из Бенковца.

- Младенка је са супругом Љубомиром, њихових троје деце и својом мајком избегла из Хрватске. Привремено су били смештени на Косову и Метохији, а њена мајка Божица Тепша у Хртковцима где су Врцељи често долазили. И када је требало да се преселе код Божице, Младенку су 17 дана после потписивања Кумановског споразума, Албанци заклали у кући у Призрену, а пола године касније, на Бадње вече 2000, свирепо су убили и њеног супруга.

Ћерка им се удала, једно дете је преминуло, а треће је смештено у Сремчицу... - са много туге прича Вересија.

Он нас је у "Соби сећања" упознао са Соком Поповић (73) из Руме. Она је 1992. године код Босанског Брода изгубила сина Бранислава, момка од само 19 и по година.

- Само што је завршио средњу школу, отишао је у војску - говори нам Сока са бескрајном тугом мајке за изгубљеним сином, која не јењава ни после три деценије.

- Војни рок је почео да служи у Врању, а потом су их прекомандовали и током ноћи пребацили у Босну. Тамо је мој Бранислав и погинуо. Сада дођем овде и гледам у слику мог делије. Гледам је и разговарам с њим, па ћутим и плачем... Рана жива...Жалост не пролази.

СТРАДАЛИ У ДРУГОМ СВЕТСКОМ РАТУ

ДАНАС у нашој "Соби сећања" чувамо и списак 126 ратних војних инвалида, као и имена 746 Румљана погинулих или преминулих у војној болници у Другом светском рату. Ниједну жртву ратова нисмо изоставили - каже Милија Вересија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)