ПИТАЊЕ којим је Горан Шарић насловио ново предавање у оквиру трибинског програма КЦНС, повод је за низ других, такође важних питања која тема отвара.

Mafinj

09.03.2022. 06:09

Imajmo malo empatije za druge, prirodu i svet oko nas. Da polazu neku vrstu Hipokratove zakletve, kao i predsednici drzava, pa da kazu sebi i javnosti "pomozi a ne naskodi", ne cini drugom sto ne bi sebi. Moguće da bi primenom toga doprineli boljem svetu. Osim novih otkrica, golih činjenica, teorija, teza i pitanja bez odgovora, naucnici treba da svoj rad humanizuju i moralizuju i oslobode pa i u smislu koruptivnosti. Morali bi delovati preventivno, raditi uzimanjem u obzir kakve posledice imaju njihova dela na svet, a reci na nesigurne i uznemirene ljude.

Zahum

09.03.2022. 10:44

Горан Шарић је потомак Шарића из Травника, а међу њима је најпознатији надбискуп Врхбосански Иван Шарић, током Другог светског рата. Пионир је "Католичке акције" (пројекат Папе Пија X). Благословио је и јавно позивао на католичење Срба, отворено, са Степинцем, подржавао Павелића и НДХ. Умро је Мадриду, а сахрањен у катедрали Св. Јосифа у Сарајеву. Иван Шарић Млађи је данас у Србији оно што је Рачки био током 19 века - ерудита задуђен за испирање српских мозгова. Главни циљеви његових предавања је да кроз глорификацију српске историје повеже Србе са подунавским најстаријим европским култура - а Далмацију засементира у српској историографији као хрватски аутохтони простор. Када дође тренутак,, одржаћ коначно и предавање о Хрватимаи и њиховој "колевци" Далмацији.До сада смо чуки да је очаран Босном и да вуче корене мало "изБосне", а мало и "од држааву Монтенегро". Новости да провере ко је тај Рачки - по други пут међу Србима.