ЖИВОТ ОСТАЈЕ И КАД ГРОБЉА ОДУ: Трећи документарни филм Ранка Ђиновића о чудесној истрајности Срба на Косову и Метохији

Д. ВУЈИЧИЋ

07. 02. 2022. у 16:00

НОВИЦИ Шаврлићу брат је умро на рукама у притвору албанских терориста 1999, а њега су спасли суграђани из Ораховца који су се окупљали испред команде Кфора.

ЖИВОТ ОСТАЈЕ И КАД ГРОБЉА ОДУ: Трећи документарни филм Ранка Ђиновића о чудесној истрајности Срба на Косову и Метохији

Терзијски мост, Ђаковица, Фото Приватна архива

Робовао је четири тешка дана и, срећом, није нестао попут многих других у конвојима који су ишли преко Проклетија. На крају су га страни војници ослободили.

У Ораховцу већ неколико година Срби се не сахрањују, јер им је гробље разрушено, а у дворишту Цркве Успења Пресвете Богородице више нема места. Кад неко премине, посмрти остаци се возе у Северну Митровицу, или на неко гробље у централну Србију, да покојник почива у миру.

Марко Богићевић био је један од стотинак дечака и девојчица који су се купали на Бистрици надомак Гораждевца августа 2003. Монструми су тада пуцали у децу и убили Панту Дакића (12) и Ивана Јововића (19), а Марко је тешко рањен. Он није отишао из Гораждевца. Сваки дан гледа: Бистрица тече, а правда не долази!

Ђиновић са Хандкеом, Фото Приватна архива

У "тешких", горких и емотивних 29 минута, стале су још многе приче трећег документарног филма "Остајемо овде" Ранка Ђиновића, песника родом из Ђаковице. Претходна два, "Универзум бола" и "Страдање", приказани су на свим континентима где има нашег народа, а за то је најзаслужније свештенство Српске православне цркве.

- Комесаријат за избеглице Владе Србије је много допринео да настане овај филм. Да није било разумевања Владимира Цуцића, екипа не би могла да путује и снима. Вратили смо се са девет сати слике, а у филм ставили 29 минута - каже аутор Ђиновић.

Из Метохије, према његовим речима, Срби неће да се селе иако им је чак и Косовска Митровица "далеко". Брезовица је ближа, па одлазак на Шару људима из Велике Хоче, Ораховца, Гораждевца, дође као пут у "бању".

- Ходао сам Терзијским мостом који је некада спајао Призрен и Ђаковицу преко Рибника. То је онај мост преко којег су ишли српски војници на путу ка Албанији. То је и мост моје младости преко којег сам прелазио годинама, када се на рат није могло ни помислити. То је за мене најјача импресија - сведочи аутор.

Негован Марвић председник је Удружења породица несталих и киднапованих у Метохији.

Негован Марвић, Фото Приватна архива

Све лоше и добре вести из српских енклава сливају се прво до њега.

- Велики је проблем, а срамота је за нас и да причамо о томе, што поред толике наше метохијске земље народ избегава да се овде сахрањује. Гробља нам уништише редом, па мртве и нестале "збирамо" на заједничка обележја. У порти храма у Ораховцу су 42 нова гроба и нема више места. Ми нећемо нигде, ни ми ни деца што нам се рађају - приповеда Негован.

Ранко објашњава да "Остајемо овде" није документарни филм о "јуначењу" оних који неће да напусте Косово и Метохију, него потврда да таквих људи има много. Филм је и позив да се људима помогне.

- На српским ауторима, писцима, песницима је велика обавеза да причају приче о страдању свог рода. Свака слика и сваки стих су важни. Срби који су остали и опстали управо приповедају ретко виђену епопеју - истиче Ђиновић.

Марко Богићевић, Фото Приватна архива

Са сниматељем Владимиром Ракићем и Ђиновићевом ћерком Анастасијом, асистентом на овом филму, пропутовали су сваки педаљ Метохије.

- Њима није било свеједно, а ја сам некако огуглао на страх. Албанци су се овог пута више чудили него што су нам претили, видевиши да слободно снимамо. Ко зна, можда ће се нешто и променити - закључује Ђиновић.

СВИ ЗНАЈУ КО ЈЕ ПУЦАО

МАРКО Богићевић био је сасвим мали када су га изрешетали меци терориста на Бистрици. Сада, после 19 година, то је момчина, каже Ранко Ђиновић и додаје да га је одмах одвео на место страдања малишана.

- Знају ко је пуцао и Албанци и Кфор и Срби. Страшно је да постоји тако срамотна "јавна тајна". Нису част и образ били привилегија само српског народа овде, него и Албанаца. А сада ћуте и гледају у земљу. Кажу, постоји и награда од милион евра за откривање починилаца, али се нико није јавио.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду