НАТАЛИТЕТ ЈЕ У ОВОМ ВЕКУ НАШ ПРВИ ЦИЉ: Арно Гујон за "Новости" о кључном питању за Србију

С. РOВЧАНИН ТОМКОВИЋ

10. 01. 2022. у 10:30

ТРЕНД повратка одређеног броја људи траје од 2015. године. Враћају се они који су радили или студирали у иностранству, а желе да створе породицу у Србији.

НАТАЛИТЕТ ЈЕ У ОВОМ ВЕКУ НАШ ПРВИ ЦИЉ: Арно Гујон за Новости о кључном питању за Србију

Фото З. Јовановић

Ако се тако настави убудуће, то ће много значити у економском и демографском смислу за Србију.

Овако на питање да ли се људи враћају у Србију, о чему је у последње време говорио и државни врх наше земље, у интервјуу, за "Новости", одговара Арно Гујон, директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону, и додаје:

- Демографска слика и наталитет је у овом веку циљ број један, не само Србије, већ и целе Европе, која стари. Богате земље, ако не успеју да реше свој демографски дефицит, имаће огромне проблеме у будућности. Сиромашније земље, попут Србије, ако успеју да реше демографски пад, имаће бољу будућност. У нашој дијаспори лежи огроман демографски потенцијал и зато је важно да направимо систем и амбијент у којем ће људи сами имати жељу да се врате.

Где су права Срба најугроженија, наравно, ако се изузме Косово и Метохија?

- Положај Срба у региону је компликованији и сложенији од положаја Срба у дијаспори. У региону постоји дискриминација, а понекад и насиље уперено против Срба. У Федерацији БиХ Срби су нарочито дискриминисани када покушавају да се запосле. Исти је случај и у појединим деловима Хрватске. У Словенији је ситуација неупоредиво боља, али Срби, иако су бројнији од других мањина, немају статус националне мањине, иако Словенци у Србији, којих је вишеструко мање, имају тај статус.

Како тече пројекат оснивања школа на српском у иностранству и да ли их похађају само деца нашег порекла или и странци?

- У разговору с представницима дијаспоре, сазнао сам да им је једна од најбитнијих ствари очување језика код деце прве, друге, треће генерације. Брзо се заборавља матерњи језик кад живите у окружењу где се страни језик говори у школи. Претходне године, широм света, од Русије до Шпаније, преко Португалије и Малте, отворили смо 23 допунске школе српског језика које похађа више од 800 ученика, што је за 20 одсто увећало број деце која уче српски у свету. То јесу, пре свега, деца наших исељеника, али има и одраслих. У Русији има Рускиња које су удате за наше људе и желе да науче српски да би и у кући, с децом могле да говоре на српском. У школама се учи и национална историја, култура, географија...

Фото З. Јовановић

Реновирате и школе на Косову и Метохији...

- Сваке године "Солидарност за Косово" издваја више од 100.000 евра за реновирање школа на КиМ. То је један од наших приоритета зато што су школе у изузетно лошем стању, а то је уједно и место где деца проводе највише времена. До сада смо укупно реновирали 44 школе широм Косова и Метохије.

Дуго нисте били у јужној српској покрајини због забране уласка коју је истакла Приштина. Шта вам највише недостаје?

- Недостају ми људи с КиМ, кумови, пријатељи. Волео бих и да сам могао Нову годину да дочекам тамо. Али, пошто је то сада немогуће онда су моји пријатељи с Космета дошли до Новог Пазара где смо дочекали Нову годину заједно с француским волонтерима моје хуманитарне организације "Солидарност за Косово", који уназад 17 година проводе новогодишње празнике са Србима на КиМ, делећи хуманитарну помоћ.

Колико сте до сада помогли нашим људима?

- Финансирали смо пројекте у вредности више од шест милиона евра, организовали 45 конвоја хуманитарне помоћи, у којима смо делили храну, нову обућу и одећу. Изградили смо десетак фарми, млекара, фабрика за пастеризацију воћа и поврћа по енклавама. Сваке године финансирамо самоодрживе пројекте, делимо стоку и пластенике, како би људи живели од свог рада, а не од помоћи.

Да ли се слика у свету о Србима променила од када сте одвезли први конвој помоћи на КиМ?

- Већ 17 година извештавамо о ситуацији, организујемо посете за новинаре и парламентарце, издајемо књиге, стрипове, часописе и документарце, да би свет видео како живе Срби у центру Европе. Мислим да се ствари мењају. Србија је на страни истине и правде, ситуација је далеко боља него раније, иако је негативна пропаганда још присутна, али можемо лакше да се боримо против ње.

Спровели сте и акцију заштите имовине Срба из БиХ који су морали да оду у свет, а претило је да им се куће "загубе" у катастру...

- Путем медијске кампање, преко амбасада, епархија СПЦ и друштвених мрежа допрли смо до људи који су у земљама где је дијаспора из Босне многобројна - у Аустрији, Швајцарској, Немачкој, Канади, Аустралији и Америци. Јавило нам се више од 3.000 људи за два месеца. Информисали смо близу два милиона Срба који живе у свету. Циљ је да задрже своје куће и окућнице, шуме, њиве... које су на територији Федерације, а не да се траг о томе, кроз актуелно усклађивање замљишних и катастарских књига, изгуби.

Неправда је да неко, ко је морао да напусти своје огњиште у рату, сада буде избрисан из регистара. У 21. веку право на приватну својину је основно људско право.

ЖЕЛЕ ДА ВИДЕ ВИКТОРА

A СА Косова и Метохије често добијате поруке захвалности. Шта су вам пожелели за празнике?

- Да дођем на КиМ заједно са породицом како би упознали и мог сина Виктора.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ИЗНЕНАДНА СМРТ: Преминуо Данило Дончић