БЕОГРАД НА ВОДИ РАСТАО НАД ПОНОРОМ ОД 200 МЕТАРА: "Новости" на 168. метру Куле Београд, са кранистима који су је градили

Б. Царановић / С. Булатовић

09. 01. 2022. у 08:00

НАД њим је понор дубок 200 метара. Кабину њише ветар, који је ту најмање три пута јачи него доле на земљи.

БЕОГРАД НА  ВОДИ РАСТАО  НАД ПОНОРОМ  ОД 200 МЕТАРА:  Новости на 168. метру Куле Београд, са кранистима који су је градили

Фото М. Ристић

Краниста ручком балансира и диже терет од три тона. Вешто маневрише, избегава препреке, застакљене спратове, а испорука мора да стигне у центиметар, прецизно до радника који је монтира. Назире се 42. спрат највише зграде у овом делу Европе, Куле Београд.

Овако су изгледали последњи дани изградње новог симбола српске престонице. Кулу Београд је, док у свом пуном сјају није заблистала у новогодишњој ноћи, градило и осам краниста. Међу њима су Горан Мрдак (32), Милосав Ристић (31) и Немања Ерић (31). Знају се још из Грађевинске школе на Звездари. Годинама и раде заједно, а рекло би се да деле и искрену посвећеност једном од тежих занимања. Врсни у овом послу, ангажовани су на најзахтевнијим грађевинским подухватима. Када је потребна смирена рука, максимално стрпљење, опрез и прецизност.

- Изузетно је тежак посао увек, а рад на Кули Београд најтежи нам је досад - прича Немања Ерић.

- У овом делу Европе нема му равног. Највећи изазов до сада. Радило се са изузетно великим теретима. Дизали смо клизну оплату, која се први пут користи у Србији, бетонске и челичне конструкције, а стубови су били дуги од 30 до 40 метара. Носили смо киблу пуну бетона тешку пет тона. Клизна оплата, на пример, састоји се из више елемената, а сваки тај део је по седам тона. Озбиљни терети и озбиљан посао, иако сва тројица имамо искуство од петнаестак година.

Фото Танјуг

А подвиг је и сам долазак на радно место. Лифт их води до 22. спрата куле. Одатле прелазе на кран. Али тек на његову средину. Мердевинама се пењу до врха. Пред крај радова то је био 42. спрат, а кабина и који метар изнад њега. То што другима делује као највећа мука, рад на толикој висини, њима није никакав проблем. За њих је најзахтевније пазити на безбедност.

 

- На оваквим висинама то је комплексно - додаје Милосав Ристић.

- Потребан је већи труд, концентрација, прецизност, него на обичним грађевинама. Кад има ветра, посао постаје још тежи. Важна је добра комуникација са сигналистима. Ми некада радимо у потпуној магли.

Као да сте у облаку. Ништа не видимо. Они су тада наше очи на земљи. Они нас наводе.

Фото Промо

Озбиљне послове смо обављали и када је била толико густа магла, бела попут теста.

Обука и школа нису једини предуслов да се ради овај посао. Уласка у кран нема без дозволе лекара. А она се даје, тек после детаљне претраге.

- Важна је психолошка процена. Страх од висине моментално елиминише кандидата - појашњава Горан Мрдак.

- Не сме да буде нервозан. Алкохол и било какве психоактивне супстанце на градилишту су строго забрањене. Психолошка контрола, као и комплетна провера се ради сваке године.

Фото М. Анђела

Фото М. Анђела

Кранисти делове зграде, попут делова слагалице, пењу на задату висину. Где их, само везани сајлама, висећи са ивице, дочекују алпинисти. Међу њима је и Љубомир Бељин.

Спортиста и адреналински зависник, који је страст претворио у посао. Ми га затичемо на 42. спрату где монтира медија фасаду.

- На висини сам од 21. године и имам бар толики стаж - каже Љубомир.

- Ово је дефинитивно највећа висина на којој сам радио. Нисам радио у иностранству, а ово је највише градилиште у земљи. Ако се испоштује сва процедура, нема разлога за страх.

Имам све сертификате за рад на високим грађевинама и могу да радим свуда у свету.

Са највећом опасношћу, међутим, сусрео се на знатно нижим висинама. И на другом градилишту.

- Пред крај радног времена, попустила ми је пажња, случајно сам убацио контрауже - присећа се Бељин.

- Буквално сам висио са седмог спрата. Опустио сам се. Држао ме је најважнији део наше опреме - локер. Подупро сам се ногама на олук. Убацио сам уже на место и спасао се. То је наук за читав живот. Сада све проверавам по пет пута.

Радило се неретко када се ни прст пред оком није видео, Фото Промо

Посао за кранисте био је готов у другој половини децембра. Када подвуку црту, кажу да је најважније да је све прошло како треба.

- Међу најкомпликованијим захватима овде било је подизање огромних заштитних ограда, површине 50 квадрата, које смо морали прецизно да подигнемо - причају кранисти.

- Неколико пута је толико јако дувао ветар да се кабина њихала од 10 до 15 метара. Свака грешка је могла да направи озбиљне последице. За нас је највећи успех да се нико није повредио.

Горан Мрдак, Милосав Ристић и Немања Ерић, Фото М. Анђела

ЛУКСУЗ БЕЗ 13. СПРАТА

У КУЛИ Београд, високој 168 метара, током 2022. године биће завршена и пространа балска дворана, обележје "Сент Риџис" хотела. Он ће бити од приземља до 11. спрата. Од 14 до 39. нивоа биће 220 брендираних "Сент Риџис" станова.

Између та два дела, на дуплом 12. спрату, биће машинске просторије неопходне за функционисање здања. Кула, као и многе сличне зграде у свету, неће имати "баксузни" 13. ниво. На врху, 42. спрату, налазиће се видиковац отворен за све посетиоце.

СПЕКТАКЛ

АЛПИНИСТИ су последњих дана децембра били посебно ангажовани на монтирању медиа фасаде и припемама спектакуларног дочека Нове године. Управо ти панели омогућили су "игру боја" на самој згради, досад невиђену на нашим просторима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (0)

УЕФА У ШОКУ: Русија се одлучује на радикалан потез?