ВИРУСОЛОГ ШЕКЛЕР О ПЕТОМ ТАЛАСУ КОРОНЕ: Заражени имају помешане симптоме делте и омикрона, највише угрожене две групе људи

06. 01. 2022. у 11:29

ВИРУСОЛОГ Миланко Шеклер истиче да они који су тренутно заражени короном имају помешане симптоме који су били упечатљиви код делта соја и који се помињу код омикрона.

ВИРУСОЛОГ ШЕКЛЕР О ПЕТОМ ТАЛАСУ КОРОНЕ: Заражени имају помешане симптоме делте и омикрона, највише угрожене две групе људи

Фото: Принтскрин

Како каже, многи оболели су изгубили чуло мириса и укуса што су симптоми делта соја док доминирају презнојавање и мало повишена температура што је одлика омикрона.

Шеклер наглашава да имамо скок и делте и омикрона чега се највише бојао.

-Невакцинисани су најугроженији без обзира на старост, али и старији са придруженим болестима. Претходни таласи су, као што је неко из Јужне Африке приметио, били као Килиманџаро, висока, али блага планина на коју могу да се попну и старији људи. Има ток, благи успон и пад. А омикрон прави врхове као Монт Еверест, оштро иде горе и доле - објашњава Шеклер за "Курир".

Познати вирусолог подвлачи да ће пети талас трајати краће, али ће бити хаотичан "као што већ јесте".

- Француска има 280.000 заражених на дан, Британија 218.000. Само молимо Бога да удео делте не буде превелики. Дијагностички капацитети ће бити преоптерећени јер треба узети на десетине хиљада узорака за тестирање и обрадити. Биће загушење и за тријажу, а тиме и чекање које може бити опасно по живот - сматра Шеклер.

"Флурона је будалаштина"

Последњих дана у свету и региону појавили су се први случајеви "флуроне" - комбинације грипа и короне. Међутим, Шеклер тврди да је то "будалаштина која нема значаја јер јако ретко неко закачи и један и други вирус".

-Ко познаје РНК вирусе, зна да су они одлични стимулатори интерферона и да ћелије које луче интерферон као неспецифични систем одбране заустављају инфекције другим вирусима. Постоји само варијанта да се неко баш игром случаја инфицира истог дана и једним и другим вирусом, а то су ретке ситуације. И то није битно за грађане и јавно здравље - апострофира Шеклер.

(Курир)

БОНУС ВИДЕО: Kako je porodiljama obolelim od korona virusa?

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТИ ВЕЛИКИ И ЈАКИ ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".

12. 03. 2026. у 19:25

Мирослав 33 године живи под земљом, без струје и воде: Хуманитарац поделио причу која је расплакала многе (ВИДЕО)

Мирослав 33 године живи под земљом, без струје и воде: Хуманитарац поделио причу која је расплакала многе (ВИДЕО)

ДЕКА Мирослав из села Дворска код Крупња већ 33 године живи у земуници без струје и воде, а његов вапај за помоћ дирнуо је хуманитарца Марка Николића.

14. 03. 2026. у 11:54

Коментари (0)

„И ЈЕДАН ЈЕ МНОГО“: Удружење приређивача игара на срећу СПИС покренуло програм едукације младих