ЗАВИСНОСТ ЛЕЧЕ ИЗ ДОНАЦИЈЕ: У Србији је свега 4.500 корисника опијата, од 20.000, на супституционој терапији

Б.Радивојевић

20. 12. 2021. у 07:40

ОД око 20.000 зависника од опијата у Србији, на супституционој терапији је тек 4.500. И са овако лошом статистиком о лечењу инјектирајућих корисника дрога (ИКД), мали број зависних од наркотика као што су хероин и морфин, који се одлуче на овај, за њих тежак корак, најсавременију терапију, ако нису укључени у клиничку студију, морају сами да плате?!

ЗАВИСНОСТ ЛЕЧЕ ИЗ ДОНАЦИЈЕ: У Србији је свега 4.500 корисника опијата,  од 20.000,  на супституционој терапији

Фото Shutterstock

У свим земљама у окружењу, али не и код нас, нови лек, комфорнији за примену, и безбеднији од оних који се дуго примењују, издаје се делимично или потпуно на рачун здравственог осигурања.

Код нас терапију "метадоном" у потпуности покрива РФЗО, за други лек у употребу "бупренорфин", корисник партиципира 50 одсто цене, док се за "булнексо" чека одлука Фонда здравственог осигурања.

Доктор Александра Дицков, начелник одељења за болести зависности Клинике за психијатрију Универзитетског клиничког центра Војводине, и редовни професор Медицинског факултета Универзитета у Новом Саду, рекла је за "Новости" да је покренута иницијатива да се измени режим издавања лека:

- Републичка стручна комисија за превенцију и контролу болести зависности Министарства здравља је дала предлог РФЗО да размотре стављање "булнекса" на листу лекова које би фонд покривао делимично или у целости.

Корисници који су на "метадону" добијају терапију у свим здравственим установама у Србији, а уколико терапију подижу у апотекама, то остварују без партиципације. "Бупренорфин" су, каже наша саговорница, обезбедиле скоро све здравствене установе у

Србији.

- У амбулантном третману "бупренорфином" корисници купују лек са партиципацијом од 50 одсто - каже проф. Дицков.

- На месечном нивоу, за терапију им је потребно око 6.000 динара. "Булнексо" је тренутно доступан у болничком третману кроз донације. Када корисници пређу на амбулантни третман, месечно одвајају 10.000 до 12.000 динара. Да ли је то скупа терапија за особе које су углавном незапослене, свако сам нека закључи.

Специјална болница за болести зависности "Др Теодор Драјзер" у Београду, Фото Н. Фифић

Нова терапија смањује ризик од злоупотребе других опиоида и предозирања, а није атрактиван ни за уличну препродају. Лек се ставља под језик и чека се да се таблета отопи и ресорбује у усној дупљи. Посебан надзор при узимању, како каже проф. Дицков, потребан је само у почетку терапије, "док га касније корисници радо узимају јер им отклања тегобе". Контрола је неопходна при издавању терапије, и постоје врло строги прописи према правилнику о издавању наркотика.

- Нови лек је двокомпонентна формулација која садржи "бупренорфин" и "налоксон". Када се стави испод језика бупренорфински део је активан, а "налоксон", блокатор опијатских рецептора, има малу активност. Управо због тога, при сублингвалном узимању корисници осећају само бупренорфинску активност. Међутим, при покушају да га апликују парентерално, било интравенски, интрамускуларно или поткожно, "бупренорфин" не испољава своју активност, она је мања од пет одсто, а налоксон постаје активан.

Апликовани лек испољава ефекте налоксона-блокатора, и делује као антидот на опиоиде који су у организму. У том тренутку долази до истискивања опијата са рецептора. Уколико је у организму било опиоида настаје апстиненцијална криза- прецизира проф. Александра Дицков.

У целини гледано, око 20 до 30 одсто особа зависних од опијата успостави трајну апстиненцију, а досадашња искуства у лечењу ове популације показала су да приступ мора да се иновира.У времена када је супституциона терапија први пут уведена у Београду, у специјалној болници за болести зависности Др Теодора Драјзера, тадашњи концепт је подразумевао централизациони приступ, тако да су зависници од опијата из целе Југославије долазили у Београд по "метадон". Врло брзо су постали видљиви сви недостаци оваквог приступа.

- Супституциона терапија је прекинута, а сам приступ је, са разлогом, дошао "на лош глас" - каже проф. Дицков.

- Након паузе од скоро 10 година, 2004. године поново креће супституциона терапија "метадоном". У Србији су формирана четири референтна центра, у Новом Саду, Београду, Крагујевцу и Нишу.

Др Александра Дицков, Фото Приватна архива

МАЊЕ ЗЛОУПОТРЕБА

Седам година након увођења "метадона", 2012. године у Србији је регистрован "бупренорфин", као други лек за супституциону терапију особа зависних од опијата. Проф. Дицков каже да се на овај лек чекало 10 година након регистрације од стране ФДА за третман опијатске зависности. Он је показао велику предност у односу на "метадон", па је анатемисање овог лека изостало: није седирао кориснике, није им стварао стање поспаности... Ипак, постојала је потреба за појачаним обезбеђењем од предозирања и злоупотребе овог лека, а средином ове године регистрован је и трећи лек за супституцију особа зависних од опијата -"булнексо".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)