СТИЖУ ДВА НОВА ЛЕКА ЗА КОРОНУ: Епидемиолошка ситуација мирнија, РФЗО најављује набавку америчких медикамената
ДВА нова лека - "молнупиравир" и "паксловид", намењена пацијентима са факторима ризика од тежег облика ковида 19, међу којима су кардиоваскуларни болесници, дијабетичари, гојазни, као и онколошки пацијенти, Србија ће добити прва у Европи.
Фото П. Милошевић
Сања Радојевић Шкодрић, директор РФЗО, каже да "молнупиравир" стиже у децембру. Овај лек је од 4. новембра регистрован у Великој Британији, а 19. новембра поднет је захтев и Америчкој агенцији за лекове од које је стигла позитивна препорука за његову примену.
- Извесно да ће овај лек ускоро бити регистрован и у Европи, а што се тиче "паксловида", сваког момента се очекује регистрација, јер су документи већ предати, а резултати студије су изузетно добри - каже Радојевић Шкодрић.
Србија је била прва земља која је са произвођачима потписала уговоре о набавци ових лекова, за "молнупиравир" у исто време када и Америка у којој се производи.
- До сада је произведено око 10 милиона паковања, и зато је јако важно у ком моменту сте потписали уговор, јер су почетне количине ограничене - каже Радојевић Шкодрић. - Америка је потписала за 1,7 милиона, ми за 50.000, што је у односу на број становника процентуално исти однос. Оба нова лека су у облику таблета.
Иако се обезбеђује сва доступна терапија за спречавање најтежих форми болести, фокус у борби против ковида 19 остају вакцинација и противепидемијске мере. Епидемиолог др Предраг Кон упозорава да то што је број новоинфицираних опао, не значи да је крај овог таласа епидемије. Он сматра да би ђаци требало да оду на распуст пре него што наши грађани из иностранства почну да се враћају у Србију за празнике.
Према сазнањима "Новости", разматрају се два опциона датума за почетак зимског распуста: 20. и 27. децембар.
Препоручујемо
СЕНЗАЦИОНАЛНО ОТКРИЋЕ РУСКИХ НАУЧНИКА: Алкалоид из црног бибера зауставља ширење короне
09. 11. 2021. у 20:14
ВИРУС КОРОНА И ЛЕКОВИ: Може ли вакцина против ковида-19 да буде као таблета?
26. 07. 2021. у 13:20
ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо рекао је лидерима Европске уније на самиту прошле недеље да га је "шокирало" расположење председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа током њиховог састанка у Мар-а-Лагу, изјавило је више европских дипломата, објавио је данас бриселски Политико.
28. 01. 2026. у 07:48
ВОЈСКА НА УЛИЦАМА ПЕКИНГА Кина у фази унутрашњег обрачуна: Хапшења у врху армије за издају у корист САД (ВИДЕО)
КИНА се суочава са једним од најтежих тренутака унутрашње политичко-безбедносне нестабилности у последњој деценији.
28. 01. 2026. у 07:00
СПАС У 10 СЕКУНДИ: Како сами себи можете да помогнете у случају срчаног удара
ИНФАРКТ је један од најчешћих узрока изненадне смрти, и то све чешће код младих особа.
29. 01. 2026. у 07:41
Коментари (0)