АЛБАНЦИ НЕ ДАЈУ МИРА НИ МРТВИМ СРБИМА: У српским срединама на Косову и Метохији обележене Митровданске задушнице

Д. Зечевић

06. 11. 2021. у 20:29

ИАКО су у српским срединама на Косову и Метохији, на северу Космета, централном делу покрајине, Косовском Поморављу и Штрпцу, Срби за Задушнице изашли на гробља да запале свеће својим прецима, расељени Срби из већине средина на Космету то нису могли да учине. Организованог превоза за одлазак на Задушнице није било, јер, како истичу представници расељених, до гробаља у већини средина у којима више не живе Срби није безбедно отићи.

АЛБАНЦИ НЕ ДАЈУ МИРА НИ МРТВИМ СРБИМА: У српским срединама на Косову и Метохији обележене Митровданске задушнице

Срби приликом једне од ранијих посета уништеном гробљу у Ђаковици / Фото Д. Зечевић

- Већ је трећа година како нема организованих одлазака на наша гробља у Ђаковици упркос томе што је интересовање расељених Срба велико. Нисмо могли да изађемо у сусрет расељеним Ђаковчанима, како онима који живе у централној Србији и Црној Гори, тако и у централном делу Космета, јер немамо никакве гаранције да ћемо бити безбедни. Већ две године нам чак није дозвољен ни приступ градском гробљу у насељу Пискоте, које је закључано и немамо чак ни могућност да га очистимо - истиче Миленко Јовановић, председник Привременог органа Ђаковице.

Он објашњава да је на српским гробљима у Ђаковици већина надгробних споменика поломљена, а да је неке немогуће и пронаћи. Било је случајева, каже, да су из гробница вађени и посмртни остаци.

- Посебно ужасавајућа ситуација јесте да је једно од најстаријих српских гробаља у овом делу Балкана, где су сахрањени војници из Првог светског рата, преорано и бетонирано и да је на њему саграђена зграда општинског суда у Ђаковици - додаје Јовановић.

Опомиње да су са тим упознати и представници међународне заједнице, али да су реакције изостале. И док забрану одласка на православна гробља расељеним Србима у Ђаковици Јовановић описује као крајњу нељудскост, представници општина са Космета у којима више нема Срба опомињу да годинама, неки и деценијама, не могу да обиђу гробове фамилије.

- Осим што су надгробни споменици порушени, бројна гробна места су ископана а посмртни остаци повађени. Гробље је зарасло у шибље и коров јер локална власт сматра небезбедним долазак до њега а поготово покушај чишћења - опомињу расељени из Подујева, где Срба више нема.

Подсећају да се православно гробље налази надомак Цркве Светог Илије, јавности познате по ломљењу крста на њој од стране Албанаца за време мартовског погрома над Србима 2004. године.

ДИВЉАШТВО БЕЗ ГРАНИЦА

Осим организованог обиласка гробља у јужном делу Митровице, где је из године у годину све више поломљених споменика, Срби су у суботу самоиницијативно обилазили гробове својих најмилијих на православном гробљу у Приштини, Липљану, Косову Пољу, али су изостали обиласци гробаља у Пећи, Дечанима и још неким метохијским срединама... На КиМ је од 1999. године до данас девастирано више од стотину српских гробаља.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

"ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ" Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

ИСТАКНУТИ глумац Бане Видаковић, који је пре три године осуђен због недозвољеног држања хероина за личну употребу, говорио је о породици и деци коју је, каже, управо због наркотика склонио из Србије.

29. 03. 2024. у 08:36

Коментари (3)

ЕКСКЛУЗИВНО: Погледајте шта полиција ради у кући Данкине мајке (ВИДЕО)