КОРИСТЕ ЕПИДЕМИЈУ ДА ЗАКИНУ ПЛАТЕ: Многи послодавци не исплаћују пуну зараду на боловању због ковида

Ј. Ж. С.

29. 09. 2021. у 12:00

ПЛАТА на боловању због ковида требало би да буде пуна, али може да буде и 65 одсто. То зависи од тога да ли је радник добија из касе приватника или је запослен у јавном сектору. Приватници, углавном, не поштују препоруку државе да се зараженима који су на боловању због короне исплаћује пун износ зараде.

КОРИСТЕ ЕПИДЕМИЈУ ДА ЗАКИНУ ПЛАТЕ: Многи послодавци не исплаћују пуну зараду на боловању због ковида

Фото Танјуг

Они притом не крше закон, али су остали глуви на упутство Владе послодавцима да промене своја акта, како би запосленима који привремено одсуствују са рада због ковида, мера изолације или самоизолације, била исплаћивана цела зарада. У јавном сектору ситуација је потпуно другачија и запосленима се исплаћује пун износ плате, без обзира на дужину боловања.

Број заражених је из дана у дан све већи, а самим тим је и листа радника на боловању све дужа. Закључак Владе којим је регулисана ова препорука је формално и даље на снази, али она не представља и обавезу за послодавца.

- Они који желе да запосленима надокнађују 100 одсто накнаду зараде за боловање у случају да им је дијагностикован ковид 19 потребно је да то пропишу општим актом код послодавца, правилником о раду или колективним уговором код послодавца, или уговором о раду - објашњава адвокат Марко Марковић.

Према речима Небојше Атанацковића из УПС исплата пуне зараде услед боловања због короне није нигде званично обавезујућа, али је послодавцу дата та могућност.

- То највише зависи то и од односа послодавца и запосленог и културе понашања у конкретној фирми - каже он.

За синдикалце је чињеница да приватни сектор не мора да поштује препоруку Владе за разлику од државног једна врста дискриминације.

- Држава би требало да сагледава све запослене на исти начин и да, евентаулно, из додатних средстава надомести тих 35 одсто које приватници не испаћују - кажу у Савезу самосталних синдиката Србије.

Са тим је сагласна и Унија послодаваца из које поручују да се криза услед короне одразила на скоро све области приватног сектора и да они нису у могућности да покрију све трошкове боловања.

- Многе делатности су у великим проблемима, а влада и велика неизвесност у пословању, па је тешко наћи новац да се плати запослени који је одсуствовао, али и његова замена - кажу у Унији послодаваца Србије.

ОПТЕРЕЋЕНИ ЦЕЛИМ ИЗНОСОМ

ЗА приватне послодавце је велико финансијско оптерећење да исплати целе плате за радника који је на одсуству јер је неопходно да се издвоји и пун износ за његову замену за исти период.

- Без производње, нема ни профита, тако да послодавци често нису у могућности да исплате тај новац - кажу у УПС.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)