ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ ПУТУЈЕ У ЧИКАГО: Поглавар СПЦ ће присуствовати обележавању стогодишњица Епархије америчко-канадске

Танјуг

29. 08. 2021. у 15:11

СРЕДИНОМ октобра у Чикагу биће обележена стогодишњица Епархије америчко-канадске, прве епархију СПЦ на америчком континенту, а тим поводом патријах српски Порфирије са члановима Синода посетиће Епархију новограчаничко-средњезападноамеричку са седиштем у Чикагу.

ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ ПУТУЈЕ У ЧИКАГО: Поглавар СПЦ ће присуствовати обележавању стогодишњица Епархије америчко-канадске

Фото Петар Милошевић

Како је речено у Епархији, посета патријарха која ће почети 12. октобра биће заветна јер изражава јединство СПЦ у матици и расејању, а свечаност обележавања овог значајног датума за СПЦ биће одржана 16. октобра након литургију у Саборном храму у Чикагу коју ће служити Патријарх Порфирије.

Америчко-канадска са седиштем у Чикагу основана је у септембру 1921. године, а за првог администратора епархије која је обухватала све српске парохије и општине у САД и Канади, постављен је Епископ Николај Велимировић.

Према речима амбасадора Србије у Вашингтону Марка Ђурића оснивање прве епархије СПЦ на америчком континенту - Епархије америчко-канадске, са седиштем у Чикагу и постављање Владике Николаја за првог администратора, представља камен међаш развоја аутохтоне српске заједнице у САД.

- Пре тачно 100 година, српски светитељ и неумрли интелектуални див СПЦ свети Владика Николај установио је прву епархију СПЦ на територији САД - рекао је Ђурић, поводом тог значајног јубилеја.

Тај чин, како је навео амбасадор Ђурућ, представљао је суштински искорак у институционалном организовању не само наше цркве већ и читавог српског верног народа на подручју енормних размера и разноликости какве су САД.

- Јачање институционалне организације и изградња православних српских храмова која траје и одвија се и дан данас, храмова у којима се верска служба врши и на српском, уз помињање српског патријарха и светитеља, прославу српских православних празника и неговање наше културе и обичаја, били су и јесу кључна претпоставка очувања народног идентитета америчких Срба - навео је он.

Ђурић подсећа да смо ми Срби веома хетероген народ и у САД, баш као и у матици, "подељени по регионалној, материјалној, политицкој, образовној структури".

- Међутим управо је српска црква, којој је у САД пре 100 година створен снажан институционални оквир, најмањи заједнички садржилац и залог опстанка вере и народа - навео је он.

Амбасадор је подсећање на тај велики јубилеј искористио да свој браћи архијерејима, монаштву, свестенству и верном народу са дивљењем и поносом зажели још много таквих јубилеја.

Магистар јеврејског и арамејског светописамског језика Димитрије Станојевић из Епарихије у Чикагу каже да данас СПЦ у 35 савезних држава САД, и своје три епархије има 125 цркава и 14 манастира и скитова. У Канади имамо 25 цркава и један манастир у седам савезних држава", прецизирао је за Танјуг

Прве српске православне црквено-школске општине у САД образовали су Срби који су се ту доселили током 19 века, а које су у почетку признавале јурисдикцију руских архијереја.

Након више различтих покушаја уједињења, епископ жички Николај Велимировић је у јануару 1921. уз благослов Светог архијерејског синода и подршку Краљевске Владе стигао у САД са задатком да окупи и повеже Српске општине и унапреди организацију Српске Цркве у Америци.

У Извештају, који је поднео Светом архијерејском сабору, пре Сабора навео је бројне проблеме црквених општина - од праксе да парохије опслужују свештеници Руси који не познају српски, до недостатка српских манастира и богословије.

Нешто више од годину дана, од оснивања Епарије, у Америку одлази архимандрит Мардарије који се састао са српским свештеницима у месту Гери у Индијани када је измедхју осталог, одлучено о оснивању Епархијске конзисторије надлежне и за бракоразводне парнице.

Исте 1923. године основао је први Српски манастир са сиротиштем за српску сирочад и Домом за изнемогле и престареле, у близини Чикага.

Од новембра 1923. године за администрирање Српске православне епархије именован је патријарх Димитрије, који је одредио да архимандрит Мардарије као његов заступник администрира епархијом.

Архимандрит Мардарије је крајем 1925. године изабран за првог епископа америчко-канадског, хиротонисан је у Саборној цркви у Београду четири месеца касније.

Устав Америчко-канадске епархије донет је на Првом црквено - народном сабору 1927. године у недовршеном храму манастира Светога Саве у Либертвилу, а том приликом су изабрана епархијска тела.

Заслуге за грађење манастира у Либертвилу припадају епископу Мардарију, који је улажући лична средства и сакупљајући прилоге, а међу највећим донаторима био је Михајло Пупин, успео да изгради храм по бесплатном пројекту руског емигранта, архитекте Алексеја Захарова.

Епархијом америчко-канадском управљали су епископи Дамаскин од 1938. до 1939. и Дионисије до 1963. године када су од те епархије настале три нове: Источноамеричка и канадска, Средњозападноамеричка и Западноамеричка.

Патријарх Порфирије, како кажу у Епарихији обнавља завет Светог Мардарија Укоковића, Светог Николаја Велимировића, Светог Севастијана Дабовића, Светог Варнаве Настића и Светог Јована Максимовица, у жртвеној бризи за своју паству, водећи је у смирењу Светитељу Сави и престолу Божијем.

БОНУС ВИДЕО

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве