СУДСКИ САВЕТ ПОГАЗИО УСТАВ: Акција за људска права тврди да је 30 судија испунило услов за пензију али и даље раде

И.Д.С.

07. 11. 2020. у 06:00

ЧАК 30 судија у Црној Гори је испунило услове за старосну пензију, па им је судијска функција морала престати на основу Устава и Закона о Судском савету и судијама, саопштено је из НВО Акција за људска права (ХРА).

СУДСКИ САВЕТ ПОГАЗИО УСТАВ: Акција за људска права тврди да је 30 судија испунило услов за пензију али и даље раде

Фото Архива Новости

Из те НВО наводе да је одлука Судског савета да се сачека оцена Уставног суда уставности Закона о ПИО незаконита, а правна мишљења по питању тумачења Закона су опречна и не сматрају сви да су судије обавезне да се пензионишу онда када су стекли услове за то.

- Међу судијама који би требало да се пензионишу су и њих 23 о којима су председници судова уредно известили Судски савет, који је дужан да констатује престанак функције, али и председница Врховног суда и још шест судија тог суда, о чијем испуњавању услова за пензију Судски савет није обавештен. Исто тако, функција је морала да престане и Ивици Станковићу, вршиоцу дужности Врховног државног тужиоца, као и најмање седам других тужилаца, иако о томе руководиоци државних тужилаштава нису обавестили Тужилачки савет, којим Станковић председава - наводи се у сапштењу ХРА.

ПЕНЗИЈА ПРАВО, НЕ ОБАВЕЗА

ПРОФЕСОР на Правном факултету Универзитета Црне Горе Драгиња Вуксановић Станковић навела је да Закон о изменама и допунама Закона о пензијском и инвалидском осигурању од 12. августа, између осталог, прописује посебне услове за одлазак у старосну пензију. Она је раније указала да судије и тужиоци не морају да иду у пензују са 64 године (жене), а мушкарци са 66 година живота, осим ако сами то право желе да остваре.

У тој организацији наводе да је Судски савет већ одбио да прогласи престанак функције свим судијама док Уставни суд не одлучи о њиховој иницијативи за оцену уставности Закона о пензијском и инвалидском осигурању који прописује услове за пензију, те да овакву одлуку Судског савета сматрају незаконитом и злоупотребом положаја.

Фото Depositphotos

- Уставни суд се овим поводом није оглашавао. Тај суд нема рок у коме је дужан да поступа, јер је прошле године сам себи укинуо рок од 18 месеци за поступање у предметима који је био прописан Законом о Уставном суду. На основу Устава и важећих закона, свима су функције морале да престану, јер то налаже правни поредак, а да би Уставни суд, евентуално, могао накнадно да их врати на функције, ако би констатовао да је закон који је прописао услове за пензију био неуставан - подсећају из ХРА.

У ХРА сматрају да је оваква ситуација погубна за поверење грађана у судство и државно тужилаштво.

Посланици Демократа Момо Копривица и Драган Краповић саопштили су да "судије које су испуниле формални услов за престанак судијске функције морају отићи са те позиције" и истакли да је, према њима доступним подацима, председница Врховног суда Весна Меденица право на пензију стекла у октобру 2018. Према њиховом тумачењу, судије и тужиоце на то је обавезивао и Устав.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри