ЕПИСКОП ЈОАНИКИЈЕ КРАЈ МИТРОПОЛИТОВОГ ОДРА: Будуће време и векови ће показати Амфилохијеву лепоту и величину
Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије са свештенством и народом служио је вечерас у Цетињском манастиру помен крај одра митрополита црногорско-приморског Амфилохија.
Фото: М. Секуловић
Епископ Јоаникије рекао је да „велики Божији људи, као што је митрополит Амфилохије, такви су да га савременици не могу видети у оној мери и у оној лепоти и величини какав он заправо јесте, него ће то показати будуће време и векови“.
- Онај ко се целог свога живота везивао за Христа и за Његово Небеско царство благодаћу Божијом и устројством вишњим, он напредује и у овом свету из силе у силу, а и после свога одласка из овог света и одлазећи не напушта овај свет него је присутан у њему кроз Христа Господа. А наш митрополит, наш духовни отац, целог свога живота ишао је за Христом и на крају се са свим својим добрим делима, једном речју са својим монументалним делом црквеног делатника, успео са Христом на Голготу - рекао је епископ Јоаникије.
Додао је како је митрополит Амфилохије говорио стално „да треба да се боримо и против овог вируса који сада хара здравље људи, али још више да се боримо против вируса мржње, злопамћења, неслоге, свађа, препирки и остале злобе, зависти и сваке нечистоте, и демонске и људске“.
- Оставио нам је својим одласком велику празнину и велики бол, али и велики благослов и поставио нам свима високу меру и свој пример да идемо за њиме јер нам је он својим ходом узвишеним, кроз цео свој живот за Христом пропутио тај пут и све нас научио како треба да живимо - поручио је Јоаникије, рекавши и да је уверен како ће митрополитово упокојење - сјединити око његовога одра, који је слика гроба Христовога, и све нас, да ће нас сабрати, да ће нас измирити као што је Свети Петар Цетињски оставио завештање да макар за годину дана после његовога упокојења престану све свађе и све омразе и да завлада мир Црном Гором.
Крај одра је говорио и ректор Цетињске богословије отац Гојко Перовић, који је навео да је „митрополит као пророк Мојсије дочекао да изведе свој народ из ропства“.
Он је казао да је владика претходних година говорио да је у свему успео, али не и да измири Црногорце, пренео је сајт Митрополије.
- Ко зна кад ћемо то дочекати, али ако ћемо ићи путем митрополита Амфилохија, то је онда пут љубави и мира - рекао је отац Гојко.
(Спутњик.рс)
"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку
ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.
07. 12. 2025. у 13:36
НОВО РЕШЕЊЕ ЗА УКРАЈИНУ: Европа прави план у случају да се САД повуку из конфликта
ЕВРОПСКЕ дипломате припремају сценарио подршке Украјини у случају повлачења САД из конфликта, преноси Блумберг, позивајући се на изворе.
07. 12. 2025. у 13:19
Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића
ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.
07. 12. 2025. у 11:41
Коментари (1)