ЗАМУЋЕЊЕ РЕКЕ ТАРЕ: Туристи одбили да иду на рафтинх

М. Д.

31. 07. 2020. у 21:02

КОАЛИЦИЈА за одрживи развој (КОР) пријавила је УНЕСЦО-у најновији екоцид на реци Тари, која је под њиховом заштитом.

ЗАМУЋЕЊЕ РЕКЕ ТАРЕ: Туристи одбили да иду на рафтинх

Фото: КОВ

-Срамни однос Владе према једном од највреднијих симбола еколошке дрзаве, реци Тари која је под заштитиом УНЕСЦО-а, долази до пуног изражаја управо пред предстојеће парламентарне изборе. У циљу показивања моћи интересних група које су приватизовале Црну Гору, дозвољава се потпуна девастација и уништавање животне средине и целе реке, а све због шачице бахатих функционера који су одлучили да понизе све што значи партиотизам- саопштили су из КОР-а.

Они истичу да је Тара константно замућена претходних месец дана, а да је у петак целим својим током до самог ушћа у Дрину, била потпуно мутна, браон или скоро бела у зависности о којем делу тока се ради.

Малобројни туристи који су се у петак затекли на Сплавишту близу чувеног моста на Тари одбили су да тог дана сплаваре овом реком тражећи повраћај уплаћеног новца.
Тара је замућена низводно од ушћа Бјелојевићке реке и узводно од Мојковца.Сумња се да је "Суза Европе" у оваквом стању због пробијања пута и градње малих хидроелектрана на тој реци.
Из  Грин хоме-а затражили су да се обуставе сви  радови на Тари док се не утврди штета и не растерети кањон од штетних седимената.
-Бахато кршење законских прописа на Тари је превршило сваку меру и река одумире. Свако ко је допринео оваквој ситуацији мора одговарати, због чега апелујемо на свако даље обустављање радова док се не утврди одговорност починиоца и учињена штета- казали су из ове организације.

“Суза Европе” од јутрос је каљуга, што је завршни чин у девастацији оного што нам је још увек остало као једина вредност и богатство државе – природних Лепота а неко ће због тога врло брзо одговарати, поручили су из Грађанског покрета УРА.

Они су затражили хитну реакцију инспекцијског органа над током Таре од ушћа Бјеловићке реке и узводно од Мојковца гдје је Тара од јутрос доживела екоцид.

Из Грин хома тврде да се  на реци Тари, сада већ годинама испуштају у узводном делу најразличитији материјали, од песка и шљунка до земље, који мијењају њен ток, исплићавају корито и затрпавају највреднија станишта, те онемогућавају даљи опстанак водених организама, а међу најосетљивијим младице, као угрожене и заштићене врсте. Они објашњавају да Река Тара припада једном од пет кључних локација за ову миграторну врсту, која је, како истичу,. десеткована већ континуираним узводним променама водотока, узрокованих градњом аутопута, прилазних и регионалних путева.

-Ригорозни план очувања младице се не спороводи као ни строге мере заштите животне средине од негативних утицаја проузрокованих градњом аутопута што су кључне препоруке УНЕСЦО мисије и последњег извештаја. Из овог разлога Греен Хоме је упутила иницијативу мисији УНЕСЦО да преиспита овај несретни догађај, те ће покренути жалбу за отварање случаја, због континуираних девастација ове реке, испред Сталног комитета Бернске конвенције у Савјету Европе-наводи се у саопшетњу.
Из Греен хоме-а подсјећају да је ријека Тара заштићена са шест различитих нивоа заштите, те да поред Светске природне баштине припада и локацији од значаја за европске дивљачи и природна станишта.

                                              

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ВОДИТЕЉКИ СЕ СТАЊЕ НАГЛО ПОГОРШАЛО И ХИТНО ЈЕ ОПЕРИСАНА: Нажалост, тек кад је касно схватимо да је здравље најважније