OБЕЛЕЖЕНИ ДАН ПОБЕДЕ И ДАН ЕВРОПЕ: Антифашизам компас за будућност
Најзначајније тековине антифашистичке борбе и завршетак Другог светског рата, 80 година победе над фашизмом и Дан Европе обележени су уз споменик Безметковић на Савини.
Фото: РТ ХН
– Обнављамо завет који су нам преци оставили у аманет – да слобода нема цену, борба против фашизма не смије бити заборављена и да је мир највећа вредност – поручио је предсједник Општине Херцег Нови, Стеван Катић. Додао је и да је 9. мај дубоко урезан у колективну свест Европе и света јер је на тај дан 1945. године окончан најкрвавији рат у историји човјечанства, а победа над фашизмом и нацизмом означила је тријумф храбрости и људскости.
У делегацији Општине осим председника Катића били су и потпредседник Милош Коњевић и помоћник секретара за друштвене делатности и међународну сарадњу Митар Кисјелицеа. Почаст су одали и генерални конзул Србије у Херцег Новом, Мићо Роговић и представници Удружења бораца НОР-а Херцег Нови.
Фото: РТ ХН
Честитајући Дан побједе, Катић је захвалио Удружењу бораца НОР-а на неговању вредности антифашизма и слободарске традиције.Подсетио је потом и да је 9. мај и симбол рађања нове Европе – Европе која тежи заједништву, солидарности, демократији и трајном миру, вредностима које су произашле из побједе над фашизмом.
– У том духу, антифашистичко наслеђе није само прошлост, оно је и наш компас за будућност. Само поштујући слободарску и антифашистичку традицију, можемо градити друштво у којем има места за достојанство сваког човека, за дијалог, за различитости које нас обогаћују, а не раздвајају – закључио је Катић.
Професорица историје, Лидија Штањо казала је да је Дан победе повод да одамо почаст милионима живота изгубљеним у најмрачнијем поглављу људске историје, али и дан када славимо победу која симболизује снагу јединства, заједништва, солидарности, личне и колективне храбрости.
– Дан победе је позив на одговорност у садашњости. Антифашизам није идеологија, то је цивилизацијска тековина и вредност. Зато у данашњем свијету све већих подела, морамо градити мостове, а не зидове – поручила је Штањо.
У пригодном програму су учествовали ученици ОШ „Дашо Павичић“ и СМШ „Иван Горан Ковачић“. На тврђави Форте маре започели су програми манифестације Ноћи тврђава, а поводом Дана Европе одржано је предавање археолога Жељка Старчевића о богатој историји херцегновских утврђења. Истим поводом у радној посети Херцег Новом боравила је представница делегације Европске уније у Црној Гори, Лаура Зампети. Осим разговора са са представницима локалне самоуправе о могућностима сарадње, за њу је уприличен обилазак Kуће нобеловца Ива Андрића.
Препоручујемо
ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)
У ТУМОРСКОМ ткиву генерала Небојше Павковића, које је 15. септембра послато на анализе у специјализовану лабораторију у Италији, пронађени су уранијум и тешки метали у екстремно високим концентрацијама!
29. 11. 2025. у 08:00
ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак
ДАНАС је на Златиборском гробљу сахрањена Ана Радовић из Чајетине, која је погинула у тешкој сабраћајној несрећи на магистралном путу код Чачка.
28. 11. 2025. у 14:45
ТРАМП УКРАО ШОУ НА ЖРЕБУ ЗА СП: Сцена која је обишла свет - Меланија није крила одушевљење (ВИДЕО)
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп био је у центру пажње на извлачењу група за Светско фудбалско првенство 2026. године, где је извео свој познати YMCA плес и примио прву ФИФА-ину награду за мир.
06. 12. 2025. у 10:31
Коментари (0)