ПРАВО НА ПРОМЕНУ ПОЛА И МАТИЧНОГ БРОЈА: У ЦГ и деца од 15 година могу ово да ураде
НАЦРТОМ закона о правном препознавању родног идентитета на основу самоодређења, који је на јавној расправи, предвиђено је да црногорски држављанин има право да промени ознаку пола, лично име и јединствени матични број у матичним и другим регистрима и личним документима.
МУП ЦГ
Ово право, како је прописано нацртом акта, има и дете старије од 15 година уз сагласност родитеља.
– Приликом доношења одлуке о захтеву за промену ознаке пола у матичном регистру рођених забрањено је тражити да лице које је поднело захтев обавља медицинске прегледе или пружа доказе о обављеним медицинским прегледима и интервенцијама. Забрањено је и стављати назнаку да је извршена промена ознака пола у матичном регистру рођених – пише у нацрту акта.
Препоручујемо
КАТАСТРОФА У ВАШИНГТОНУ: Трамп одобрио ванредно стање
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп одобрио је декларацију ванредног стања за Вашингтон како би савезне власти помогле при санацији канализационе катастрофе која је почела прошлог месеца.
22. 02. 2026. у 13:41
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом
БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.
16. 02. 2026. у 15:09
ПОРЕКЛО ВАСИЛИЈА КОСТОВА: Рођен у Београду, али његови родитељи НИСУ одатле - славе Светог Луку
ВАСИЛИЈЕ Костов одавно више није само млада нада Црвене звезде. Никако! Он је један од мотора и покретача црвено-беле чете, а то показују и голови које даје на великим мечевима.
22. 02. 2026. у 18:50
Коментари (0)