"ДИВЉА" ГРАДЊА У НАЦИОНАЛНОМ ПАРКУ: Док се чека Закон о легализацији, у заштићеним подручјима Црне Горе ничу нелегални објекти

И. Д. С.

07. 08. 2023. у 16:52

ЦРНА Гора очекује нови закон о легализацији незаконито саграђених објеката, којим би се убрзао процес озакоњивања спорних грађевина, а којих према званичној статистици има око 60.000.

ДИВЉА ГРАДЊА У НАЦИОНАЛНОМ ПАРКУ: Док се чека Закон о легализацији, у заштићеним подручјима Црне Горе ничу нелегални објекти

Фото Shutterstock

Док се чека нава регулатива нелегални објекти ничу масовно и у заштићениим подручјима. Наиме, само у току прошле године регистровано је чак 70 случајева нелегалне градње у националним парковима. Од тога, највише на Скадарском језеру, више од пола.

Према извештају који је објавила Влада, током прошле године је на простору пет националних паркова регистровано чак 70 случајева нелегалне градње. За све противправне активности сачињени су записници о контроли као и фото-документација која је прослеђена надлежној служби у Министарству економије и туризма и комуналним инспекцијама у Подгорици, Цетињу и у Бару.

- Један случај недозвољених промена евидентиран је у НП "Ловћен", а на подручју НП "Скадарско језеро" пронађено је чак 45 случајева нелегалне градње. У НП "Проклетије" регистровано је 14 бесправно подигнутих објеката, у НП "Биоградска гора" осам, док су у НП "Дурмитор" током 2022. забележена два случаја нелегалне градње - наводи се у извештају.

Нацрт закона, који је припремило Министарство екологије, урбанизма и просторног планирања предвиђа да грађани морају да пријаве нелегални објекат у року од шест месеци од дана његовог ступања на снагу, у супротном, уследило би рушење. Легализација би се плаћала у ратама на 30 година за објекте примарног становања и 15 година за остале. Новина у Закону је накнада за урбану санацију коју одређује општина. Крајњи рок у којем се процес легализације мора завршити је пет година.

Озакоњено око 4,5 одсто

ПРОЦЕС легализације покренут је 2018. године. За око пет година, донета су свега 2.722 решења којим су грађевине озакоњене, што је свега 4,5 одсто укупног броја нелегалних објеката. Од легализације објеката до сада је наплаћено је око пет милиона евра прихода од накнаде за урбану санацију, а очекивања су да се прикупи још најмање 150 милиона евра, на име 60.000 бесправних објеката - наводе из Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма.

Ипак, да би ново законско решење могло да доведе до "катастрофалних последица по црногорско друштво и социјално-економски земљотрес" упозорава одборник Слободне Црне Горе, Владислав Дајковић.

- Накнада коју би власници издвајали за општину је нелогична, јер су углавном они сами опремали своју животну околину, почевши од финансирања путева, довођење струје и воде и других техничких услова достојних човека. Мештани већине подгоричких илегалних насеља, јесу вољни да плате земљу на којој живе, али не по нереалним ценовницима. Уколико овај закон буде изгласан Црна Гора ће се суочити са хиљадама налога за рушење кућа - сматра Дајковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ВОДИТЕЉКИ СЕ СТАЊЕ НАГЛО ПОГОРШАЛО И ХИТНО ЈЕ ОПЕРИСАНА: Нажалост, тек кад је касно схватимо да је здравље најважније