ЗА НОВУ ДЕОНИЦУ 500 МИЛИОНА: Припреме за изградњу ауто-пута од Матешева до Андријевице
У ЦРНОЈ Гори се "лагано" припремају за изградњу друге деонице ауто-пута Бар-Бољаре, од Матешева до Андријевице, у дужини од 23,5 километра. Елаборат о процени утицаја на животну средину за ову деоницу на јавној расправи је до 24. јула, а према недавним проценама коштаће око 500 милиона евра! То је знатно већи износ од 273 милиона евра, колико је 2018. године процењено да ће коштати ово "парче пута".
Новости
Деоница која треба да се ради води кроз планински терен, од Матешева, затим долином реке Дрцке, до Трешњевика, где треба да се пробије тунел, а потом долином реке Краштице до уливања у Лим, на подручју Андријевице, одакле би требало да почне градња треће деонице ка Беранама.
Бројке
НА овој деоници су предвиђене две петље, у Андријевици и на Матешеву. Биће изграђена 34 моста, двоструки тунел, једно одмориште с бензинском и сервисном станицом. Дозвољена брзина биће 100 километара на сат. Прва деоница ауто-пута од 42 километра коштала је око милијарду евра.
- За другу деоницу, чије се идејно решење очекује у наредним месецима, у току су преговори - објављено је недавно из Владе Црне Горе, уз напомену да ће изградња ове деонице ауто-пута бити подржана из фондова ЕУ. - Од Инвестиционог оквира за Западни Балкан (WBIF) добијен је бесповратно новац за израду идејних пројеката с елаборатима за процену утицаја на животну средину, за деоницу Матешево-Андријевица и обилазницу Подгорица, у укупном износу од 5,49 милиона евра.
Очекује се да изградња ове деонице ауто-пута повећа мобилност становништва, чиме се отварају могућности за развој одређених делатности којима се побољшава социјална структура. Такође, повећање броја становника и бољу повезаност општина Андријевице, Берана, Петњице, Плава и Гусиња са главним градом.
АМЕРИКА СЕ ПОВЛАЧИ: Препушта два главна командна места НАТО-а европским официрима
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе ће предати два главна командна места НАТО-а европским официрима, пренео је Ројтерс, позивајући се на војни извор.
10. 02. 2026. у 07:25
ОРБАН ОТКРИО ШОК ДЕТАЉЕ: Одбио сам позив Клинтона да уђем у рат са Србијом 1999. године
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан изјавио је да је 1999. године, током свог првог премијерског мандата, док су трајали сукоби у АП Косову и Метохији и НАТО агресија, добио позив од тадашњег америчког председника Била Клинтона да Мађарска отвори други фронт и нападне Србију или "бар да пуца из Мађарске преко Војводине све до Београда", али да је одбио такав позив, пренео је данас Телеx.
09. 02. 2026. у 11:13
ЈК ПРИЗНАЛА: "Са њим сам изгубила невиност - први пут са Немањом био је грозан, ужасан"
"ИМАЛА сам 18 година. Било је грозно искуство. Помислила сам: "Како некоме ово може да се догоди?" Било је ужасно."
10. 02. 2026. у 07:32
Коментари (0)