ДВА МОДЕЛА ЗА ВОДОСНАБДЕВАЊЕ ПОДОРЈЕНСКИХ СЕЛА: Захтевни али оправдани и исплативи
ИСТРАЖИВАЊЕ подземних вода и изградња бунара или прављење језера и пречишћавање воде, два су пројекта чијом би реализацијом било обезбеђено снабдевање водом подорјенских и о којима надлежни у Херцег Новом озбиљно размишљају, саопштили су представници Секретаријата за туризам, економски развој и инвестиције током сусрета са мештанима Крушевица.
Фото: РТ ХН
Секретар за туризам, економски развој и инвестиције Ненад Витомировић информисао је да је Општина Херцег Нови са Универзитетом Црне Горе аплицирала за пројекат снабдевања водом Врбања, места на падинама Орјена, двадесетак километара удаљено од Херцег Нвог а на хиљаду метара надморске висине.
Од Министарства пољопривреде добијена су средства за истраживање подземних извора. Тај капитални пројекет за жедно херцегновско планинско залеђе јесте технички веома захтеван, али у односу на потенцијале овог подручја је и оправдан и исплатив, сматра Витомировић.
Фото: РТ ХН
Ненад Витомировић
- У наредном периоду видећемо одакле би могла вода да се доведе до ове надморске висине, а пошто је слична висина Каменог и Крушевица, овај део водоводне мреже не би био проблем, већ само довођење воде до ове висине – објашњава Витомировић.
Према његовим речима средства могу бити обезбеђена из капиталног буџета, као и из претприступних фондова Европске уније, а у наредном периоду биће познато да ли је реализација пројекта технички изводљива.
Ускоро ће започети испитивања подручја Врбања и биће урађене пробне бушотине јер се претпоставља да има воде, само је питање на којој дубини ће бити пронађена.
- Надамо се да ће бити плиће и да ће бити више издашних изворишта, којима би омогућили снабдевање Врбања и Парка природе Орјен, као и развој туризма поред пољопривреде – наглашава Витомировић.
Подсетићемо, још од времена некадашње Југославије било је иницијатива за валоризацију јединствене природе ове крашке планине, али је Парк природе „Орјен“ озваничен 2018. године, а статус је стекао између осталог захваљујући бројним биљним ендемичним врстама, међу којима доминира муника. Планина чува и вредне материјалне остатке још од енеолита, у којем је датирана пећина Врањај, али и илирске гомиле и утврђења. Ту су, новијег датума, камене колибе, терасасте њиве и у сувомеђи ограђени долови,остаци некадашњих летњих станова у Вучјем долу, на Пољицама, Каменској и Убаљској планини. Посебан печат градитељској баштини оставило је аустроугарско раздобље, када Орјен добија камене пешачке путеве и прве колске саобраћајнице, још увек функционалне објекте који данас представљају музеје градитељске технике под отвореним небом.
Препоручујемо
ПРEВРНУО СЕ ГЛИСЕР СА ТРИ ОСОБЕ НА СКАДАРСКОМ ЈЕЗЕРУ: Хитне службе одмах реаговале
13. 12. 2025. у 18:35
РАМПА ЗА ПОДГОРИЦУ: Француска блокирала два поглавља у преговорима Црне Горе са ЕУ
12. 12. 2025. у 18:50
ПОЗНАТО КО ЈЕ РАЊЕН У ПУЦЊАВИ У ХЕРЦЕГ НОВОМ: Хитно превезен у болницу
12. 12. 2025. у 16:41
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
ПЕЈАКОВИЋ: Срби су скупо платили ЛАЖ о Југославији, која траје од '45 и плаћаћемо је још
ГЛУМАЦ Никола Пејаковић одушевљава публику широм региона улогом Момчила у серији "Тврђава", која се бави ратним деведесетим и распадом некадашње државе Југославије.
13. 12. 2025. у 15:33
Коментари (0)