ДПС ПИТА ЧИЈА ЈЕ БОКА? Књаз Никола давно одговорио: "Вјенчавам те, српско море, са слободом Црне Горе!" (ФОТО)

новости онлине

29. 08. 2022. у 14:21

ПАТРИЈАРХ Порфирије у посети је Херцег Новом, где га је дочекао бројни верни народ, уз транспаренте добродошлице и подршке српском патријарху.

ДПС ПИТА ЧИЈА ЈЕ БОКА? Књаз Никола давно одговорио: Вјенчавам те, српско море, са слободом Црне Горе! (ФОТО)

Википедиа

Ипак, иако овог пута нису палили гуме, и стварали комуналне проблеме, такозване „патриотске суверенистичке странке“ су негодовале због натписа „српска Бока“, те позвали у саопштењима да се комуналне службе и градоначелници огласе, „чија је Бока“.

Да своју историју не знају, јасно је у последњих двадесетак година, па ево малог објашњења.

„Вјенчавам те, српско море, са слободом Црне Горе“ речи су књаза Николе Петровића Његоша након ослобођења Бара у јануару 1878. године.

ДПС пита чија је Бока

- Поводом доласка патријарха СПЦ Порфирија у Херцег Нови у истом граду сведочимо грубим провокацијама и одобравању таквог понашања од стране првог човека тога града из редова Демократа, саопштили су из ДПС-а Котор.

Наиме, како наводе, транспаренти који су постављени, са или без дозволе (готово је ирелевантно), више су него у супротности с оним што би требало да буду "партијске вриједности Демократа, чија је крилатица „Побједе, а не подјеле“ још једном остала као фраза".

– Потпуно су погажене све вредности које Бокељи вековима баштине потенцирајући да је Бока само једног народа, при чему је то апсолутна неистина – истичу у саопштењу.

- Драга господо из Демократа, Бока није српска, нити ће икад бити. Оваквим чињењем само продубљујете јаз који сте направили последњих неколико година у жељи да се докопате власти, јер грађани никад нису били подељенији. Не противимо се посети патријарха, али сматрамо да су они који га дочекују то одушевљење могли исказати на други начин, додају из ДПС-а.

Такође, општинска служба, како кажу, требала је да реагује јер Херцег Нови је црногорска општина и нема места национализму и сепаратизму.

Питамо се само да ли и наш председник општине Котор Јокић дели овакав став свог колеге из Херцег Новог и да ли је ово званични став њихове партије, а Бокешком форуму желимо све најбоље у сарадњи с оваквом влашћу у Тивту јер очигледно не виде чему све ово води, закључују из Општинског одбора ДПС Котор.

Књаз Никола о српском мору

„Вјенчавам те, српско море, са слободом Црне Горе“, речи су књаза Николе Петровића Његоша након ослобођења Бара у јануару 1878. године.

Такође, познато је да је академски сликар из Задра Иван Жмирић (1842-1929) још 1881. године на Цетиње донео слику „Вјенчање Црне Горе са морем“ где су је на Двору видели Књаз и високе званице, док је за грађане Цетиња била изложена у „ондашњој великој гостионици Локанда“.

Сликар је направио две истоветне слике, различитим техникама.

Прва верзија рађена уљаним бојама на платну коју је доносио на Цетиње, а коју Књаз није успео да откупи, чувала се до 1922 год. у стану сликара.

Друга верзија на папиру залепљеном на платну, рађена у жутосмеђом крејону, чува се у Поморском музеју Црне Горе Котор.

Поморски музеј Црне Горе Котор оригинал једне верзије слике купио је 7. септембра 1954. године која је и данас изложена у музеју, казао је кустос Илија Млинаревић.

На слици је представљен свечано окићени једрењак на коме се вијоре црногорске тробојке док испловљава из Бара, са мноштвом света на обали који брод одушевљено поздравља. На прамцу је маркантна фигура Књаза Николе у пози са подигнутом десном руком у којој је прстен за бацање у море. Поред њега седи кнегиња Милена са престолонаследником Данилом. На самом прамцу, у седећем положају, нагнута преко ограде једрењака је принцеза Зорка.

Википедиа

Остале личности на броду су познати црногорски јунаци Божо Петровић, Петар Вукотић, Машо Врбица, Илија Пламенац, Пеко Павловић, Марко Миљанов и др. По бочној страни брода висе венци цвећа, на тракама тробојкама испреплетаним са венцем ловора исписана су имена места где су се водиле победничке битке, Вучји до, Никшић, Фундина, Бар.

Слику Књаз Никола није успео купити, па је аутор враћа за Задар. За време боравка на Цетињу слика је фотографисана и ретуширана.

Прва верзија рађена уљаним бојама на платну чувала се до 1922. године у стану сликара. Сликар је преминуо 1929. године, а судбина слике до данас није позната.

(Ин4с)

Википедиа

БОНУС ВИДЕО: ВЕРНИ НАРОД НА УЛИЦАМА: Испред цркве приређен величанствен дочек за патријарха Порфирија

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (5)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри