ПОЛУГЕ ВРАЋАЈУ У ЦРНУ ГОРУ: Влада у априлу отплаћује последњу рату кредита Свис банци и ослобађа златне резерве
ЦРНА Гора ће, након дужег времена вратити резерве злата, и то већ следећег месеца када ће Влада отплатити 30 милиона долара кредита Свис банци, најавио је министар финансија и социјалног старања Милојко Спајић.
Одовић и Спајић, Фото Принтскрин
Како је казао, отплатом ће се ослободити злато које је годинама коришћено као колатерал за разне кредите, а чија тренутна вредност износи 75 милиона долара, и њиме ће се осигурати финасијска безбедност државе.
Кредит Свис банке долази на наплату 11. априла и плаћањем последње транше ослободиће се резерве злата које је држава користила као гаранцију за разне кредите, а чије чување се дуже од 20 година плаћа 6.000 долара месечно, казао је Спајић уз подсећање да је пре годину Влада отплатила 50 милиона.
Златне полуге
Према његовим речима, тренутна вредност злата је 75 милиона долара, а очекује се да до краја године она достигне вредност и до 100 милиона.
- Ово злато биће у Црној Гори први пут од времена краља Николе и имаћемо могућност да правимо озбиљне фискалне резерве. До сад су те резерве биле практично виртуелне. Сада ће оне бити у Црној Гори - казао је Спајић.
- Ово наравно није крајњи циљ, јер 75 милиона долара није фискална резерва која ће да нас чува деценијама, али је то респектабилна сума са којом, заједно са 350 милиона које имамо у трезору и са очекиваном летњом сезоном, можемо да кажемо да смо заокружили финансирање за ову годину.
ЗНАЧАЈ
ПРЕМА речима државног секретара у Спајићевом ресору, Јанка Одовића, значај враћања злата у власништво државе, огледа се и у томе што је злато отпорно на инфлације. Како је нагласио Одовић, Црна Гора је једина земља региона која ни за грам није повећала резерве злата у последњих 15 година.
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
ОВО ЈЕ СТРАШНО! Узнемирена Биља открила где је Аца био у време МАСАКРА - певач месецима у Аустралији
ПЕВАЧИЦА Биљана Јевтић огласила се поводом терористичког напада који се догодио у Сиднеју. Њен супруг, певач Александар Аца Илић, последња три месеца провео је управо у том граду.
14. 12. 2025. у 19:24
Коментари (0)