НЕМА РЕЦИКЛАЖЕ ГАРДЕРОБЕ: ЈКП "Чистоћа" са улица уклонила посуде за одлагање текстилног отпада

М. СТАНОЈКОВИЋ

13. 03. 2021. у 17:45

НАЈВЕЋИ део коришћене одеће и у Београду, као и код просечног Европљанина, заврши са осталим смећем из домаћинства у контејнеру, па на депонији.

НЕМА РЕЦИКЛАЖЕ ГАРДЕРОБЕ: ЈКП Чистоћа са улица уклонила посуде за одлагање текстилног отпада

Фото М. Анђела

Тако је 35 посуда за одлагање текстилног отпада за рециклажу, које су постављене 2016. године на 35 локација у граду, закључком ЈКП "Градска чистоћа" да међу Београђанима нису нашле своју улогу - уклољено. Зато што је у њима завршавао и други отпад или су из контејнера ствари завршавале на бувљацима, суграђани одећу за рециклажу немају где да предају.

Према наводима надлежних у ЈКП "Градска чистоћа", постављање посуда за одлагање текстилног отпада био је пилот-пројекат, који није заживео.

- Дешавало се чешће да се у тим контејнерима заврши друго смеће, па после одећа буде неупотребљива за рецилажу - наводе у "Чистоћи". - Осим тога, поједини суграђани обијали су ове посуде, а после гардеробу продавали на пијацама и бувљацима. Због тога, одлучили смо да их склонимо са улица.

КУПИ 26, БАЦИ 11 КИЛОГРАМА ТЕКСТИЛА

ПРЕТПОСТАВЉА се да се више од милион тона текстила баци на депоније сваке године, као и да текстил чини око четири одсто садржаја канте за отпад. Од тога, око 50 одсто гардеробе која се баци могла би да буде употребљена за рециклажу. Просечан становник Европе, сваке године купи 26 килограма текстила, а 11 килограма баци.

Прве такве канте за одлагање гардеробе нашле су се на улицама у априлу 2016. године у оквиру акције "Донирај, рециклирај, не бацај" на општинама Стари град, Врачар, Звездара Нови Београд, Вождовац, Палилула и Чукарица. Према ранијим подацима "Градске чистоће" месечно се на овај начин прикупљало око три тоне отпада. За прва три месеца када је заживела акција, из "Чистоће" су се хвалили да су грађани одложили чак трећину укупне количине која се иначе раније скупљала. Изгледа да су се подаци променили, па су ажурирани ипак протерали ове контејнере.

Од рециклираног материјала у даљем процесу најчешће настају изолациони материјали, а све се више у свету стара одећа обрађује до те мере да настаје потпуно нова. За ову врсту рециклаже у контејнер је могла да се баца одећа, обућа, постељина, пешкири, завесе и крпе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (2)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)