ВИДИКОВАЦ ЗА ЛЕПШИ ПОГЛЕД: Завршена реконструкција Сахат и Барокне капије на Калемегдану
ПОСЛЕ радова на реконструкцији и ревитализацији комплекса Сахат и Барокне капије на Калемегдану, посетиоци ће на располагању имати галерију и видиковац, одакле ће се пружати поглед на Горњи град.
Фото Београдска тврђава
Због неповољне епидемиолошке ситуације, још није прецизиран тачан датум отварања, али ЈП "Београдска тврђава" већ је припремило изложбу која ће, када буде постављена у новом простору, суграђане и туристе упознати са историјом и радовима на овом комплексу.
Током претходних месеци завршени су веома значајни и обимни радови на једном од најатрактивнијих делова Калемегдана. Осим простора некадашње Галерије Београдске тврђаве, која је имала велики централни део и два мања бочна, посетиоцима ће бити доступна још једна, новоформирана просторија, површине 48 квадрата и висине око шест метара. С обзиром на висину, над једним делом просторије изграђена је галерија, што додатно доприноси атрактивности простора и пружа посебан доживљај суграђанима и туристима.
Према речима директорке ЈП "Београдска тврђава" Марије Рељић, на овај начин се чува споменик културе од изузетног значаја, што доприноси његовој популаризацији.
- Конзерваторско-рестаураторски радови на самом објекту су у потпуности завршени, као и највећи део ентеријерског уређења, а изложба ће бити припремљена у наредних месец дана - каже, за "Новости", директорка Рељић. - Пратимо епидемиолошку ситуацију и стриктно поштујемо све мере, а од тога зависи и датум отварања новог, визиторског центра на Београдској тврђави.
Ревитализоване, нове просторије прикључене су простору некадашње Галерије и заједно чине укупну површину од око 300 квадрата. Над простором Сахат-капије изграђен је и плато, којим је унутрашњост објекта заштићена од атмосферских падавина. Тиме је и прилаз Сахат-кули лакши и уређенији. Плато је ограђен заштитном оградом и посетиоцима пружа другачији поглед на простор Горњег града Београдске тврђаве.
ЗА ОБНОВУ 43 МИЛИОНА ДИНАРА
ПРОЈЕКАТ за реконструкцију комплекса Барокне и Сахат-капије израдило је предузеће "ИнтелЛинеа", а извођач радова је фирма "Кото". Инвеститор је ЈП "Београдска тврђава", које је у обнову уложило 43,5 милиона динара без ПДВ.
Препоручујемо
И првог викенда у јулу „Чистоћа“ бесплатно транспортује кабасти отпад
03. 07. 2026. у 11:44
ТРИБИНА ЗА ОБРЕНОВАЧКЕ ПАОРЕ:Подстицај у сточарству по кошници пчела и тов јунади
03. 07. 2026. у 10:40
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"СРБИЈА ЈЕ ПОЧАСНИ ГОСТ У ПАРИЗУ" Милановић побеснео: Они нису ни у ЕУ, ни у НАТО, ни у Коалицији вољних
ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић изјавио је данас да Србија има улогу почасног госта на војном дефилеу у Паризу поводом Дана Бастиље, а да је Хрватска почашћена што су је тамо позвали.
03. 07. 2026. у 15:08
ЗЕЛЕНСКИ ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ? Овај човек улази у трку за председника Украјине
ВАЛЕРИЈ Залужни, бивши врховни командант и тренутни украјински амбасадор у Уједињеном Краљевству, рекао је садашњем председнику земље, Володимиру Зеленском, да намерава да постане нови председник Украјине.
01. 07. 2026. у 15:45
СТРАШНО: Предозирао се унук Ере Ојданића - драма у Реснику
УНУК Ере Ојданића, Андрија Ојданић данас се предозирао наркотицима, због чега је морала да реагује хитна помоћ.
03. 07. 2026. у 18:30
Коментари (0)