ВИНСКИ ЛЕТОПИС СРБИЈЕ: Јединствена изложба у Галерији науке и технике САНУ, од 3. до 29. новембра

Б.Б.

30. 10. 2023. у 15:41

У ГАЛЕРИЈИ науке и технике САНУ, од 3. до 29. новембра, биће одржана изложба "Вински летопис Србије".

ВИНСКИ ЛЕТОПИС СРБИЈЕ: Јединствена изложба у Галерији науке и технике САНУ, од 3. до 29. новембра

Фото: Музеј винарства и виноградарства Александровац

Посетиоци ће први пут имати прилику да виде и старе аутохтоне српске сорте винове лозе, укључујући и неколико до сада непознатих, недавно откривених применом напредних молекуларних метода преко пројекта "Валоризација генетских ресурса винове лозе у Србији".

Аутори изложбе истичу да је идеја да се прикаже континуитет гајења винове лозе и производње вина од најранијих историјских епоха, ослањајући се искључиво на материјалне доказе и историјске чињенице, као и да се најновија сазнања из генетичких истраживања старих аутохтоних сорти винове лозе повежу и уклопе у хронолошки пресек историје виноградарства на простору данашње Србије.

АУТОРИ

Ауторски тим изложбе чине Жељко Томановић, дописни члан САНУ, биолог, Александар Фотић, историчар, Мирослав Николић, агроном и биљни физиолог, Славица Тодић, професор виноградарства, Милица Рат, биолог и кустос Волнијевог хербаријума и Томислав Ивановић, вински новинар.

Поред археолошких експоната, алата за обраду винограда, резидбу и заштиту винове лозе, опреме за прераду грожђа, производњу, чување и уживање вина из локалних музеја широм Србије, изложба по први пут београдској јавности представља хербаријум Андреја Волног из Гимназије у Сремским Карловцима, са примерцима сорти винове лозе које су гајене на Фрушкој гори и околини у периоду 1812-1824. године.

Хербаријум Волног има непроцењив значај у светским оквирима, а посетиоци ће имати прилику и да прелистају овај чувени хербаријум у дигиталној форми.

На изложби ће бити представљено неколико значајних личности за винску историју Србије и промоцију српског винарства и виноградарства у свету - Милутин Савић (1848-1935), први енолог у Србији, образован на водећим европским универзитетима, Димитрије Мита Петровић (1848-1891), дописни члан Српске краљевске академије, који је писао прва упутства о проценама квалитета вина, Андреј Волни (1759-1827), који је иницирао сакупљање и хербаризовање гајених сорти винове лозе на подручју Фрушке горе у периоду 1812-1824, Франц Шамс (1780-1839), изузетни познавалац сремских и банатских вина и њихове препознатљивости у тадашњој Европи.

Изложбу је финансијски подржало Министарство културе Србије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве