ОКАМЕЊЕНЕ СУЗЕ ЗА УБИЈЕНЕ ПЕЋАНЦЕ У порти храма у Земуну јуче освештано обележје Србима који су страдали од НАТО и ОВК

С.В.

23. 10. 2023. у 11:30

У ПОРТИ Храма светог Атанасија Великог у земунском насељу Плави хоризонти јуче је освештан споменик Пећанцима који су страдали у НАТО агресији и злочиначким акцијама тзв. ОВК у периоду од 1998. до 2003. године.

ОКАМЕЊЕНЕ СУЗЕ ЗА УБИЈЕНЕ ПЕЋАНЦЕ У порти храма у Земуну јуче освештано обележје Србима који су страдали од НАТО и ОВК

Фото: D. Milovanović

На споменику је уклесано 167 имена страдалих Срба, а освештању и парастосу присуствовало је неколико стотина верника, углавном потомака страдалих Пећанаца.

Уз сузе и присећања на живот на Косову и Метохији, Пећанци су прилазили спомен-обележју и одавали пошту убијеним суграђанима. Иницијатор за подизање спомен-обележја је Удружење "Пећанци за вечности 1998-2003" који су са благословом патријарха Порфирија сазидали ово крсно знамење.,

- Иако је прошло 25 година од почетка последњег великог страдања српског народа на КиМ, не престају туга, бол и сећање на трагедију коју смо доживели - казао је Велимир Перовић, председник Удружења "Пећанци за вечност". - Све што је некад било са нама а затим нестало, оставља празнину коју никад не можемо да залечимо. Град Пећ у коме смо рођени, у коме су живеле генерације наших предака, где смо се учили поштовању, достојанству, родољубљу и другим људским и породичним вредностима, где смо поносно живели са Патријаршијом и Високим Дечанима, данас је етнички чист албански град, без могућности да се врати иједна српска породица.

Перовић је подсетио да су после бомбардовања 1999. године Срби у Пећи остали незаштићени и на удару тзв. ОВК.

- Верујемо да Србија никад неће моћи да се одрекне КиМ и да ће српски народ поново живети подно Проклетија, у прекрасној Метохији. Подизањем овог крсног знамења, имена наших суграђана постају вечна и сећање на њих никад неће избледети.

Да би одао пошту страдалим Пећанцима, у порту храма на Плавим хоризонтима јуче је стигао и бард српског глумишта Петар Божовић. На наше питање какве су његове везе са Пећи, каква га сећања вежу, одговорио нам је да то траје још од детињства.

- Те везе сежу дубоко у историју, још од детињства су повезане са свакодневицом - прича легендарни Божовић. - Пећ, Пећка патријаршија, Метохија, Косово, Милош, Лазар. Сећам се једног пролећа, био сам у селу код Колашина. Онако мали, станем на улицу, а моја тетка је кувала нешто у дворишту. Одједном чује тишину, диже главу и повика "шта радиш Перко". Ја јој одговарам "гађам тицу, тешо". Кад она излете на улицу и повика најгору клетву "коју тицу, стрелица ти модра срце пропуцала, знаш ли да је то сестра Лазарова". Ето, од тад па до сад.

Фото: D. Milovanović

БАРД Петар Божовић

Доајен нашег глумишта сетио се још једног догађаја када је, као глумац са колегама дошао у Пећку патријаршију како би извели "Горски вијенац".

- Падала је киша, ромињала. Љиља Драгутиновић је играла сестру Батрићеву. Она тамо тужна за свог брата Батрића, плаче народ. А ми глумци се сакрили иза цркве па плачемо и ми. А чује се бобот шиптарског камења по Патријаршији. То сам назвао "Сан косовске ноћи". Сад кад слушам ова имена, шта човек да помисли друго него да лелекне за нашим именом, нашим сестрама ошишаним, нашим оружјем утуљенем, за нашим огњиштима затрњеним, за нашим ђацима сирацима у црним пеленама...

У граду нема ниједног Србина

ДО средине јуна 1999. године у Пећи је живело 18.000 Срба. После повлачења војске и полиције српски живаљ се нашао на удару припадника тзв. ОВК који су у том крају починили ужасна зверства над Србима. Незаштићени Срби су морали да напусте своје домове и иселе се са Kосова и Метохије, а ниједан Албанац никада није одговарао за почињена убиства, силовања или киднаповања. Сада у три пећка села живи око 600 Срба, док у самом граду, осим локалног пароха Српске православне цркве и сестринства Пећке патријаршије, нема ниједног Србина.

На споменику су уклесана имена људи који су убијени у Пећи 1998. и 1999. године, те имена деце из Гораждевца која су убијена 2003. Споменик је посвећен и војницима пећког гарнизона који су 1999. погинули на бранику отаџбине, као и припадницима свих вера и нација који су страдали од НАТО и терористичке ОВК. Уписана су и имена људи који нису из Пећи, а убијени су на територији ове општине. Ту су и имена шесторице младића који су 14. децембра 1998. године убијени у кафићу "Панда". Монумент је изграђен донацијама 500 Пећанаца, а аутор пројекта је архитекта Горица Бојовић Љубенов, која је за симбол истакла прозор са Пећке патријаршије, обликован перлама као окамењеним сузама.

Венце на споменик положили су начеленик Генералштаба ВС генерал Милан Мојсиловић, представници удружења српских породица несталих на просторима бивше Југославије, удружења ветерана Жандармерије, Војне полиције, представници Општине Земун...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ТИТО ТРАЖИО БАТИ ДА МУ ИСПРИЧА ВИЦ О ЊЕМУ: Овај одговор је добио од глумца (ВИДЕО)