НОВИ ЖИВОТ ЧЕКА И ВИДИН-КАПИЈУ: На Калемегдану после више од 500 дана при крају су радови на рестаурацији Зиндан капије

А. З. К.

08. 08. 2023. у 17:11

РАДОВИ на Зиндан-капији на Калемегданској тврђави приводе се крају после више од 500 дана радова.

НОВИ ЖИВОТ ЧЕКА  И ВИДИН-КАПИЈУ: На  Калемегдану после више од 500 дана  при крају су радови на рестаурацији Зиндан капије

Фото: D. Milovanović

Када посао у потпуности буде завршен, ово ће постати место на ком ће "оживети" средњи век. У плану је да буде рестаурирана и Видин-капија, као и њене бочне просторије и казамати.

Рестаурација Зиндан-капије, која подразумева уређење њених пролаза и бедема, отпочела је у децембру 2021. године. Како су нам рекли у ЈП "Београдска тврђава" ово је један од обимнијих и значајнијих послова који је последњих година урађен на Калемегдану.

- Циљ радова је очување културног споменика, а по завршетку реконструкције имамо планове да се у овом здању организују бројне активности - рекли су у овом предузећу. - Осим што ће посетиоци баш овде моћи да "осете" средњи век, одрасли и деца моћи ће да виде многобројне занимљиве експонате, а биће организоване и разноврсне радионице.

Зиндан-капија подигнута је у 15. веку и тада је била главни улаз у град. На кулама и лучном бедему налази се седам отвора за топове, а то је место где је артиљерија први пут и била употребљена у престоници. У тренутку када је грађена, била је главни улаз у Горњи град са копна и прва заштита главне Источне капије, познатије као Капија деспота Стефана Лазаревића.

У плану је да се нови живот удахне и Видин-капији, а осим самог пролаза биће уређене и бочне просторије као и казамати.

- И за овај споменик планирана је реконструкција, конзервација, рестаурација и ревитализација. Циљ нам је да и њу очувамо, санирамо и заштитимо од пропадања. За следећу годину такође имамо бројне планове и пројекте на Тврђави - рекли су у ЈП "Београдска тврђава".

Неће бити влаге унутар бедема

МНОГО тога је сређено на Зиндан капији претходних месеци. Постављене су дренажне цеви које ће извлачити вишак атмосферске воде и тако смањити продор влаге у подземне просторе унутар бедема као и у зидове цркве Ружице. Реконструисане су дрвене таванице у кулама, постављени су прозори и улазна врата и саниране су подземне просторије. Све што је урађено у Зиндан-капији осим очувања споменика треба да повећа безбедност посетилаца.

 Улаз у град кроз Видин-капију изграђен је у време велике турске реконструкције Београдске тврђаве, између 1740. и 1760. године. Добила је име по некадашњем путу који је водио према бугарском граду Видину.

Сличан пролаз постојао је некад и у Улици цара Душана код Прве београдске гимназије и био је одбрамбена линија београдске вароши. У пролазу Видин-капије у Доњем граду налазе се четири бочне просторије са каминима, које су биле намењене за смештај страже. У време Првог српског устанка, дограђен је зид пушкарницама и тада је првобитни изглед промењен. Положаји за седам топова били су смештени у казаматима.

У претходних пар година рестаурирани су бројни споменици на београдској тврђави. Сређено је Велико степениште, Деспотова и Сахат-капија.

- Много тога је обновљено, сређена је и Барокна-капија која је сада визиторски центар. Калемегдан је један од најзначајнијих споменика културе у Београду и за све радове неопходне су сагласности надлежних институција и Републичког завода за заштиту споменика - подсећају у ЈП "Београдска тврђава".

Фото: Новости

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!