НЕМАЧКИ ПАВИЉОН СЕ РУШИ: Завод за заштиту споменика културе поводом планова на Старом сајмишту

А. З. К.

19. 06. 2023. у 13:52

ЗАПОЧЕТО је рушење Немачког павиљона некадашњег логора на Старом сајмишту, како је и најављено пре пар месеци.

НЕМАЧКИ ПАВИЉОН СЕ РУШИ: Завод за заштиту споменика културе поводом  планова на Старом сајмишту

Фото: Printscreen

Јер, у овом делу Новог Београда планирана је изградња саобраћајница које ће повезати Улицу Владимира Поповића, булеваре Николе Тесле и Михајла Пупина са новим Савским мостом. Поводом буре у јавности, настале због рушења, Завод за заштиту споменика културе града у свом саопштењу напомиње да се "Немачки павиљон налази у непосредној близини заштићеног подручја" као и "Да је овај објекат накнадно изграђен".

Претходних дана чланови странке Заједно протестовали су испред Павиљона због рушења, тражећи да се испита да ли на овом простору постоји масовна гробница из Другог светског рата. Завод за заштиту у свом саопштењу наводи да овај Немачки павиљон није заштићен, али се налази у склопу културног добра Старо Сајмиште - Логор Гестапоа.

Старо сајмиште изграђено је пре Другог свтеског рата. Нажалост, током рата на овом месту страдао је велики број Срба, Рома и Јевреја. Овај простор данас је заштићено културно добро, а објекти чувају сећање на оба периода у историји Београда. Како стручњаци Завода прецизирају, Немачки павиљон налази се у непосредној близини заштићеног подручја.

Сајам и стратиште

ПРВИ Београдски сајам отворен је 1937. године на левој обали Саве, поред земунског, тада ланчаног моста. Имао је 14.000 квадрата изложбеног простора. До 1941. године на Сајму су приређиване редовне пролећне и јесење изложбе и изложбе специјалног карактера. За време Другог светског рата сви изложбени павиљони били су претворени у злогласни концентрациони логор у који су депортовани Јевреји, а касније Срби и Роми.

- Мере заштите у околини споменика културе не подразумевају очување објеката у постојећем стању, већ контролисану изградњу. Не сме се угрозити формом ни садржајем културно добро - наводи се у саопштењу Завода. - Оригинални пројекат Првог београдског сајма из 1937. године није обухватао простор на коме се налази Немачки павиљон и овај објекат је накнадно изграђен. Граница културног добра поклапа се са границом оригиналног сајма из 1937. године.

Како објашњавају, на овом подручју саобраћајнице су планиране још крајем осамдесетих година и то је била једна од стратешких градских одлука.

- Завод за заштиту споменика културе више од три деценије није одступио од почетног става да стратешки интерес изградње саобраћајнице у заштићеној околини споменика културе не може угрозити само културно добро. Имајући у виду значај простора, као и првенствено јавни интерес формирања Меморијалног центра са приступном саобраћајницом, није могуће задржавање Немачког павиљона. Очување културног наслеђа је заједнички и општи јавни интерес - закључују у Заводу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве