МОРКЕ ЛОВЕ КРПЕЉЕ И ИНСЕКТЕ: Ботаничку башту "Јевремовац" посетило више од 100.000 људи

Б.Борисављевић

27. 03. 2023. у 11:21

БОТАНИЧКА башта "Јевремовац" у последњих годину дана постала је стециште великог броја љубитеље природе, који у овој прелепој оази у центру града, проводе слободно време. Од доласка новог руководства, број посетилаца је дуплиран. Иако је практично шест месеци мртва сезона за посете због хладнијег времена, прошле године је чаробни свет биљака и зеленила видело око 100.000 људи. Од недавно, биљкама друштво прави и јато морки, које су одлични ловци на бројне инсекте, посебно крпеље.

МОРКЕ ЛОВЕ КРПЕЉЕ И ИНСЕКТЕ: Ботаничку башту Јевремовац посетило више од 100.000 људи

Фото: Н.Скендерија

Према речима Оливере Поповић, стручног сарадника задужене за односе са јавношћу, међу посетиоцима је много младих брачних парова са малишанима који ту направе прве кораке. Поред бројних културних догађаја који су организовани, примећује се већа посета популарних инфлуенсера, који желе своје пратиоце да обавесте о сваком процвалом цвету у "Јевремовцу", сликајући се.

- Како би се на биолошки начин, без коришћења разних пестицида, биљке одбраниле од бројних инсеката, паразита, крпеља, набавили смо јато морки - мужјака и три женке - наводи Поповић. - Зову их "бисерке" јер на крају перја имају беле тачкице, које подсећају на бисере. Оне по читав дан кљуцајући травицу, тамане и крпеље, који им дођу као дезерт. Лепа су атракција за децу. Мало знају да буду пребучне, када се осете угроженим. Спојили смо лепо и корисно. У Америци за велике травњаке користе читава јата морки и на тај начин одржавају не користећи хемијске препарате. На трави нижој од 12 центиметара, крпељи не могу да опстану. Зато су потребна честа кошења, која могу да угрозе најбитнија бића на земљи пчеле. Ми смо трудимо да балансирамо, па је башта тренутно пуна пчела.

ЏУНГЛА НА АСФАЛТУ

Ботаничка башта "Јевремовац" површине је пет хектара са више од 2.000 биљних врста и једна је од најстаријих на свету. Саставни је део Биолошког факултета Универзитета у Београду, основана 1874. године. Простор се састоји од 14 еколошко-географских целина по којима су и сађене биљке које могу да поднесу умерену климу.

Срце чини Стаклена башта подигнута 1892. године. На 500 метара квадратних налази се више од 1.000 различитих биљних врста, које потичу из тропских крајева и подсећају на праву џунглу.

Наша саговорница наглашава да "Јевремовац", као споменик културе, има одређена правила која се морају поштовати. Труде се да свима изађу у сусрет, али је најважније да се не наруши богато биљно царство.

- У групним посетама, у једном сату кроз башту прође и више стотина особа - каже Поповић. - Заказујемо мејлом, мора бити добра координација, како не бисмо направили велику гужву у башти и тиме угрозили и биљке, цвеће, жбуње. Групе се увек крећу са стручним водичем, јер је сврха посете едукација, а боравак је ограничен на сат времена. Малишани могу прославити рођендан уз ручак, еколошку радионицу, квиз, јер је циљ да уз дружење и нешто науче."

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри