НЕТО УСКОРО У СВОЈОЈ УЛИЦИ: Споменик првом председнику Анголе требало би да буде постављен средином овог месеца
ОДБОРНИЦИ Скупштине града на последњој седници усвојили су одлуку о подизању споменика Агостину Нету, првом председнику Независне Републике Анголе.
Испред Скупштине града у новембру, Фото Танјуг
Он ће се налазити у истоименој улици на Новом Београду, у парку између бројева 22 и 44, а скулптура је представљена половином новембра на платоу испред Скупштине града. Како је раније најављено, споменик ће на нову локацију бити постављен половином јануара.
Споменик се подиже средствима Амбасаде Анголе у Београду, која је и иницирала постављање овог обележја. Улица Агостина Нета пролази кроз новобеоградске блокове 67 и 70, од реке Саве до железничке пруге и дуга је 1.500 метара.
- Ангола је наша пријатељска земља са којом деценијама уназад гајимо блиске билатералне односе - истакао је председник Скупштине града Никола Никодијевић.
- Ова земља је увек била ту кад је требало да се помогне Србији, била нам је подршка у Уједињеним нацијама приликом свих резолуција, одлука и гласања.
Агостино Нето био је најзначајнија личност Анголе у 20. веку, лекар, писац и велики државник. Био је председник првог Народноослободилачког покрета Анголе, који је 1975. године постао први председник тадашње Народне Републике Анголе, те је и после његове смрти, 10. септембра 1979. године, наставио да буде обавезна референца за сваког Анголца и извор инспирације новим генерацијама. Његов рођендан, 17. септембар, у овој афричкој земљи је државни празник, Дан националних хероја.
ИДЕЈА ЈОШ 2017.
КОМИСИЈА за споменике и називе тргова и улица, на седници одржаној 6. јула 2017. године, разматрала је и усвојила иницијативу Амбасаде Републике Анголе у Београду да се подигне споменик Агостину Нету. О спровођењу усвојене одлуке стараће се Секретаријат за културу, Завод за заштиту споменика, Урбанистички завод и "Зеленило".
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО" Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера
ДРАМАТИЧНЕ тренутке доживели су у петак ујутру путници на лету компаније Рајанер са аеродрома „Македонија“ у Солуну за Минхен, када је пукао прозор, а ваздушна струја повукла једног путника напоље. Он је у последњем тренутку спасен захваљујући супрузи, која је седела поред њега и задржала га, пише Прототема.
10. 07. 2026. у 12:18
ЗАШТО ЈЕ ДУБРАВКА МИЈАТОВИЋ ЗАИСТА НАПУСТИЛА СЕРИЈУ "СРЕЋНИ ЉУДИ"? "Морала сам да побегнем..."
ДУБРАВКА Мијатовић напустила је серију 'Срећни људи' из личних разлога, а не због хонорара.
10. 07. 2026. у 15:07
Коментари (1)