КУПАЊЕ САМО ГДЕ СУ БОВЕ И СПАСИОЦИ: Место на Ади Циганлији где се утопио Андрија Станишић није предвиђено да га користе посетиоци

Ш. Маровић

27. 07. 2022. у 09:35

НА Ади Циганлији, односно локацији где се пре три дана утопио Андрија Станишић (20) из Алексинца не постоји спасилачка служба.

КУПАЊЕ САМО  ГДЕ СУ БОВЕ  И СПАСИОЦИ: Место на Ади Циганлији где се утопио Андрија Станишић није предвиђено да га користе посетиоци

Спасиоци на Ади Циганлији, Фото Танјуг

Тај простор није ни предвиђен да га користе грађани током летњих месеци. Такође, дубина воде у овом делу износи од шест до осам метара, док се трава у језеру редовно "коси" од априла до новембра.

Несрећни младић кобног дана возио је педалину са двојицом другара, када је одлучио да скочи у воду и мало се освежи. Потонуо је и више није испливао. У помоћ је прискочио и чувени ватерполиста Филип Филиповић са пријатељима, а рониоци су после два сата пронашли тело. Простор који се налази 500 метара од познатог "банџија" са новобеоградске стране Аде није предвиђен за купање, па га купачи користе само на сопствену одговорност.

- На делу језера на коме се догодило утапање присутна је спасилачка служба. Међутим, уређени део купалишта у коме је купање дозвољено и у зони је одговорности спасилачке службе подразумева ограђени простор који је видно обележен плутајућим бовама - кажу за "Новости" из ЈП "Ада Циганлија".

- Део језера у коме се догодило утапање налази се 40 метара ка средини језера и далеко је ван зоне која је предвиђена за купање и боравак у води. Иако нису имали никакву законску обавезу да интервенишу, спасиоци су на место догађаја стигли у најкраћем могућем року и покушали спасавање несрећног младића.

На Савском језеру постоје видно обележене зоне у којима, уз поштовање осталих правила понашања на купалишту, спасиоци грађанима могу да гарантују безбедност. Овакве зоне обележене су плутајућим бовама и под константним су надзором запослених.

- Дубина воде на делу где се догодила несрећа је од шест до осам метара - кажу у овом предузећу.

- Трава се свакодневно и редовно коси на читавој територији Савског језера, у периоду од априла до новембра. У свим другим деловима језера, који се налазе ван поменутих зона, купање се обавља на сопствену одговорност. ЈП "Ада Циганлија" константно апелује на све посетиоце да се стриктно придржавају правила понашања која омогућавају безбедно купање.

Саветује се боравак у обележеним зонама, купање у радно време спасилачке службе, да се не препливава Савско језеро, да се не улази у воду под дејством алкохола и да се приликом коришћења педалина обавезно носе заштитни прслуци.

ОБУКА И ОПРЕМА

СПАСИЛАЧКА слузба ЈП "Ада Циганлија" у потпуности је обучена и најсавременије опремљена да пружи помоћ у ризичним ситуацијама, тврде из овог предузећа. Сви спасиоци поседују комплете опреме за роњење на дах, опрему за пружање прве помоћи и остале неопходне спасилачке реквизите, а на води су опремљени пловним средствима која омогућавају долазак на сваки део језера у времену не дужем од 15 секунди.

* * * * * * * *

ЉУБОМИР ЋИРИЋ ИЗ РОНИЛАЧКЕ ЈЕДИНИЦЕ ЖАНДАРМЕРИЈЕ

ВЕЛИКИ БРОЈ МЛАДИХ НЕ ЗНА ДА ПЛИВА

ЗАБРИЊАВАЈУЋИ је број младих људи који улазе у воду а не знају да пливају. То је много важна ствар на којој би требало да се инсистира и ради, поручио је Љубомир Ћирић из Ронилачке јединице Жандармерије МУП Србије.

- Највећи број утапања, односно претрага у којима смо ми учествовали дешава се због непливача, те лоше процене пливача, сопствених способности или стања воде у коју улазе, те даљине коју треба да пређу - истакао је Ћирић за ТВ Пинк.

- То су најчешћи разлози због којих се дешавају овакве ствари. Што се тиче утапања на Ади у недељу, ми смо стигли када је пријављен нестанак младића са површине воде. Тамо смо разговарали са очевицима и  поступили на основу тих информација. Тај део језера је веома специфичан, покривен је травом која је незгодна за пливаче и рониоце јер онемогућава кретање под водом. Трава се простире од дна па до метар испод површине, што значи да је висока између четири и пет метара.

Фото: М. Анђела

Уколико се људи нађу у оваквој ситуацији и додирну траву под водом, објашњава Ћирић, не треба да паниче него да подигну ноге ка површини и наставе са пливањем. Према његовим речима, Ронилачка јединица Жандармерије МУП Србије, која покрива целу државу, годишње има око 70 потрага за утопљеницима.

- Саветујемо људима да користе уређена купалишта. Ако се суграђани ипак одлуче да иду на неуређену обалу, треба да провере стање воде пре скакања или неконтролисаног уласка и да виде шта је испод површине. Такође, веома је важно да купачи не улазе у воду под дејством алкохола. Тада пливачи мисле да могу све, а стање тела није исто као пре конзумирања алкохола. С. В.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве