СПИРТИНУ КУЋУ ОТВАРАЈУ ЗА ДВА МЕСЕЦА: Готови радови на обнови унутрашњости земунске палате у главној улици

С. Видачковић

20. 02. 2022. у 08:15

ПОСЛЕ двадесет година, откако је због неуспешне обнове затворен за посетиоце, Завичајни музеј у Земуну, познат као Спиртина кућа, отвориће своја врата у наредна два месеца. Завршени су радови на комплетном уређењу ентеријера.

СПИРТИНУ КУЋУ ОТВАРАЈУ ЗА  ДВА МЕСЕЦА: Готови радови на обнови унутрашњости земунске палате у главној улици

Интарзирни белгијски паркет као у 19. веку, Фото Приватна архива

Зидови су обновљени и конзервирани, као и руком осликане тапете, а најзахтевнији и најдужи радови били су на рестаурацији интарзирног белгијског паркета, старог 165 година, на чему су били ангажовани стручњаци Народног музеја и Музеја примењене уметности.

Према речима директорке Музеја Града Београда Јелене Медаковић, ова земунска палата из 1855. била је затворена и запуштена годинама али јој се, после комплексних радова, враћа стари сјај.

- Током те девастирајуће реконструкције 2002. године, када је уништено 40 одсто паркета, музеј је затворен - објашњава за "Новости" директорка Медаковић.

Јелена Медаковић, Фото Танјуг

- Остатак смо успели потпуно да рестаурирамо. Такође, неколико салона враћено је у првобитно стање, од позлате на столарији, ретуша тапета које су ручно сликане, па до свих осталих уметничко-занатских радова који су некад красили овај велелепни објекат. Ако изузмемо ове, свакако су највећи радови били на санацији влаге, која је направила велике проблеме. Такође, током те претходне обнове, нестручним радовима направљени су и проблеми на изолационим цевима, што смо успели да решимо.

Урађен ретуш руком сликаних тапета, Фото Приватна архива

Музејска поставка се увелико припрема, дуже време се ради на рестаурацији материјала који ће бити пред посетиоцима. Део мора да буде дигитализован, јер сам простор Завичајног музеја није довољан за смештање свега што ту треба да се нађе.

Кустос Силвија Крејаковић каже да су у припреми и хронолошка, као и тематска поставка.

- Имаћемо делове који се односе на археологију, примењену уметност и, свакако, на богату историју Земуна - истиче за наш лист Крејаковићева.

- Међу предметима који ће наши гости моћи да виде јесу бројни урбанистички планови Земуна, документа из 18. и 19. века, која су била у Магистрату. Такође, део Завичајног музеја биће и богата заоставштина Бранка Најхолда.

Зграда подигнута 1885. Фото Приватна архива

Високопартерна зграда Завичајног музеја Земуна подигнута је у Главној улици, према плановима бечког архитекте за врло имућну и утицајну привредничку породицу Спирта. У духу владајућег романтизма, здање је обликовано у стилу псеудоготике. Богат ентеријер издвајао ју је од осталих земунских кућа. Ова зграда је 1970. године адаптирана у музеј.

И ФАСАДИ СТАРИ СЈАЈ

ОСИМ унутрашњости, биће обновљена и фасада Завичајног музеја. Како нам је рекла директорка Јелена Медаковић, када и буде отворен, наставиће се радови на рестаурацији унутрашњости, те неки делови Завичајног музеја неће одмах бити доступни грађанима.

- Материјал који излажемо готово 50 година био је неконзервиран и незаштићен, а управо ти процеси конзервације и рестаурације су захтевни и дуготрајни и при крају смо с тим - рекла је наша саговорница.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПОКЛОН ВИКТОРА ОРБАНА БРАТУ ВУЧИЋУ: У Србију стигла моћна борбена возила! (ФОТО)

ПОКЛОН ВИКТОРА ОРБАНА БРАТУ ВУЧИЋУ: У Србију стигла моћна борбена возила! (ФОТО)

У РЕПУБЛИКУ Србију ушла је велика железничка композиција натоварена са 50 оклопних борбених транспортера БТР-80А који ће појачати јединице Војске Републике Србије. То је поклон мађарског премијера Виктора Орбана српском председнику Александру Вучићу.

01. 06. 2024. у 13:24

Коментари (0)

ВРЕМЕ ЈЕ ЗА СПЕКТАКЛ – ДРУГА ШАНСА ЗА МИЛИОНЕРЕ ИЛИ 15. ТИТУЛА ЗА КРАЉЕВЕ? Погледајте шта нас очекује у финалу Лиге шампиона!