НАКОН НАЈАВЉЕНЕ ПРЕНАМЕНЕ ЗГРАДЕ: УЛУС жели атељее у Стјепана Филиповића

Милица Шкорић
Милица Шкорић

11. 02. 2022. у 17:41

ПОВОДОМ најава градских званичника о пренамени зграде од 800 квадра у насељу Стјепан Филиповић у простор за уметнике, као и могућности да се у будућности и други простори у граду одреде за просторе за рад уметника (атељее), Удружење ликовних уметника Србије апелује на надлежне да буде укључено у овај процес.

НАКОН НАЈАВЉЕНЕ ПРЕНАМЕНЕ ЗГРАДЕ: УЛУС жели атељее у Стјепана Филиповића

Privatna arhiva

УЛУС као најстарије и репрезентативно удружење у пољу ликовних уметности се овом проблематиком бави на свеобухватан начин, заступајући интересе свог многобројног чланства (преко 2800 ликовних уметника) и шире друштвене заједнице.

- Иако у Београду атељеи, као основни простор за рад уметника, представљају специфичну категорију градских простора која је регулисана засебним правилником, данас је улога стручног тела какво је Удружење ликовних уметника Србије (УЛУС) при додели ових простора у потпуности маргинализована - кажу за "Новости". - У ранијем периоду градска Комисија за доделу атељеа је распоређивала радне просторе уметницима према предлогу Удружења, које је обављало прецизно бодовање по критеријумима у свом правилнику.

Ради систематичнијег приступа решавању проблема радних простора за уметнике пре две године (2020) у Удружењу је формирана радна група која се бави овом, за уметнике веома важном, темом.

У претходном периоду обављено је истраживање којим су мапиране реалне потребе ликовних уметника за обезбеђивањем радних простора (атељеа) у Граду Београду - истичу. - Истраживање је рађено у сарадњи са релевантним стручњацима за овај тип мапирања. Резултати спроведене анкете потврдили су незадовољство чланства УЛУС-а начином на који је уређено ово питање. Прецизни резултати истраживања показали су да чак 96,9 % уметника нема адекватан простор за рад, а 93,1 % уметника нема никакав радни простор (атеље). 76.3% испитаника је изјавило да им је простор потребан трајно (на више година), а 13,1% би радни простор користило привремено (у периоду од неколико месеци до годину дана). 71.9% уметника изјавило је да преферирају индивидуални простор за рад, док је 28.1% испитаника изјавило да би било спремно да ради у заједничком атељеу. Такође, треба рећи да су резултати анкете показали да уметници имају потребу и за другом врстом простора, осим атељеа, попут магацинских простора (37.5%), радионица (20.6%), излога (12.5%) и томе слично.

Имајући у виду разноврсност простора који би се могли привремено или трајно адаптирати у уметничке, у Удружењу се разрађује више различитих модела организације радних простора за уметнике који би ефикасно и дугорочно задовољили потребе што већег броја уметника и обогатили културну понуду града. Спремни да ове моделе представимо и дискутујемо о могућим облицима сарадње са градским властима и локалном заједницом, закључују из овог удружења.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

КНАУС: Француска и Немачка блокирају гласање о Приштини у Савету Европе, Вучић ефектно апеловао на Макрона