Партизанова трагедија у Хагу: Европско пролеће остало је само црно-бели сан (ФОТО+ВИДЕО)

М.БЛАЖИЋ/Новости онлине

28. 11. 2019. у 17:36

Фудбалери Партизана одиграли су 2:2 (0:2) против екипе АЗ Алкмара у гостима и тако остали без шанси да прођу групну фазу Лиге Европе

ОД калкулација пред последње коло Лиге Европе до очаја и завршетка европске мисије за само пет минута. И то са играчем више. Партизану је у омраженом Хагу покупио неко “проклетство” које га је у пет минута завршнице меча са Алкмаром довело до тога да практично сам себе избаци из Европе. Резервиста Друијф је искористио “поклон” који се ретко у фудбалу добија, погодио два пута, у 88. и трећем минуту надокнаде и тако Партизан претворио у највећег губитника петог кола Лиге Европе - 2:2 (0:2).

А почело је толико добро, да је ретко који оптимиста међу навијачима Партизана помислио да би могло. Првих 15 минута у оваквим утакмицама, увек критичних за гостујући тим, протекло је у бољој контроли лопте домаћих која је донела само једну малу зебњу Владимиру Стојковићу и то у другом минуту када је Стенгс шутирао тик изнад пречке.

Да се лагани ветар Алкмарових напада не претвори у озбиљнију непогоду побринуо се професор фудбалске игре у копачкама Бибрас Натхо. Човек са очима на ледјима и “програмираним” пасовима је у том 16.минуту послао феноменалну лопту ка Јапанцу Асану, а овај је спајање са голом искористио и да га постигне гурнувши лопту поред истрчалог Бизоа.

Оног тренутка када су голман Алкмара и његови саиграчи схватили да се у фудбалу може и отићи по лопту у мрежу, зона комфора холандског клуба је потпуно стављена под контролу. Шест везаних победа уз гол разлику 24:0 је отишло у архиву, а када је требало раскрстити са нервозом и стихију претворити у оптималан притисак на Стојковићев гол момци у црвеним дресовима су потпуно утихнули.

Да би хладно вече на стадиону “Карс Џонс” могло да буде једно од оних за клупске историјске књиге било је јасно већ у 27. минуту. Капитен Копмајерс је катастрофално погрешио, препустивши лопту Здјелару, а овај је одмах гурнуо ка Суми за миран и резонски шут поред Бизоа - 0:2.

Од тог момента све је личило на утакмицу у Астани, где је Партизан држао “катедру” већ после 0:1. Сума је започео са поигравањима, која су често доводила до очаја дефанзивце Алкмара, а повремено и своје саиграче, када је из идеалних позиција за асистенцију шутирао непрецизно.

И увек је некако фалило мало да се грогирани боксер потпуно дотуче. У 50.минуту се испречила статива, минут касније је Садик направио један од његових познатих продора, али је бисер “украо” Бизо одбранивши његов шут крајњим напором, вероватно ноктом десне руке.

Алкмар је претио онолико колико му је хомогена и добро организована одбрана црно-белих дозвољавала, а то је било таман толико да Идриси ударцем у пречку у 73.минуту продрма Милошевићеве пулене после серије неискоришћених контри. А онда креће финиш који није требало да има ни примесе драме, а камоли хорора за фудбалере Партизана. Искључење Боадуа у 83.минуту је требало да стави тачку на сваку неизвесност, а десило се све супротно. Резервиста Друијф је најпре у 88.минуту искористио грешку Павловића, Урошевића и Стојковића, а исти играч је у трећем минуту надокнаде учинио да се прелепи сан Партизана за само пет минута претвори у кошмар. Од ситуације да му је у последњем колу довољан и бод у случају пораза Алкмара у Манчестеру Партизану је Европа “угашена” као притиском на “дугме”.

АЗ - ПАРТИЗАН 2:2 (0:2)

СТРЕЛЦИ: Друијф у 88. И 90+3 за Алкмар, Асано у 16, Сума у 27.минуту за Партизан. Стадион: “ Карс Џонс”. Гледалаца: 6000. Судија: Данијел Стефански (Пољска) 7. Црвени картон: Боаду (Алкмар) у 83.минуту.

АЛКМАР: Бизо 7 - Свенсон 7 Хацидијакос 6 (од 53. Друијф 8), Вујтенс 6,5 (од 60. Сугавара -), Виндал 6,5 - Митсјо 7, Де Вит 7 (од 71. Класи -), Копмајнерс 5,5 - Стенгс 7, Боаду 6,5, Идриси 7,5.

ПАРТИЗАН: Стојковић 6 - Милетић 6, Остојић 7, С.Павловић 6,5, Урошевић 6 - Здјелар 7, Натхо 7,5 (од 90+2 Вујачић -) - Тошић 6 (од 69. Брежанчић -), Сума 7,5 (од 75. Шћекић -), Асано 7,5 - Садик 7.

Играч утакмице: Ферди Друијф (Алкмар)

ДЕШАВАЊА ИЗ ХАГА ИЗ МИНУТА У МИНУТ

МИЛОШЕВИЋ СА НАЈЈАЧИМ СНАГАМА

Појавили су се и састави за утакмицу у Хагу.

За Партизан од првог минута играју: Стојковић - Милетић, Остојић, Павловић, Урошевић - Здјелар, Натхо - Тошић, Сума, Асано - Садик. Дакле, најјачи састаав црно-белих у овом тренутку.

Што се АЗ Алкмара тиче, његову стартну поставу чине: Бизо - Свенсон, ХАцидикаос, Вујтенс, Вијндал - Мидтсјо, Де Вит, Купмајнерс - Стенфс, Боаду, Идриси.

ПОЉАК НА ЦЕНТРУ

Правду на данашњем мечу дели Пољак Данијел Стефански, а утакмица се, због чињенице да стадион у Алкмару не одговара УЕФА прописима, игра на терену ФК Адо Ден Хага, у Хагу.

НАВИЈАЧИ ПАРТИЗАНА НА МУКАМА - УЛАЗНИЦА НИ ЗА ЛЕКА

Велико интересовање влада за меч између АЗ Алкмара и Партизана који се игра у Хагу. Навијачи београдског тима добили су 500 карата, а много већи број њих остао је испред стадиона. Према неким информацијама око 1.500 Гробара неће моћи да присуствује мечу.

Опширније прочитајте ОВДЕ.

СТОЈКОВИЋ ИЗЛАЗИ НА ЗАГРЕВАЊЕ

МУКЕ И ЗА НОВИНАРЕ

Муке по навијаче Партизана, а мука и за новинаре. Извештачи из Србије чекају дуже од десет минута да уђу на стадион. Нема попуста ни за “седму силу”.

Очигледно су Холанђани више него озбиљно схватили долазак српског тима, па су процедуре на сваком кораку дугачке. Ипак, псоле дуго премишљања и доста муке извештачи из Београда су ушли на стадион.

Надамо се да ће фудбалери Партизана проћи боље од навијача и новинара, па ће се излет у Холандију памтити по лепом.

НАВИЈАЧИ ПАРТИЗАНА ОСТАЛИ ИСПРЕД

Иако је стадион у Хагу скоро, па празан, доста навијача Партизана је остало испред ради безбедности. Група "гробара" смештена на трибинама

АСТАНА СРУШИЛА МАНЧЕСТЕР

Фудбалери Астане уписали су прву победу у овогодишњем издању Лиге Евопа, пошто су на свом терену славили против Манчестер јунајтеда са 2:1, у утакмици петог кола Групе Л.

Манчестер јунајтед је повео у десетом минуту голом Џесија Лингарда, али је Астана у дугом полувремену преокренула резултат. Прво је у 55. минуту на 1:1 изједначио Дмитриј Шмоко, да би потом у 62. минуту мрежу своје екипе погодио Дишон Бернард.

Јунајтед је први на табели са десет бодова, док је Астана последња са три.

ПОЧЕО ЈЕ МЕЧ У ХАГУ

Кренуо је сусрет у Хагу. Одјекује песма навијача Партизана. Холанђанис е и не чују, али од старта имау лопту у ногама.

АЛКМАР ПРВИ ПРЕТИ

Комбиновали су фудбалери Алкмара и већ у другом минуту створили проблем одбрани гостију. Лопта је дошла до Стенгса, који је са 20 ак метара упутио ударац, али лопта је отишла мало изнад гола. Стојковић није морао да реагује. Од старта АЗ креће офанзивно.

ПОДРШКА ГРОБАРА

ПАРТИЗАН БЕЗ ИДЕЈЕ НА СТАРТУ ДУЕЛА

Сјајна реакција Остојића у 8.минуту.Купмајнерс је послао сјајну дијагоналу ка Идрисију, који је кренуо ка голу Партизана, а онда је Остојић уклизао и спречио опасан напад домаћих.Црно-бели нису опасни на почетку меча. Садик усамљен у нападу.

ШАНСА ЗА СВЕНСОНА

Велику грешку направио је Здјелар, изгубио је лопту на 25 метара од свог гола, уследила је акција домаћих, центаршут на другу стативу на Свенсона, који је шутирао главом преко пречке. Засметао му је и Асано, који га је испратио до краја акције.

ПАРТИЗАН ВОДИ У ХАГУ

ГОООООЛ Шок за Алкмар у 16. минуту. Партизан долази до предности. Црно-бели су били безопасни, а онда се мајстор Натхо указао и послао лопту Асану, који је побегао одбрани Алкмара и донео предност гостима - 0:1.

ПРОСЛАВА ГОЛА ПАРТИЗАНА

СРЕЋА УЗ ПАРТИЗАН

Одлична прилика за АЗ Алкмар у 25.минутупосле корнера, шутирао је Вујтенс коленом са неколико метара, али поред гола.Доста среће за Партизан

ВЕЛИЧАНСТВЕНА НОЋ У КИШНОМ ХАГУ, СУМА - 2:0

ГООООООЛ Води Партизан 2:0! Експлозијау Хагу! Велику грешку направио је капитен Алкмара Купмајнерс, узео му је Здјелар лопту испред шеснаестерца холандског тима, додао је до Суме, који је изашао сам на голмана Бизоа и рутински погодио!

НАТХО ПЛЕШЕ У ХАГУ, СУМА НЕ КОРИСТИ ДОБРУ ШАНСУ

Партизан је могао да дотуче АЗ Алкмар у 37. минуту. Опет је Натхова лопта имала очи и дошла до Суме, који је урадио све фудбалски, али лопта је отишла мало преко гола.

ЖУТИ КАРТОН СТЕНГСУ

Стенгс је добио жути картон због приговора, иако је био чист фаул за Партизан у шеснаестерцу црно-белих.

КАТАСТРОФАЛАН ШУТ ТОШИЋА, АЛИ НЕМА ВЕЗЕ, ПАРТИЗАН ОДЛИЧАН

Наставља се доминација врно-белих Тим АЗ-а делује као разбијена банда. Доста простора за нападе Партизана. Садик је изборио слободан ударац на доброј позицији, али лош шут Тошића на врх трибина стадиона Адо Ден Хага.

ЦРНО-БЕЛО ПОЛУВРЕМЕ ИЗ СНОВА У ХАГУ

Ни највећи оптимисти нису очекивали оваквих 45. минута у Хагу. Партизан бриљантан, Алкмар никакав. Неверива домаћих навијача, Асано и Сума уз помоћ Натха су одржали фудбалски час фаворизованом ривалу.

АЛКМАР КРЕЋЕ ОФАНЗИВНО

Алкмар креће офанзивно у друго полувреме. Одмах корнер за Холанђане, али добро се брани Партизан.

СУМА ПОГОДИО СТАТИВУ, ПА САДИК НЕ КОРИСТИ ЗИЦЕР

Сејдубе Сума лагано пролази кроз одбрану Алкмара и шутира још боље, али погађа стативу. Минут касније велика прилика и за Садика. Ккаве две шансе Партизана.

ПРВА ИНТЕРВЕНЦИЈА СТОЈКОВИЋА У ДРУГОМ ПОЛУВРЕМЕНУ

Било је опасно пред голом Партизана. Одличан центаршут Идрисија пред петерац, Боаду је остао сам, али срећом није успео да захвати лопту главом, па је хвата Стојковић који бележи прву интервенцију на мечу.

СУМА УПРОПАСТИО ОБЕЋАВАЈУЋИ КОНТРАНАПАД

Имао је Партизан лепу шансу да можда и трећи пут матира голмана Алкмара. Сума је дуго вукао лопту имао је са једне стране Тошића, а друге Садика. Сејдуба је дуго вукао лопту и оклевао, да би је на крају послао Тошићу, који шутира слабо у голмана Холанђана.

ПАРТИЗАН ДОМИНИРА

Алкмар никако да направи шансу, а Партизан не може да заврши меч. Садик и Сума праве доста проблема одбрани Холанђана.

МАЈСТОРИЈА ИДРИСИЈА И ПРЕЧКА

Велика шанса за Алкмар у 73. минуту. Османа Идриси је примио лопту на 16 метара, одлично заломио одбрану Партизана и шутирао феноменално, али пречка је била савезник црно-белих. Лопта се потом одбила од земљу, али није прешла гол линију. Велика срећа за српски тим.

ЦРВЕНИ КАРТОН ЗА АЛКМАР

Црвени картон за Алкмар. Боадуа је покушао да исценира пенал, али судија му је дао жути картон, што је био други за домаћег нападача.

НЕСТВАРНА ГРЕШКА СТОЈКОВИЋА

ГОООООЛ Невероватно шта је урадио Владимир Стојковић и како је поклонио гол Алкмару. Друјф је ни из чега дошао до гола и сада Партизан у проблему да сачува минималну предност.

ИДРИСУ ПОГОДИО СТАТИВУ, СЕДАМ МИНУТА НАДОКНАДЕ

Османа Идрису је погодио стативу, како је могло да буде болно за Партизан.

ПАРТИЗАН СВЕ ПРОСУО ЗА ПЕТ МИНУТА - 2:2

ГОООООЛ Алкмар је за пет минута анулирао предност Партизана. Опет тај Друјф, који је ушао са клупе и са два гола растужио црно-беле.

КРАЈ

Крај меча у Хагу, Партизан је све просуо за пет минута захваљујући Владимиру Стојковићу. Европско пролеће је остало само сан - 2:2