Порошенко: Украјина се спрема за општи рат

Танјуг

16. 11. 2014. у 15:30

Лидер самопроглашене Доњецке Народне Републике Александар Захарченко изјавио је да линија разграничења између украјинских и проруских снага на истоку Украјина треба да се поклапа са границама Доњецке области

Украјински председник Петро Порошенко изјавио је да се Украјина "припрема за општи рат" и да се "не плаши рата са руским снагама".

"Припремамо се за сценарио општег рата...Не желимо рат, желимо мир и боримо се за европске вредности. Али Русија не поштује никакав споразум", рекао је Порошенко у интервјуу немачком листу Билд, који излази у понедељак.

Порошенко је нагласио да је украјинска војска сада у бољем стању него што је била пре пет месеци и да Украјину "подржава читав свет", пренела је агенција АФП.

"Више од свега желимо мир, али у овом моменту морамо да се суочимо са најгорим сценаријом", казао је украјински председник.

Према подацима Уједињених нација, за седам месеци сукоба на истоку Украјине погинуло је више од 4.100 људи.

Порошенко, који је тренутно на састанку Вишеградске групе, рекао је новинарима у Братислави да би се сукоб "окончао за две недеље" ако би се применио мировни план потписан у Минску.

ЛНР: НЕМА ДОГОВОРА СА КИЈЕВОМ

Луганска Република неће потписивати никакве споразуме са Кијевом све док председник Украјине Петро Порошенко не повуче указ о економској блокади Донбаса, изјавио је данас председеник те самопроглашене републике Алексеј Карјакин.

ЗАХАРЧЕНКО: ДНР САМО У ГРАНИЦАМА ДОНБАСА

Лидер самопроглашене Доњецке Народне Републике (ДНР) Александар Захарченко изјавио је данас да линија разграничења између украјинских и проруских снага на истоку Украјина треба да се поклапа са границама Доњецке области и да "признаје ДНР само у територијалним границама те области".

"Линија разграничења треба да буде на граници Доњецке области, другу границу ми не признајемо", рекао је он а преноси РИА Новости.

Руска агенција подсећа да су се раније Кијев и устаници договорили да одреде линију разграничења и формирају дуж ње зону безбедности од 30 километара.

Захарченко је, такође, рекао да ће и градови Славјанск и Маријупољ "постати део ДНР".

"Славјанск и Маријупољ су наши градови и ми ћемо их вратити", казао је он.

Коментаришући указ украјинског председника Петра Порошенка о економској блокади Доњецког басена, лидер ДНР је рекао да она у стварности већ постоји два месеца.

"Економска блокада нам није страшна (...) Више од тога, она значи да ће нас Кијев ускоро признати", рекао је Захарченко.

Порошенко је у суботу наложио да се из зоне специјалних операција у Донбасу евакуишу све државне установе и судови, одведу затвореници и прекине сервисирање банкарских рачуна.

"Донбас је увек био јак регион. У њему живе достојанствени, поносни људи, који могу самостално да решавају своје проблем а уз помоћ Русије ти проблеми решаваће се веома брзо", рекао је Захарченко.

У недељу је, извештавају руске агенције, у Доњецк и Луганск стигао седми хуманитарни конвој из Русије.

Како наводи ТАСС, са 20 возила у Луганск је стигло више од 100 тона хуманитарне помоћи, а камионима и цистернама довежено је у тај град на истоку Украјине гориво, уље и мазива за трансформаторе.

У Доњецк је са 54 возила допремљено висе од 350 тона терета, наводи ТАСС.

ТУСК:ИМАМО ПОСЛА СА РАТОМ

Новоизабрани председника Европског савета, бивши премијер Пољске Доналд Туск најавио је данас да ће Украјина бити главна тема на првом састанку Савета којим ће председавати 18. и 19. децембра у Бриселу, називајући украјински конфликт ратом.

"Треба отворено да кажемо (...) имамо посла са ратом" рекао је Туск који ће 1. децембра преузети дужност, преноси Асошијетед прес.

Туск је, такође, изразио уверење да је током самита Групе 20 у аустралијском граду Бризбејну руски председник Владимир Путин могао да осети да се "атмосфера у Европи и свету поводом Русије погоршава све висе, веома драматичним темпом", навела је америчка новинска агенција.

И украјинске агенције пренеле су Тускову изјаву из Сопота, позивајући се на пољске медије.

"Атмосфера у свету око Русије се погоршава, али је истина да то не значи да се она побољшава аутоматски за Украјину", рекао је пољски политичар и додао да се ни Украјина "нема чему радовати", пренела је агенција УНИАН.

КИЈЕВ:ВИШЕ ОД 445.000 РАСЕЉЕНИХ ИЗ РЕГИОНА ДОНБАСА

Представник украјинског Савета за националну безбедност и одбрану (СНБО) Андреј Лисенко саопштио је данас да се из области спровођења "антитерористичке операције" на истоку земље у друге регионе раселило висе од 445.000 људи.

Према инфромацији СНБО, у Артјомовску и Артјомовском рејону Доњецке области тренутно живи око 49.000 присилно расељених, а слична ситуација је и у Константиновки, где се налази око 59.000 расељених, пренела је агенција УНИАН.

Укринформ је пренео изјаву Лисенка да током протекла 24 сата у зони спровођења операције украјинске снаге нису претрпеле губитке а да је рањено шест украјинских војника.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (27)

зокс

16.11.2014. 21:43

@Drug Čabor - Баш ме "чуди"како то да фашистички запад није подржавао Југославију и југословенску војску!Одакле им је баш одједном толико стало до територијалног интегритета Украјине?

Podrska narodu ali ne vladi

16.11.2014. 21:55

@Rotterdamsky - Podrska narodu Ukrajine ali ne "njihovoj" vladi koja je doslovno dovezena da bi vladali slaganim i dezorjentisanim narodom.Nema podrske za dopingovan fasizam i nacionalizam u UA koji USA i UN (naravno i EU) ne samo podrzavaju ali i finansiraju.Trazite i gledajte na YouTube filmove o NWO/Novom svetskom poretku i bice vam jasno da na TV nema istine! Ob.sluzbe rade svoj posao...

Mila

17.11.2014. 07:23

@Rotterdamsky - ...ovo nije prvi put u istoriji ruskog naroda da im zapad postavlja vladu,koja će raditi na rušenju Rusije i iskorištavanju ruskih resursa od strane ogladnelog zapada....Setite se dolaska Lenjina u Rusiju sa čitavim establišmentom,pre Oktobarske revolucije...ali VELIKI ruski narod dobro pamti istoriju (setite se koliko su nas satanisti napadali od devedesetih naovamo,da ne smemo da živimo u prošlosti....).Nikada više strana čizma neće marširati Rusijom...to ne prolazi.

Dragan

16.11.2014. 21:21

Većina Ukrajinaca bi pustila ta dva dela Ukrajine Donjeck i Lugansk da se pripoje Rusiji samo što to ne smeju javno da kažu. Ako opet počnu sukobi samo će se ukrajinska vojska sve više osipati jer mnogi ukrajinski vojnici će shvatiti besmisao rata protiv sopstvenog naroda u koji ih silom guraju prozapadne marionete koje drže vlast u Kijevu misleći da će ratom uz sankcije Zapada oslabiti Rusiju, što se neće desiti.

gvatemala

17.11.2014. 01:29

@Dragan - malo su samo te oblasti - ukrajina treba da se podeli rekom don, ukljucujuci citavu crnomorsku obalu i veoma vaznu luku odesu - ostalo nek uzmu ukrajinci - taj deo uz poljsku - a kijev takodje da pripadne nasima

rothlib s. סטיין ראָטהליב

16.11.2014. 21:25

Samo napred. Rusi nisu mogli pobediti Afganistan, a da pobede Ukrajinu.

Draken

16.11.2014. 21:56

@rothlib s. סטיין ראָטהליב - Nije ni Amerika sredila Vijetnam pa nece ni Rusiju.

зокс

16.11.2014. 21:41

Ти само служиш за поткусуривање запада са истоком,и ништа више од тога!Али сами сте изабрали!

Шестоперац

17.11.2014. 14:23

@зокс - Знаш ли ти шта реч "поткусуривање" уопште значи? Пиши боље на твом матерњем албанском језику, па ћеш бити лакше разумљив. Издржаћемо и ту твоју тортуру. Само навали.

Rusofil 2

17.11.2014. 00:30

@Gagymad - Ako dodje do rata izmedju Ukraine i Rusije, PUTIN ce novu godinu slaviti u Kiev

Mikiboy

16.11.2014. 22:32

Amerika nesme nista Rusiji a Ukrajina ce u rat.Taj rat bi trajao 13 minuta maksimum.Bolje bi im bilo da se pomire sa Rusijom.

Alexa

17.11.2014. 21:18

@Mikiboy - A tebi bi bolje bilo da učiš pravopis a ne da vodiš globalnu politiku

Baki

17.11.2014. 01:07

E ukrajinci, vi i rusi ste jedan narod, nesto slicno kao mi Srbi i crnogorci!!! umesto da ukrajina bude Ruska republika ili da se napravi unija drzava, vi ste poverovali zapadu i ratujete protiv svojih??? Pa ako do toga zaista dodje Rusi stizu do lavova za 5,6 dana jos nije kasno razmislite od koga ste nastali!!!!!

SakY

17.11.2014. 05:28

Opasne pare zapad trosi na destabilizaciju pojedinih drzava koje im u tom trenutku odgovaraju.... Sto je jos interesantnije maksimalna pauza ima je 3meseca i uvek isti princip potplati, zavadi, upropasti i vladaj !

Tikov Staljingrad

17.11.2014. 11:17

Nepravilno je sto je izjava ovog ukrajjnskig Sakasvilija prevedeno, Porosenko kaze da je Ukrajina spremna na TOTALNI rat. A narod i bebe i deca? To je i Gebels pricao, barem je Gebels pitao okupljenu publiku "Wollt ihr den totalen Krieg?" Odgovor je bio: "Jaaaaa Heil Hitler" Ukrajina nije ni dlakica 3. rajha, zapad ce izgubiti celu Ukrajinu a nije to sasvim kontra nemackog interesa kojeg Ameri gaze ucenama i pretnjama, Ukrajjna je bankrotirana a Nemci da plate, "f*** the EU" citat Nuland

Dresirani Prasenko

17.11.2014. 15:44

Vidi se da ukrajinski predsednik nema pojma sa životom, Rusija nikad neće ući u rat sa Ukrajinom, i pored toga, Ukrajina može nestati sa mape sveta, ili u blažem slučaju sleduje joj raspad.

Чапајев

17.11.2014. 15:46

од 15 мобилизација не може да скупи 2 батаљона, и иде у свеопшти рат???

band

17.11.2014. 18:52

pionorsenko izgubio pamcenje. korisno posecanje: poceo si "kaznenu operaciju" aprila, a klekao i molio za prmirje avgusta. "smrt i unistenje terorista na istoku" bili su izrazi koje ste, pohlepni zapadni bankroti i ti, sa nepodnosljivom lakocom izgovarali. tebi to iskustvo ocigledno nista ne pmaze. posto se spremas ponovo da kleknes, nece ti zapadni birokrati dozvoliti, uzece nekog drugog.

Rusofil 2

18.11.2014. 18:40

@Nenad UE - Spremio covek skloniste na zapadu, pa sad mlati, a ubrzo sledi, bez te nmoge usracu vas.