ДРАМА НА КОСОВУ - Коцијанчић: Хан је у контакту са Вучићем и Тачијем; Заказан велики протест Срба

Новости онлине/Агенције

26. 11. 2018. у 08:33

Стање на Косову и Метохији после одлуке Приштине да се уведу таксе од 100 одсто на робу из Србије све је тежа

ДРАМА НА КОСОВУ - Коцијанчић: Хан је у контакту са Вучићем и Тачијем; Заказан велики протест Срба

Фото: Танјуг

Стање на Косову и Метохији после одлуке Приштине да се уведу таксе од 100 одсто на робу из Србије све је тежа.

Председница Удружења Мајка девет Југовића Светлана Стевић каже да на Космету прети тешка социјална категорија. Према њеним речима, то удружење се већ 17 година труди да најуграженијем становништву на Косову и Метохији допреми хлеб, а сада имају брашна за свега 10 дана.

На Косово и Метохију јутрос је стигла одређена количина лекова и дневне штампе.

Новине нису стигле на киоске, већ су раздељене по зградама, понегде су стављане у сандучиће, а негде остављане испред врата станова.


Прочитајте још:
* ОВАКО ЈЕ РОСУ УПАЛА У КУЋУ МИЛАНА РАДОИЧИЋА: Дошли су са само једним циљем - да ме убију
* ПРЕДСЕДНИК О СТАЊУ НА КиМ: Харадинају остало 26 дана да нам сруши власт


СЕЈДИУ: ПРИШТИНА ЈЕ САМО ОДГОВОРИЛА НА ШТЕТНЕ МЕРЕ СРБИЈЕ

Многи производи из Србије и Босне и Херцеговине, посебно храна, продају се на Косову по дампинг ценама које су у потпуној супротности с правилима ЦЕФТА, уз то су и испод трошкова производње, што је у супротности са косовским законом о антидампингу, на штету косовских произвођача, каже за лист Данас Дардан Сејдиу, шеф посланичког клуба Социјалдемократске странке Косова.

НА КиМ СТИГЛИ ЛЕКОВИ И ШТАМПА, НАЈТЕЖЕ СА РЕЗЕРВАМА КИСЕОНИКА

На пијаци за викенд није било продаваца меса из копаоничких села. Све је мање лекова, а најтеже је са резервама кисоника. Опширније прочитајте ОВДЕ.

У МЕТОХИЈИ ПЕЧАТ НА ВЕЛИКУ АЛБАНИЈУ

У понедељак заједничка седница Харадинајеве и Рамине владе о сарадњи без граница. Председник Србије потврдио да имају списак за хапшења, а опширније прочитајте ОВДЕ.

СИМИЋ: ОСНОВНИХ ЖИВОТНИХ НАМИРНИЦА ЗА САДА ИМА ДОВОЉНО

Залиха основних животних намирница на Косову и Метохији још има и грађани су солидарни па купују само оно сто им је потребно на дневном нивоу, а не веће количине, изјавио је данас потпредседник Српске листе Игор Симић.

"Залиха још има, посебно оних са дужим роком трајања, важна је солидарност и нема стварања залиха, људи купују оно што им је потребно на дневном нивоу. И наши привредници показали су да су солидарни са грађанима, неће бити подизања цена", рекао је Симић за ТВ Пинк.

Он је казао да поруке председника Александра Вучића и премијерке Ане Брнабић да ће Србија наћи начин да Србима достави оно што је најважније, улива снагу и храброст да се настави са борбом за опстанак и останак.

"Ово није борба против било кога, већ за живот достојан човека у 21. веку", рекао је Симић.


ВУЛИН: ПРОЈЕКАТ "ВЕЛИКЕ АЛБАНИЈЕ" НИЈЕ НАПУШТЕН

Министар одбране Александар Вулин поручио је данас да представници Албанаца никада нису напустили пројекат "велике Албаније" који се, упозорава, не може остварити без насиља и прогона свих других народа са КиМ.

"Замислите када би наш премијер изашао са председником владе Републике Српске и рекао да укидамо границе и да смо једно. Већ би заседао СБ УН... Сада имате представника непризнате, непостојеће државе и представника суверене државе који кажу да ће укинути границе... Па како је то могуће", рекао је Вулин за Пинк.

Вулин је рекао и да Кфор крши свој мандат на КиМ и да су односи са њима сведени на минимум, да нема заједничких активности и непосредне комуникације.

"Кфор је изгубио кредибилитет код Србије и Срба на КиМ. Ми нећемо радити ништа што ће угрозити Србе на КиМ, али Кфор мора да спроводи свој мандат и ово је подсећање и упозорење да заштите Србе на КиМ", рекао је Вулин.

Говорећи о царинама, Вулин је рекао да Приштина мора да поштује Споразум о стабилизацији и придруживању, који јасно каже да се правила Цефта морају спроводити, те да није јасно зашто их Европска унија због тога не санкционише.

Кад је реч о истрази убиства Оливера Ивановића, Вулин оцењује да је Приштина лицемерна и да истрагу користи као оправдање да се изазову немири.

"Држали су га у затвору невиног две године, а сада лију крокодилске сузе", казао је Вулин и додао да му је жао што Србија нема контролу на КиМ јер би истрага о Ивановићевом убиству већ била завршена.

Упитан шта ће бити уколико Албанци крену са масовним терором и војском, Вулин је рекао да се одговор намеће сам по себи, али да Србија не прети никоме.

"Србија никоме не прети, има своју војску, полицију, органе безбедности који су спремни да зашите функционисање српског народа где год живи и да заштите Србију", рекао је Вулин и додао да Срби неће покренути насиље.


ЉАЈИЋ: ПРАТИМО ЦЕНЕ И СНАБДЕВЕНОСТ НАМИРНИЦАМА НА КиМ

Министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић каже да се на дневном нивоу прате цене основних животних намирница на КиМ, да несташица нема, а да залиха има за наредних недељу до 10 дана.


Када се залихе потроше, како је навео, могу се очекивати веће цене за те производе.


"Чинимо све да се снабдевеност одржи, да људи не брину за основне животне намирнице. Што је најважније, хране за сада има, основних животних намирница има, колико ће то трајати у овом тренутку је незахвално рећи, јер залихе још постоје за неколико дана, верујем за недељу до 10 дана", рекао је Љајић.


ОТЕЖАНА ПРИПРЕМА ОБРОКА ЗА УГРОЖЕНЕ: НАРОДНЕ КУХИЊЕ ПРЕД ЗАТВАРАЊЕМ

Стање у нашим народним кухињама је алармантно, јер у магацину у Прековцу брашна за прављење хлеба има само за наредних десетак дана. Ово се дешава први пут за седамнаест година, откад смо почели с радом. И не знамо како ћемо даље... Овим речима Светлана Стевић, председица Хуманитарне организације "Мајка девет Југовића", која под окриљем Епархије рашко-призренске руководи радом шест народних кухиња, упозорава на могуће последице уколико се ускоро не омогући редовно снадбевање. У тим кухињама се храни 2.300 људи, углавном из сиромашних села у Косовском поморављу, али и у повратничким срединама у Метохији.

Бесплатни оброци се припремају углавном за старе и немоћне, односно социјално угрожене особе. Стевићева наглашава да им последњих дана, од увођења додатних такса на производе из централне Србије, долази све већи број породица са више деце које не могу да обезбеде основне животне намирнице.

- Иако остале хране имамо у залихама за око месец дана, без хлеба, који је основни производ у нашим кухињама, а који печемо у пекари у Прековцу, тешко да ћемо моћи да издржимо дуго - каже Стевићева, и појашњава да су донатори намирница у народним кухињама фирме, предузећа и појединци, углавном из централне Србије. (Д. З.)


ДАЧИЋ: ХАРАДИНАЈ НИЈЕ САМ, ТО СУ ЛУТКЕ КОЈИМА УПРАВЉА НЕКО СА СТРАНЕ

Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да га не би чудило да је Приштина заиста забранила улазак министрима Владе Србије на КиМ и истакао да се то коси са свим договорима који су постигнути у Бриселу.


Дачић је новинарима рекао да га таква одлука не би чудила, јер наглашава да је увођење такси од 100 одсто доказ да нема рационалне и разумне политике у Приштини, те "да смо отишли у сферу политичког лудила".


"То питање није за нас, већ за међународну заједницу, ЕУ, и то је питање шта ће предузети поводом тога. Неке земље су породиле политичког монструма у Приштини и време је да га ограниче", рекао је Дачић и додао да не верује у приче из међународне заједнице о томе да Приштина неће да их слуша.


Опширније прочитајте ОВДЕ.


ЗАЛИХЕ БРАШНА НА СЕВЕРУ КиМ ЗА ПЕТ ДАНА

Залиха брашна на северу Косова и Метохије, којима се снабдевају и енклаве јужно од Ибра, има за још пет дана, речено је Танјугу у једној пекари на северу КиМ.

У тој пекари кажу да у силосима имају око 30 тона брашна и да је ситуација иста и у осталим пекарама којих на северу КиМ, како кажу, има око 12-13.

Такође, инсистирају да се назив пекаре јавно не наводи, како би избегли непријатности током испоруке хлеба српским енклавама јужно од Ибра.

У ТОКУ СЕДНИЦА КРИЗНОГ ШТАБА ЧЕТИРИ ОПШТИНЕ

Почела седница Кризног штаба четири општине Косовска Митровица, Звечан, Лепосавић и Зубин Поток у седишту у Косовској Митровици.

После састанка, очекују се изјаве за медије.

Фото: И. Радуловић

ВЕЛИКИ ПРОТЕСТ СРБА У УТОРАК У ПОДНЕ

Одлучено је да сутра у 12 часова у Косовској Митровици буде велики мирни протест Срба а биће и ванредно заседање четири општине са севера. Опширније прочитајте ОВДЕ.

ИВАНОВИЋ: БИЋЕ ПРОБЛЕМА СА ЛЕКОВИМА АКО СЕ НАСТАВИ БЛОКАДА, ЧЕКАMO КИСЕОНИК ВЕЋ МЕСЕЦ ДАНА

У Клиничко-болничком центру у Косовској Митровици за претходна три дана рођена је само једна беба, што је драстично мање него за период пре антицивилизацијских мера власти у Приштини.

- Засада успевамо некако да функционишемо, али ако се овакво стање настави сигурно да ће бити проблема. Акције наоружаних албанских формација и потези приштинских власти утицали су на изазивање страха који се најбоље огледа двоструко мањим бројем рођених беба у току прошле недеље. Плаши нас и информација од добављача кисеоника да би дозвола за увоз могла да буде одобрена тек следеће недеље, што значи више од месец дана од када смо поднели захтев - рекао је за "Новости" Милан Ивановић, директор КБЦ, који каже да и даље има потешкоћа у снабдевању лековима и санитетским материјалом, али да до сада није било отказивања хируршких интервенција. (И. Р.)


МИЛЕНА ИВАНОВИЋ ЗА "НОВОСТИ": БЕЗОБРАЗЛУК И ЈАВАШЛУК ПРИШТИНЕ

Супруга убијеног лидера иницијативе СДП Оливера Ивановић, Милена Ивановић, оштро је реаговала поводом акције полиције на Космету, која је привела секретарицу те странке, Силвану Арсовић. Опширније прочитајте ОВДЕ.

БРНАБИЋ: ЗАШТИТИТИ ПРАВО НА ИНФОРМИСАЊЕ СРБА НА КиМ

Премијерка Ана Брнабић разговарала је данас телефоном с представником ОЕБС-а за слободу медија Арламом Дезиром о угрожавању основних права Срба који живе на КиМ, којима су ускраћене новине на српском језику, и апеловала да се ОЕБС ангажује да се ово њихово право заштити по хитном поступку.

Како се подсећа у саопштењу Канцеларије Владе за сарадњу с медијима, власти у Приштини су истовремено са увођењем царинских такси од 100 одсто на производе из Србије и БиХ забраниле промет и дистрибуцију новина на српском језику на територији КиМ.

Брнабић је упознала Дезира са чињеницом да је Србима који живе у јужној српској покрајини, већ четири дана за редом ускраћено право на информисање на матерњем језику, што је једно од основих цивилизацијских тековина и норми.


ЦЕФТА: НАЈБОЉЕ ДА "СТРАНЕ" МЕЂУСОБНО РЕШЕ ПРОБЛЕМЕ

Нико засад, ни са једне стране, није обавестио ЦЕФТА о званичкој мери увођења такси, нити о притужбама на ту меру, каже директор ЦЕФТА секретаријата Емир Ђикић и додаје да због тога мере Приштине сматра политичким.


На питање шта ЦЕФТА у оваквом случају може да учини, Ђикић за Танјуг каже:


”Најбоље би било да стране седу за сто и међусобно пробају да реше проблеме и наставе са напретком у оквиру примене ЦЕФТА и вишегодишњег Акционог плана из Трста”.


Директор Секретаријата ЦЕФТА, чије је седиште у Бриселу, наводи да оно што Сектретаријат може да уради и што ради јесте да позива стране да ”смире страсти, да се понашају у оквиру Споразума и да путем механизама које даје споразум покушау да превазиђу новонасталу ситуацију”.


”Стране имају могућност да у оквиру заједничког Одбора започну консултације о овим мрема. Могу да користе медијацију или да иду на арбитражу, уколико сматрају да су њихова права повређена која се спроводи пред судом у Хагу”, објашањава Ђикић.


Стране се односи на Приштину, Београд и Сарајево, иако је потез повукла "једна страна", односно Приштина.


У Секретаријату ЦЕФТА за Танјуг кажу да се до сада се у историји ЦЕФТА није догодило да једна стране уведе оквирне мере за целу царинску тарифу, као што је то Косово урадило за робу која долази из Србије и БиХ.


У питању су, кажу, углавном биле специфичне области или неразумевање око усклађивања легислативе са оном из ЕУ.


”Требало би да Приштина нотифицира ову меру, ако се она уопште позива на ЦЕФТА спразум, а друге две стране могу исто тако тражити помоћ од нас и ми ћемо је пружити, односно објаснити им како могу тражити своја права у окввиру Споразума и постојећих механизама за решавање спорова у оквиру ЦЕФТА. То још нико није тражио”, наводи Ђикић.



Он додаје да ће се следећи редовини састанак Одбора ЦЕФТА одржати почетком децембра у Приштини, што би могла да буде прилика за решавање овог спора у оквиру инструмената ЦЕФТА, али да су Србија и БиХ већ најавиле да неће учествовати на састацима из оквира Споразума о слободној трговини све док Косово не повуче своје мере.


Директор Секретаријата ЦЕФТА такође наводи да је за жаљење чињеница да је сав напредак постигнут у оквиру ЦЕФТА током године умањен због негативне конотације у којој се ЦЕФТА сада помиње због мера које је увела косовска власт.


На питање Танјуга како из перспективе ЦЕФТА види последњу најаву албанског премијера Раме о ”царинској унији” поменуту на заједничкој седници влада Косова и Албаније у секратаријату ЦЕФТА кажу да им није јасно на коју је тачно иницијативу ”дубље интеграције” мислио Рама.


”ЦЕФТА је међународни споразум који регулише те односе. Имали смо већ најаве успостављања различитих царинских унија. Оно што је једино валидно у овом тренутку је договор премијера из Трста из 2017. године о стварању Регионалне економске зоне и то је оно чеми сви тежимо. То би било могуће за почетак остварити у региону, а затим и улазак у исту царинску унију са ЕУ, што нам је, надам се, свима заједнички циљ”, закључио је Ђикић.


СТУДЕНТИ ПОЗВАЛИ СРБЕ НА ЈЕДИНСТВО

Истичући солидарност са српским народом на Космету, око 900 стидената приштинског универзитета са седиштем у Косовској Митровици са првог збора одржаног у понедељак истакли су да својим присуством доказују да су део српског народа на КиМ.


Истоврмено, у саопштењу за јавност , са овог збора сутудената оцењује се да наметање додатног пореза на увоз робе из центрлане Србије угрожабва нормалан живот и фунцкионисање академске заједнице, односно рад Студентског центра и живота студента.


Један од закључака студената са овог збора јесте да ће студенти наставити да редовно испуњавају све своје обавезе. Истовремено, Студентски парламент приштинског Универзитета са седиштем у Косовској Митровици позвао је српски народ на КиМ на јединство као што то чине и студенти. Иначе, у Студентском центру у Косовској Митрвици где се дневно препрема 5000 оброка истичу бојазан због смањења залиха хране.


ЉАЈИЋ: ИЗЈАВА РАМЕ ЈЕ ЛУДОСТ

Изјава албанског премијера Едија Раме да приштинске таксе треба да буду 100 одсто на северу Косова за робу из Србије и нула одсто на југу, за робу из Албаније, је "лудост", али и политички шоу и обмањивање грађана, каже министар трговине Расим Љајић.

Љајић за Танјуг објашњава да је све што се данас дешавало у Пећи "класични политички шоу и слање политичких порука" представника Приштине и Албаније.

"Ово нема пуно везе са економијом. Они обмањују властите грађане", каже Љајић и подсећа да је иначе царинска стопа међу економијама Западног Балкана, а које су потписнице ЦЕФТА - нула одсто.

Дакле, указује, за готово све производе је царинска стопа и иначе нула, било да је реч о извозу робе из Албаније за Србију, из Србије за Босну, из Македоније за Црну Гору...

"Царинска стопа је нула, тако је и до сада било између Косова и Албаније", подсећа Љајић и зато, каже, данашње изјаве су обмањивање јавности и на КиМ и у Албанији.

"Ово је једна политичка порука и представа која се данас догодила, као рекација на све што смо имали прилику да видимо, чујемо и доживимо претходних дана".

Према његовим речима, то је и политичка порука која може да буде опасна, а у најмању руку је "лудост":

"Не постоји друга реч за то. Данас на планети не можете наћи сличан случај да за део територије прредлажете једну царинску стопу, за део територије другу царинску стопу", указује Љајић.

Или, што је, каже, још горе:

"За један народ једну царинску стопу, а на истој територији, за други народ, другу царинску стопу. Мислим да ће ова изјава ући у анале. То никад нико није ни помислио да изговори, а камоли да каже. Било је различитих трговинских ратова, било је и оружаних сукоба, али овакве идеје нити сам ја, нити је ико икад други могао да чује".

Љајић објашњава да је Приштина у кратком временском периоду, са више потеза, доказала да ЦЕФТА више не важи те да су приштинске власти кренуле "у неку самосталну авантуру" и да нико не може ни да претпостави докле ће се с тим у вези стићи.




У погледу функционисања ЦЕФТА, каже, направљена су три корака уназад, уместо да се иде ка стварању заједничког економског простора, што је у складу са Берлинским процесом и низом договора из претходних година.
"Ми смо кренули у рикверц. Ово тешко да је више заједнички економски простор".

Каже да су потези Приштине уназадили односе у региону, јер постоје "сепаратни договори", између Приштине и Албаније, те да је реч о увођењу "барикада", а не баријера.

"Ово свакако није корак који води ка нормализацији, стабилизацији прилика и остваривању идеја за које смо се сви обавезали кроз потписивање и Бриселских и Берлинских договора који су у току".

Указује и на, како каже, парадокс да је пре два дана министар финансија Албаније отворено рекао да не подржава увођење такси од 100 одсто.

"Два дана после тога, премијер (Албаније) каже не само да подржава него ће сада да предложи нешто ново, '100 посто за север, а нула посто за јужни део Косова'. Све преседан за преседаном", поручује Љајић.

"Види се да ту суштине нема, осим ове политичке поруке, која може да буде јако опасна", упозорава министар и додаје:

"Ово је порука коју они шаљу не нама, него Бриселу:

"Ако нема визне либерализације, ако нема убрзаног пута за Косово, убрзаног пута Албаније ка ЕУ, онда ми имамо алтернативу, онда ћемо ми да се ујединимо, па онда ви видите шта ћете са нама".

Љајић сматра да је у питању "опробани рецепт" константне претње, односно да Приштина, како каже, мисли да ће успети да уплаши Европску унију идејом о мењању граница, а да за узврат очекују да би могли да добију неке повластице и привилегије.

"Ово је та врста поруке. Окрени-обрни, Европска унија је на потезу", поручује Љајић.

КОЦИЈАНЧИЋ: ХАН ЈЕ У КОНТАКТУ СА ВУЧИЋЕМ И ТАЧИЈЕМ

Комесар Јоханес Хан у контакту је са председником Србије Александром Вучићем и косовским Хашимом Тачијем, који су се договорили о хитној потреби смиривања ситуације и спуштања тензија, пренела је за Танјуг портпаролка ЕУ Маја Коцијанчић.

Она је навела да је европски комесар за преговоре о приступању понудио своју помоћ на постизању брзих и практичних решења за трговинска питања.

На питање Танјуга да ли ЕУ намерава да предузме било какве мере због косовских тарифа на српску робу које су у Бриселу оцењене као "кршења духа и принципа Споразума о стабилизацији и асоцијацији између ЕУ и Косова" поручила да тај Споразум предвиђа механизме којим би се решавала отворења питања између ЕУ и Косова.

"То укључује билатералне контакте и постављање тог питања на дневни ред заједничких тела, као што су Савет за стабилизацију и приступање. У случају Косова, следећи састанак Савета је планира за другу половину децембра", каже Коцијанчић.

Незванично, Танјуг сазнаје да је Савет за стабилзацију и придруживање ЕУ Косово заказан за 17. децембар, а Савет за стабилизацију и придруживање ЕУ и Србије за 18. децембар у Бриселу.

Маја Коцијанчић понавља да је поводом недавно уведених косовских такси на робу из Србије ЕУ "јасно тражила њихово повлачење".

"Комесар Хан је у контакту са оба лидера који су се сложили да је хитно потребно смиривање и спуштање тензија због интереса целог региона", каже Коцијанчић за Танјуг.


ВУЛОВИЋ: СРБИ У ЗУБИНОМ ПОТОКУ НИСУ У СТРАХУ, АЛИ ЈЕ АТМОСФЕРА НАПЕТА

Срби у Зубином Потоку нису у страху, али је атмосфера напета, изјавио је данас директор Јавног предузећа за водоснабдевање и производњу и дистрибуцију електричне енергије "Ибар", које управља Газиводама Срђан Вуловић.

Вуловић је за телевизију Прва рекао да је хапшење четворо Срба и секретарице лидера Грађанске иницијативе СДП Силване Арсовић "ствар застрашивања".

"Протеклих 19 година смо увек имали проблема, навикнути смо на проблеме, бићемо стрпљиви да и ово сачекамо и преживимо", рекао је Вуловић.

Поводом изјаве премијера Албаније Едија Раме у Пећи да је косовско увођење такси од 100 одсто за производе из Србије и Босне и Херцеговине политичка реакција на понашање Србије, Вуловић је казао да је та изјава веома неодговорна.

"То што је изговорио је расна дискриминација с којом смо завршили у 19. и 20. веку, у 21. веку је ненормално да човек може тако нешто да изговори. Таква изјава само додатно распирује ватру на северу и не може да помогне у решавању проблема", рекао је Вуловић.


ХИЛАНД: УСПОСТАВЉАЊЕ ТАКСЕ ЗА ПРОИЗВОДЕ ИЗ СРБИЈЕ ШТЕТНО

Отправница послова у амбасади САД у Приштини Колин Хиланд оценила је данас да је увођење таксе од 100 одсто на производе из Србије стстетно.

Она је то написала на свом Твитеру, уз констатацију да повећање такси подразумева раст тензија и штету по репутацију Приштине.

"Повећане тарифе за чланове ЦЕФТА-е једнако је повећању бола за грађане Косова, повећане тензије и повећана штета косовској репутацији. Стратешко вођство, а не емотивна реакција, потребно је да се обезбеди европска будућност Косова и нормализација односа са Србијом", написала је она.


ПРЕДСЕДНИК СКОНУС МИЛАН САВИЋ: СИТУАЦИЈА ЗАСАДА СТАБИЛНА

Хладни дани и зима која долази додатно забрињавају све оне чије грејање зависи од набавке енергената из централне Србије, која је отежана. Мазутом се греју студентски домови који су прикључени на градску топлану, а према речима председника СКОНУС Милана Савића, ситуација је засада стабилна.

- Комплетан Универзитет и Студентски центар имају гаранције Владе Србије да ће наставити несметано да функционишу допремањем неопходних средстава у виду хране и осталог што нам је потребно - рекао је за "Новости" Савић.

Он је додао да ће његове колеге и овог пута подржати мирне протесте грађана против мера Приштине.

- Ми смо академци и наш је морални задатак да поведемо демократску борбу за своја права и зато ћемо и овог пута, заједно са грађанима, пружати Гандијевски отпор терору Приштине којем смо претходних дана изложени. (И. Р.)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (137)

Aca

26.11.2018. 10:55

Srpski inat je daleko veci od tih njihovih izmisljenih taksi !! Naci cemo nacin da nas narod na Kosovu ne bude ni gladan ni zedan, a siptarima neka je na cast ovo sramno i gnusno ponasanje !!

Lucija

26.11.2018. 11:10

Srbija nece dozvolioti da Srbi na Kosovu gladuju. Nadamo se da ce svet reagovati da nedodje do katastrofe.

Jana

26.11.2018. 11:11

Ovo je katastrofa sta Albanci rade i za svaku je osudu. Do koje mere ide njihov cinizam i bezobrazluk.

maniks

26.11.2018. 11:19

Predsednice gde su vam sada zapadni prijatelji ili bolje receno da vas citiram ,, Iskreni prijatelji Srbije.Zasto cute, ne preduzimaju nista da Srbi mogu normalno da zive i lece se, a svi znamo da nam nisu prijatelji vec najveci neprijatelji.Ubijali su nas i kao neprijatelji i kao navodni saveznici .Kao saveznici 1945 vise su ubili Srba po Srbiji nego Nemacka 1941.

vbvb

26.11.2018. 11:28

A međunarodna mirno gleda i podržava agresiju Albanaca, da ne podržava, urazumili bi Albance.

Darko

26.11.2018. 11:28

Ovo sto rade albanci je izazivanje haosa sa namerom da Beograd zapocne otvoreni vojni sukob sa njima kako bi im bilo lakse da ostvare svoje prljave ciljeve.

Nikola

26.11.2018. 11:39

Ove mere mnogo utiču na život Srba na Kosovu i Metohiji i mora što pre da se reaguje da bi se nastavio normalan život Srba na Kosovu i Metohiji.

Aleksandar

26.11.2018. 11:49

Ovo je najpokvareniji pokusaj Pristine da protera preostale Srbe na KiM. Nisu uspeli ratom, nisu uspeli pritiscima, sada hoce da ih ostave bez hrane i lekova i da izazovu humanitarnu katastrofu

Gane

26.11.2018. 12:10

Evropska unija treba da sankcioniše Prištinu jer nepoštuje Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, koji je izričit da se pravila Cefta moraju sprovoditi.

Milica

26.11.2018. 12:13

Ova situacija mora da se resi sto pre jer ovo nije samo bitrno za Srbiju vec i za ceo Balkan, region i Evropu

star

26.11.2018. 12:42

Stanje na Kosovu i Metohiji posle odluke Prištine da se uvedu takse od 100 odsto na robu iz Srbije sve je teža među srpskim stanovništvom, treba našem narodu što pre nekako pomoći.

Drago Bajic

26.11.2018. 13:08

Kulturno bez pompe hvatati šipce po srbiji zatvarati, malo ih držati i vraćati ih u njihovu takozvanu državu, a onolike autobuse, kamione i sve ostslo sto pokuša ući u Srbiju slati preko Albanije ako hoće da idu dalje u PM

Bane

26.11.2018. 13:12

Medjunarodna zajednica mora hitno da oderaguje kako bi se sprecila velika katastrofa koju su izazvali albanci.

maniks

26.11.2018. 13:15

Eh da mi je znati zasto do sada na komentar dobih vise od 100 minusa a ni jedan komentar da to nije istina. Svaki moj komentar je istina a vi botovi razmislite malo .Ja jesam i to javno kazem da sam Srpski nacionalista / ne i nikada sovinista/ i nisam poltron i klimoglav da se slazem sa svakim potezom bilo koga na vlasti i da nisam clan ni jedne stranke.

Vizantinac

26.11.2018. 13:23

Samo mi pricajmo izokola. Siptari su svoju vojsku doveli tamo gde su zeleli. Vojska Srbije je time ponizena i porazena. A mi prcajmo izokola.

Joksa

26.11.2018. 13:27

Nerazumem Kommentare pa zar neznate da nas zapad mrzi okrenimo se prema RUSIJI KINI!!OSTALIM BRATSKIM NARODIMA!!!

Nebitan

26.11.2018. 13:29

Očekujete da reaguje EU a ona je uz Sad glavni pokrovitelj Kosovske politike, zar stvarno mislite da su oni neutralni i da oni reaguju povodom cele ove situacije, aha,al malo sutra

Boris

26.11.2018. 13:39

Vazno je da samo protesti budu mirni da posle Priština nebi rekla kako je Srbija kriva za nemiri koje su sami oni prouzrokovali

miki

26.11.2018. 13:41

Čemu služi EU i njene organizacije,poput CEFTE,ako kriminalci Prištine krše sve zakone a oni ne reaguju.

anđela

26.11.2018. 14:03

Ljudi na Kosovu nemaju kud,nadam se da će taj protest promeniti nešto u njihovu korist.

Lala

26.11.2018. 14:05

Srbi zaista se bore za opstanak ovo je teška situacija ali verujem da će vlast u Srbiji pronaći rešenje za svoj narod na Kosovu.

Dex

26.11.2018. 14:07

Sigurno je da bi Albanci morali da povuku ovu svoju odluku jer sigurno na neće nikome dobro doneti.

Niko

26.11.2018. 14:11

pa jel mora gospoda sve da kupě??? moja baba je ustajala u 4 ujutru mesila hleb da bi deca i unuci imali sveze pečivo...alo ovi neki wifi online srbi..

Rada

26.11.2018. 14:33

Naši ljudi tamo su prinudjeni da se bore za život.. nadamo se da će protestima uspeti da se izbore za svoj mir!

Jelena

26.11.2018. 14:44

Mozda ce EU i svet primetiti ovaj protest, vreme bi bilo, da vide da nije nista normalno na Kosovu.

Jana

26.11.2018. 14:49

Ovo ce samo izazvati velike nemire na Kosovu, to se mora spreciti a Medjunarodna zajednica da se trgne i reaguje vec!

Dejan

26.11.2018. 14:59

Morace da se uradi nesto za naseg naroda a drzava ce uvek biti uz njih sta god da oni odluce.

Marmaris

26.11.2018. 15:28

Egzistencija Srba na Kosovu je još uvek pod velikim znakom pitanja, moraju da nas čuju iz EU.

BluMarine

26.11.2018. 15:30

Neko rešenje za ovo ludilo se mora naći što pre jer su ljudi u kritičnoj situaciji.

Ana

26.11.2018. 15:44

Mi smo oduvek bili za mirnodopska resenja. Pitanje je samo vremena nadam se da ce i drugi to uvodeti..

Dzo

26.11.2018. 15:47

Naši ljudi su prinudjeni da se bore za život,nadam se da će taj protest promeniti nešto u korist naseg naroda.

Zoran

26.11.2018. 17:17

Na pravi, kulturan i dostojanstven nacin da se pokaze nezadovoljstvo gradjana, a ne kao siptari uvodjenjem taksi

Aca

26.11.2018. 20:09

Ima li Srbija helikoptere.Lepo poslati depešu kforu,staviti crveni krst na transportne helikoptere i sleteti na sever Mitrovice..

Gavrilo

26.11.2018. 20:45

Posle neka mi neko kaže da su Albanci sa Kosova za dogovor sa nama. Ovo je tiranija prema srpskom narodu.

Maja

26.11.2018. 20:46

Albanci moraju da povuku takse jer time stete i sebi i Srbima na KiM i privrednicima koji uvoze robu

d

26.11.2018. 20:58

Ovaj potez Pristine ce uticati negativno i na njihov zivot i opstanak a pokazali su celoj EU sta rade ali Amerika je velika mama i oni se igraju sa nasim ljudima na Kosovu

Misel

26.11.2018. 22:22

Albanci iz dana u dan dokazuju koliko nas mrze i da im je najbitnije samo da naude Srbima.

Minja

26.11.2018. 22:25

Na provokacije nikako ne treba nasesti ali mirnim i to masivnim protestima celom svetu staviti do znanja sta rade siptari...

aca

26.11.2018. 22:31

Ovo je težak trenutak za naš narod na Kosovu, puna podrška im mora biti pružena!

Sara

26.11.2018. 22:32

Naši ljudi su prinudjeni da se bore za život,nadam se da će taj protest promeniti nešto u korist naseg naroda.

natasa

26.11.2018. 22:52

Mere koje je Pristina donela nemaju veze sa zdravim razumom, zele da sto vise naudi neduznim Srbima.

Мина

26.11.2018. 23:01

Главни циљ Албанаца је да освоје север Косова, али ми им то нећемо дозволити. Мирним путем ћемо доћи до решења.

Aleksandra

27.11.2018. 00:07

Albanci su zaslepljeni mrznjom,pa ne vide da merama koje su preduzeli ne stete samo nasem narodu,vec i svom.

realist.

27.11.2018. 07:07

To su Amputirani mozgovi koji rade po naredjenje EU I bagre iz Amerike, svi ce oni jednog dana moliti za parce suvog Hleba slusaju I zlikovce Sa Zapada, neka vide kako zive ostale zemlje clanice EU.

Ruza

27.11.2018. 07:20

Sve ovo sto se dogadja na KIM je maslo bas ovih iz EU i SAD-a, zato su ovako i skrti na izjavama i osudi.

C. C. C. C.

27.11.2018. 13:20

Ako silom siptari krenu na Srpski narod treba se na isti način braniti!Mislim da bi bolje rješenje za Srpski narod bila razmjena stanovništva (sa stručnim obračunom resursa) nego razmjena teritorija.