Компликовани прописи терају у прекршаје: Закон није исти за све

С. Б.

05. 10. 2017. у 06:57

Представљена Анализа чинилаца законског и незаконског пословања, која је део Пројекта за боље услове пословања УСАИД

Компликовани прописи терају у прекршаје: Закон није исти за све

Са једне од пређашњих контрола,фото А.Станковић

ИНСПЕКТОРИ ће седети и копати докле год нешто не ископају - овако један од анкетираних привредника описује понашање инспекцијских служби на терену. Власници предузећа истичу и проблем да се прописи не тумаче једнако, односно да оно што важи у Београду, не мора да се примењује и у Врању. И већина се слаже да се инспектори зато и одлучују да буду што строжи.

Ово су само неки од налаза Анализе чинилаца законског и незаконског пословања, која је део Пројекта за боље услове пословања УСАИД.

- Проблем је не само регулатива, већ примена регулативе - објаснила је је став привреде Јелена Павловић, један од аутора Анализе. - Утисак је да су нека предузећа заштићена и да закон није исти за све. Специфичност Србије, нешто што нисам нашла у сличним анализама у други деловима света, јесте да постоје привредници који желе да поштују регулативу, али немају средстава за то.

Анкете привредника откривају и да из године у годину све више поштују прописе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (3)

Marko

05.10.2017. 07:15

Kod nas u lancu prodavnica se tacno zna kada ce inspekcija, jer radnici tih dana nose uvek mantile na posao.

NixOn

05.10.2017. 08:39

To sasvim je prirodno kada politicari prave zakone, a politicar treba da je primer prava!

Miša zaštita

06.10.2017. 13:03

Strancim kompanijama ne odgovara da poslovanje bude uređeno i da se poštuje zakon. Oni su došli da zarade što veći profit na jeftinoj radnoj snazi, obespravljenom radniku prema kojem nemaju nikakvih obaveza, oslobađanja poreza, neplaćanja taksi za životnu sredinu, nema krivične odgovornosti za kršenje propisa i sl... Svakodnevno smo svedoci takvih primera!Sada pokreću akcije da se inspekcijski nadzori svode na savetovanja bez kazni, a kada radnik pogine ili izgubi zdravlje, to rešava Srbija?