Пилот пројекат: Настава само у једној смени

Б. Борисављевић

05. 08. 2019. у 18:14

Од септембра стартује пилот-пројекат у 26 основних школа и 23 издвојена одељења. Активностима ће ђаци креативно испунити време. Овакав начин рада повезан је са процесом васпитавања малишана

Пилот пројекат: Настава само у једној смени

Једна од активности за малишане је и уметност,фото Д.Дозет

У 26 матичних основних школа и 23 издвојена одељења у престоници, од 1. септембра заживеће једносменска настава, сазнајемо у Министарству просвете, науке и технолошког развоја. Пилот-пројектом ће бити обухваћени ученици од првог до осмог разреда који буду желели да учествују у некој од активности које су предложиле школе. Они ће имати обезбеђен ручак.

Како истичу у Министарству, међу активностима које су понудиле школе су - подршка учењу, уметност, спорт, заштита здравља, предузетништво, рад у ученичким задругама, истраживање околине, астрономија, драма, креативно писање... Предуслов да осмолетка учествује у овом пројекту је да је могућ рад у једној смени, како би време у поподневним часовима било коришћено за различите активности.

- Заинтересованост ученика је једини критеријум за реализацију неког од модела обогаћеног једносменског рада - кажу у Министарству. - Оваквим начином рада, слободно време ученика се испуњава активностима које је школа предложила и које су повезане процесом васпитања. Предност овог начина рада је што се програми прилагођавају потребама ученика, са могућношћу да их школе коригују у зависности од интересовања, али и процене сврсисходности и успешности реализације програма.

Настава ће почињати у уобичајено време за прву смену. Како већина родитеља ради од 9 до 17 часова школарци су, углавном, били препуштени сами себи док они не дођу са посла. Овим пилот-пројектом је предвиђено да им се то време испуни, тако да сада моћи да га искористе да ураде домаћи задатак, уче страни језик, баве се спортом, свирају инструмент... Такође, школарци ће моћи да се окушају и као "привредници", и да у ученичкој задрузи стичу предузетничке вештине.


Настава ће почињати у уобичајено време за прву смену,фото Д.Дозет

У Министарству истичу да није реч ни о целодневној настави, ни о продуженом боравку, који већ постоје у школама. Целодневна настава се одвија тако што ученици имају наставу и пре и после подне, где деца раде домаће задатке, уче... У продуженом боравку, пре или после часова, они уче или раде задатке.

ПРОБЛЕМ ПРОСТОР

Настава само у преподневној смени могућа је у школама које немају много ученика. Иако су надлежни најавили да би до 2030. године требало да заживи у свим осмолеткама, питање је колико је то остварљиво. У првој фази, од септембра, планирано је да пилот-пројекат заживи у 210 школа у Србији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације