Вагају одлуку о Чумићу

С. Б. М.

16. 03. 2019. у 17:50

Тржном центру у срцу престонице истекла грађевинска дозвола, ускоро одлука о његовој будућности. Група дизајнера прижељкује да се овде и званично формира арт кварт

Вагају одлуку о Чумићу

Постоји могућност да се новцем ЕУ финансира обнова - Фото К.Михајловић

ТРЖНОМ центру у Чумићевој улици, који је, иначе, грађен као привремени објекат, истекла је грађевинска дозвола. Уједно, Град Београд има само део власништва над њим, а делом приватници. О томе да ли ће "Чумићево сокаче" опстати и како, одлука ће брзо бити донета - рекао је Горан Весић, заменик градоначелника.

- Постоје две опције како да решимо проблем тржног центра у Чумићевој улици - казао је јуче Весић. - Једна је да се тај тржни центар сруши и да се ту изгради нешто друго. Друга могућност је да, у сарадњи са Европском унијом, обезбедимо новац за његову реконструкцију и да то постане уметничка колонија у центру града.

Да буде место где ће сликари имати своје изложбе, где ће грађани моћи да купе старе плоче, где ће се окупљати уметници који се баве модерним дизајном. Мислим да је ова друга варијанта боља и да нема потребе да се тржни центар руши. Ипак, још разговарамо о овоме и убрзо ћемо донети одлуку.

На иницијативу групе дизајнера, најстаријем тржном центру у Београду "Чумићевом сокачету", 2010. године удахнут је нови живот. Ипак, Choomich design district убрзо је почео да губи битку са новоотвореним модерним шопинг-моловима. Већ годинама, скулпторима, дизајнерима, сликарима жеља је да ово постане арт кварт, попут многих уметничких дистриката којих има у свим европским метрополама.

ПОСАО ЗА КРЕАТИВЦЕ

ПРОСТОР тренутно "насељава" више од стотину дизајнера. Локале закупљује по двоје, троје или више уметника, како би смањили трошкове и поделили радно време на продајним местима. У плану им је организација заједничке "стрит арт" галерије, у којој ће и неафирмисани уметници моћи да излажу своје радове.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (2)

deda

16.03.2019. 18:15

Svakako treba podrzati ideju i napraviti jedan lep kutak gde bi umetnici mogli da prodaju svoje radove odnosno umetnicka dela.Zasto ne bi i Beograd mogao mnogobrojnim turistima da ponudi kupovinu slika i radova nasih umetnika.Grad treba da dotira ulepsanje tog kutka i obezbedi sigurnost od kradja i vandalizma.

Владимир Д

22.03.2019. 09:33

Као неко ко сваки дан по више пута пролази кроз Чумић морам да кажем да, иако се инфраструктура распада, сам простор није био живљи још од краја 1990-их. То сада личи на једну лепу заједницу којој се сваког месеца прикључи по још једна занимљива фирма. Реконструкција, какве данас раде Весић и екипа, би га вероватно сахранила. Најбоље решење би била обнова, без затварања и рушења, као и неки мали подстицај да се привуче још уметника и дизајнера.