POD PLAŠTOM OBNAVLJANJA ZATIRU SVU SRPSKU BAŠTINU: Bezočan potez Albanaca, pravoslavnu crkvu u Gornjem Vinarcu pretvaraju u "katoličku"

Lj. Begenišić - D. Zečević

26. 12. 2023. u 07:00

NAVODNA namera Albanaca da obnove srpsku pravoslavnu crkvu u selu Gornje Vinarce kod Kosovske Mitrovice pretvorila se u još jedan u nizu nasrtaja na srpsku kulturnu i versku baštinu u pokrajini.

ПОД ПЛАШТОМ ОБНАВЉАЊА ЗАТИРУ СВУ СРПСКУ БАШТИНУ: Безочан потез Албанаца, православну цркву у Горњем Винарцу претварају у католичку

Separatisti bi hteli da prisvoje i Bogorodicu Ljevišku u Prizrenu, Foto Tanjug

Naime, tzv. Ministarstvo kulture Kosova navelo je da je počelo obnovu ove crkve nazivajući je - katoličkom.

Oštar protest zbog ovog čina, uputila je Eparhija raško-prizrenska, ocenjujući da ovo predstavlja očiglednu nameru kosovskih vlasti da crkve koje su albanski ekstremisti rušili ili oštećivali sada "obnavljaju" bez ikakve konsultacije sa Srpskom pravoslavnom crkvom kojoj ti objekti pripadaju. Takođe, nameravaju i da menjaju njihov identitet, i pored postojećih istorijskih svedočanstava.

Dalje, Eparhija ističe da se ne protivi obnovi svojih svetinja, od kojih su još mnoge koje su uništili albanski ekstremisti u periodu od 1998. do 1999. u ruševinama, ali da se oštro protivi korišćenju navodne obnove radi preuzimanja srpske kulturne baštine i menjanja identiteta u cilju istorijskog revizionizma.

Inače, ovaj verski objekat kod Kosovske Mitrovice, uvršten je pod imenom katolička crkva u Gornjem Vinarcu u spisak "spomenika pod zaštitom Ministarstva kulture u Prištini" iz 2016.

Da otimanje srpskog kulturnog blaga ima za cilj da izbriše svaki trag srpskog postojanja u pokrajini, smatraju istoričari koji upozoravaju da se ovakvim potezima širom otvaraju vrata za osnivanje takozvane kosovske pravoslavne crkve, koja bi prisvojila hramove i baštinu SPC.

A da je to namera pokazuju i brojni napadi i "prisvajanja" srpske kulturne baštine u poslednje dve i po decenije. Spisak je dugačak: na stranici "Eksplor Kosova" manastir Gračanica označava se kao albanski hram, crkvu Bogorodice Ljeviške u Prizrenu nazivaju katoličkom crkvom Svete Petke. Albanski separatisti uporno rade na tome da lažima obezbede inostranu podršku za preuzimanje Visokih Dečana, Pećke patrijaršije, Bogorodice Ljeviške i Gračanice. Aljbin Kurti je, prilikom audijencije kod pape, upotrebio slike srpskog srednjovekovnog nasleđa u svrhu promocije kosovskog nasleđa...

Albanci su u više navrata štampali pamflete o "istorijskom nasleđu Kosova", u kojima se govori o manastirima "vizantijsko-kosovarskog stila" gde su se molili "kosovarsko-albanski hrišćani", pokušali su i da Dečane i Pećku patrijaršiju, koji su upisani na Uneskovu listu, preimenuju u "kosovske kulturne spomenike"...

Da za sve ovo Albanci imaju podršku sa strane govori i podatak da se u "Vikiliks" depešama za Eparhiju raško-prizrensku SPC koristio američki konstrukt "kosovska pravoslavna crkva".

- Šta možete očekivati od naroda koji masovno ruši sva srpska groblja i druge tragove srpskog postojanja u tom središnjem delu Stare Srbije - pita akademik Slavenko Terzić. -

Ta vrsta nekog savremenog neonacizma potpunog uništavanja svih tragova srpskog istorijskog života u ovom delu naše zemlje ne izaziva u Evropi nikakvu osudu, a da ne kažemo zgražavanje.

Akademik Terzić ističe da su potpuno u pravu oni koji smatraju da je krajnji cilj vođa albanske manjine na Kosovu i Metohiji da etnički očiste ovu našu zemlju što su inače činili i u XIX veku do 1912. godine i tokom Drugog svetskog rata i posle rata sve do devedesetih godina XX veka.

Foto Eparhija

Oglasilo se i Ministarstvo kulture koje navodi da proglašavanje pravoslavne crkve u Gornjem Vinarcu na KiM za "katoličku", pokazuje da cilj nije samo prisvajanje kulturnog nasleđa, preotimanje i ugrađivanje u temelje lažne državnosti, već pre svega brisanje tragova svega što je srpsko.

- Istovremeno, reč je ne samo o falsifikovanju kulturnog porekla, što je čest slučaj u projektima Prištine i takozvanog Ministarstva kulture Kosova, već i o fizičkom nasilju, imajući u vidu da prištinske privremene institucije samouprave izvode radove na toj pravoslavnoj crkvi bez konsultacija sa Eparhijom raško-prizrenskom - navodi se u saopštenju ministarstva. - Nasilnici iz Prištine nastoje da lažnom brigom za tuđe pokušaju da uklone i tragove postojanja srpske kulture i vere poručuju da Srbija neće nikada prepustiti svoju baštinu ni bestijalnosti otimanja, ni zaboravu.

Eparhija raško-prizrenska će o incidentu obavestiti međunarodnu zajednicu.

Dokazi i u turskom popisu

Pravoslavna crkva u selu Gornje Vinarce koju su Albanci proglasili katoličkom, postoji još od XIV veka, u selu koje je tada bilo čisto srpsko, sa 15 srpskih domova, što je zabeleženo i u turskom popisu neposredno nakon osmanskog osvajanja Kosova i Metohije 1455. godine, navode iz Eparhije raško proizrenske. U selu se ne pominje prisustvo rimokatoličke zajednice.

Omogućeno kretanje svim vozilima

Vlada Srbija donela je odluku da se omogući sloboda kretanja svim vozilima sa Kosova i Metohije, izjavio je direktor Kancelarije za KiM Petar Petković.

- Omogućavanje učešća u saobraćaju na putevima svih vozila koja su registrovana od strane Privremenih institucija samouprave u Prištini vrši se isključivo iz praktičnih razloga, radi olakšavanja položaja pojedinaca i omogućavanja njihove slobode kretanja i ne može se tumačiti kao priznavanje jednostrano proglašene nezavisnosti takozvanog Kosova, ne prejudicira određivanje konačnog statusa i ne može se tumačiti kao pristanak Beograda na odstupanje od prava garantovanih Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 - navodi se u tekstu disklejmera.

Odluka će se primenjivati od 1. januara. Petković je dodao da su na ovaj način zaštitili prava našeg naroda na KiM i omogućili slobodu kretanja.

* * * * * * * *

Protest privrednika u severnom delu Kosovske Mitrovice zbog albanskog terora

Traže robu iz Srbije i da im ne upadaju u objekte

U SEVERNOM delu Kosovske Mitrovice protestovali su juče građani i privrednici sa severa KiM zbog zabrane uvoza robe proizvedene u centralnoj Srbiji, ali i zbog sve učestalijih akcija tzv. kosovske policije i upada u prodajne objekte.

Dušan Gašić, jedan od okupljenih građana, rekao je na protestu da je pokrenuto i potpisivanje peticije o ukidanju ove odluke koja je doneta pre više od šest meseci.

Peticija će, kako je dodao, u najkraćem mogućem roku biti prosleđena relevantnim predstavnicima međunarodne zajednice.

- Peticiju ćemo uručiti predstavnicima Prištine, koliko ja znam neko od kolega je već organizovao sastanak sa predstavnicima EU i sa predstavnicima američke ambasade, ali će do tog sastanka doći tek nakon praznika, uručićemo kopiju peticije i njima. Kucaćemo na sva vrata da svet vidi šta se dešava - rekao je Gašić.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OVO JE ČOVEK KOJI JE U NIŠU NEUTRALISAO TONU TEŠKU AVIO-BOMBU SA 430 KG EKSPLOZIVA: To isto je radio 2011. u Kragujevcu i 2013. na Dorćolu

OVO JE ČOVEK KOJI JE U NIŠU NEUTRALISAO TONU TEŠKU AVIO-BOMBU SA 430 KG EKSPLOZIVA: To isto je radio 2011. u Kragujevcu i 2013. na Dorćolu

AKO igde postoji "vaga" za merenje snage ljudskog duha, koliko li bi na njenoj skali težila ona koju ima deminer Mihailo Marinković (48), iz Pančeva, pripadnik Sektora za vanredne situacije MUP Srbije? Koliko bi na njen tas stalo njegove odvažnosti, staloženosti, potpune koncentracije..., u trenutku dok je, minule nedelje u Nišu, sam prilazio neeksplodiranoj avio-bombi teškoj 1.000 kilograma koja nosi 430 kilograma eksploziva, zaostaloj iz NATO agresije?

27. 04. 2024. u 07:00

Komentari (0)

AKO NEKOM POZAJMITE OVU KNJIGU, NE OČEKUJTE DA VAM JE VRATI!