Posle Frankovog na redu je Pavelićev grob
26. 09. 2019. u 10:08
Šta će se dogoditi sa grobom ustaškog koljača u Madridu nakon odluke španskog suda. Za grob Maksa Luburića kraj Valensije već je podnet zahtev da se ukloni

Ante Pavelić / Fransisko Franko
ZAGREB OD STALNOG DOPISNIKA „NOVOSTI“
ODLUKA Vrhovnog suda Španije o premeštanju posmrtnih ostataka fašističkog diktatora Fransiska Franka iz monumentalnog muzeja "Dolina palih" na jedno od državnih grobalja u glavnom gradu, ponovo je u centar javnosti u Hrvatskoj stavilo pitanje šta će biti sa posmrtnim ostacima ustaškog zločinca Ante Pavelića, koji je sahranjen u Madridu.
Pročitajte još: Španija premešta Frankove posmrtne ostatke
Zasad se u Zagrebu niko javno ne izjašnjava, iako je sigurno da će i sudbina Pavelićevog groba brzo doći na red i da je osnovna pretpostavka da će vlasti u Španiji veoma brzo da reaguju ne bi li skinule sa sebe još jedan teret, grob krvnika iz vremena nacizma i fašizma koji je prigrlio Frankov režim.
Španski socijalisti su morali da izmene zakon o istorijskom sećanju, što je bio preduslov da se uklone Frankovi posmrtni ostaci iz mauzoleja gde su pohranjeni od 1975. godine. Međutim, te izmene se odnose samo na građane Španije i žrtve španskog građanskog rata i Frankove diktature, a ne i za zločince iz drugih evropskih država koji su sahranjeni u toj zemlji.
Pročitajte još: SELE DIKTATORA: Franko dobija novi grob
Bez obzira na to, neki gradonačelnici, poput Paka Saloma iz Karkaksenta kraj Valensije, tražili su da se odatle ukloni grob ustaškog koljača Maksa Luburića, a onda su sledili sve veći pritisci i da se i Pavelić "vrati" u Hrvatsku ili BiH.
Foto Fejsbuk Grafiti i zvezde na grobu Ante Pavelića u Madridu

Ante Pavelić je nakon sloma NDH pobegao iz Hrvatske i uz pomoć Katoličke crkve, preko Austrije i Italije otišao u Argentinu, gde je osnovao Hrvatski oslobodilački pokret. U Argentini je teško ranjen u atentatu, a zatim je preko Čilea otišao u Španiju zbog dobrih odnosa sa Frankovim režimom. Umro je u Madridu 1970. godine. Sahranjen je na najstarijem madridskom privatnom groblju San Isidro, a u istom grobu su i posmrtni ostaci Pavelićeve žene Mare i dece Velimira i Višnje. Njegov grob posećivali su i poznati Hrvati, poput Davora Šukera, a nedavno je bio išaran ispisanim grafitima i iscrtan zvezdom. O Pavelićevom grobu brine tročlani odbor, u kom su jedna Pavelićeva rođaka i dva člana iz hrvatske dijaspore, koji poručuju da "svako ima pravo na grob".
Iako je inicijativa za premeštanje Pavelićevih posmrtnih ostataka postojala i ranije, porodica to nije prihvatala. A i hrvatska vlast, bilo "desna" bilo "leva", bila je srećna da se to pitanje ne pokreće. Istoričar Tvrtko Jakovina kaže da su porodice Pavelić i Luburić iskazale želju da se kosti njihovih predaka prenesu u Hrvatsku i BiH, to su mogle bez problema da urade.
A, istoričar Hrvoje Klasić je, nakon prvih informacija da bi Pavelićevi posmrtni ostaci mogli da dođu u Hrvatsku, prokomentarisao: "Sada nam još samo nedostaje njegov grob da zaokružimo priču".
SVETILIŠTE
PREMA informacijama iz Madrida, ustaški nostalgičari i danas redovno stavljaju cveće na Pavelićev grob, a inostrani mediji često pišu da je mesto gde je sahranjen ustaški poglavnik "hrvatsko nacionalističko svetilište".
Kazo
26.09.2019. 10:52
hrvati mogu imati samo takvo svetilište - grobove krvoloka !
И Поглавника Павелића и Друга Тита сахранити код газде, у ВАТИКАН.
Paveliću je i mesto u Hrvatskoj. On je njihov ponos i dika, a mrtav neka bude mesto okupljanja ustaške sekte, da se jasno vidi koliko ih je i kakvi su. Ne mogu svi njegovi sledbenici u Španiju na poklonjenje tom demonu. Neka prebace njegove ostatke, pa neka i hrvatska zverka (EU dlaka, a ćud stara), pokaže svoj trag. Da se Hrvati dalje ne šlepuju uz srpski pokret otpora za opstanak u NDH. Neka u svom dvorištu imaju to svoje istorijsko zlo i neka bude vidljivo svima masovno obožavanja tog zla.
@H. - Nisu Hrvati kao Srbi, da svome ideologu i ne znaju za grob...
Ranio ga ponosan Srbin iz CG i rodoljub Blagoje Jovovic koji je veliki covek bio. Treba mu dici spomenik. Sto se cuti o tome ? Sta mislite kakav ugled bi imao jedan covek koji bi smaknuo na vreme Hitlera. Sto cute Srbi o tome?
Komentari (15)