SPAS OD SUŠE zA 10.000 HEKTARA: Iz Velikog i Malog Bačkog kanala navodnjavaće se oranice na teritoriji četiri opštine
NAJNOVIJIM projektima na hidrosistemu Dunav-Tisa-Dunav (DTD) biće obezbeđeno zalivanje oko 10.000 hektara oranica.
foto JVP Vode Vojvodine
Nedavno su završeni radovi na Regionalnom podsistemu za navodnjavanje "Mali Iđoš", u istoimenoj opštini, a na Malom bačkom kanalu u toku je treća, završna faza revitalizacije - na deonici od 1.650 metara, prema Malom Staparu kod Sivca.
- Radovi na velikom projektu iz Programa izgradnje sistema za navodnjavanje u Vojvodini, koji su sa 2,5 miliona evra finansirani iz Abu Dabi fonda, završeni su na podsistemu "Mali Iđoš", a obuhvatili su izgradnju crpne stanice, potisnog cevovoda, brane i akumulacije. Crpna stanica, kapaciteta 1,2 kubna metra u sekundi, omogućiće punjenje akumulacije, a potisni vod, dužine 2,35 kilometara, distribuiraće vodu u budući kanal Mali Iđoš-Njegoševo - objašnjava Srđan Kružević, direktor JVP "Vode Vojvodine".
Zemljana brana podignuta je između Malog Iđoša i Lovćenca, a akumulacija je formirana punjenjem vode iz Velikog bačkog kanala, preko kanala za navodnjavanje Kula-Mali Iđoš.
- Ovaj podsistem obezbediće navodnjavanje 7.000 hektara oranica na područjima opština Kula, Vrbas, Mali Iđoš i Bačka Topola - istakao je Kružević.
JVP "Vode Vojvodine", kao izvođač radova i finansijer, izmuljavaju korito i uređuju priobalje Malog bačkog kanala, koji služi za navodnjavanje okolnog poljoprivrednog zemljišta i održavanje ribnjaka kod Ruskog Krstura.
- Tokom leta i zime očišćena je deonica Malog bačkog kanala od Ruskog Krstura, preko Kruščića, do Malog Stapara, u dužini od oko 18 kilometara. Radovima koji se trenutno izvode, ovaj vodotok, čija ukupna dužina iznosi 21 kilometar, bio bi kompletno revitalizovan - poručio je Kružević, napominjući da vrednost radova iznosi gotovo 10 miliona dinara, a planirano je da budu završeni do kraja jula.
Kruščić
JVP "Vode Vojvodine" posebno uređuje obalu Malog bačkog kanala u Kruščiću kod Kule, gde je proteklih dana završena izgradnja doka dugog 30 metara, a početkom godine postavljeno je deset platformi za ribolovce. Predviđeno je da se do početka kupališne sezone ovde montiraju i dve skakaonice za plivače.
Preporučujemo
SA KADETIMA U PLANINE: Promocija Vojne akademije u Vršcu, pa uspon do Guduričkog vrha
13. 03. 2026. u 16:54
STIPENDIJE NAJBOLjIM STUDENTIMA: Konkurs kraljevačke lokalne samouprave
13. 03. 2026. u 13:12
HRVATI "VELIKI I JAKI" ŽALE SE CENTRALI NATO ZBOG SRPSKIH RAKETA: A ne smeta im vojni savez Zagreb-Tirana-Priština
PREMIJER Hrvatske Andrej Plenković rekao je danas, komentarišući to što Vojska Srbije raspolaže novom hipersoničnom kvazibalističkom raketom kineske proizvodnje CM-400, da će "razgovarati sa partnerima u NATO i upozoriti ih na takvo naoružanje".
12. 03. 2026. u 19:25
GORI AMERIČKI NOSAČ AVIONA: Hitno se oglasila Centralna komanda SAD
DANAS je na američkom nosaču aviona USS Gerald R. Ford (CVN-78) izbio požar, koji je u međuvremenu ugašen.
12. 03. 2026. u 16:38
IRANCI TVRDE - NETANJAHU JE UBIJEN: Šta se desilo Bibiju? Prvi put od početka rata i "Iranci izađite na ulice"
SPEKULACIJE o navodnoj smrti izraelskog premijera Benjamina Netanijahua pojavile su se juče na društvenim mrežama, a preneo ih je hebrejski veb-sajt iranske novinske agencije Tasnim. Šta se s njim dogodilo - odgovor je stigao dan kasnije. Živ je i zdrav i kako poručuje na prvoj konferenciji od početka rata - spreman je da borbe privede kraju.
12. 03. 2026. u 22:29 >> 22:37
Komentari (0)