NOVI UKRAS NA SAVSKOJ AVENIJI: "Klupko" obradovalo Šapčane
SAVSKU aveniju ukrasila je nova skulptura ,,Klupko" renomiranog i svetski poznatog autora Gorana Čpajaka, napravljena u čeliku, koju su svečano otkrili autor Goran Čpajak i dr Aleksandar Pajić, šabački gradonačelnik, na Starom gradu u Šapcu.
foto V Mitrić
- Raduje me što pored skulptura ,,Dijalog" i ,,Robot" dodajemo i ovo umetničko delo kojim polako pretvaramo ovaj deo grada u park umetnosti. Skulptura je nastala u okviru Rezidencionalnog programa za vizuelne umetnike Kulturnog centra u Šapcu, a projekat je finansijski podržalo ministarstvo kulture -kazao je gradonačelnik i dodao da radovi "Čpajaka, redovnog profesora Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu, krase mnoge javne prostore i trgove u svet"u.
Do sada je ovaj umetnik, po Pajićevim rečima, ostvarii veliki broj samostalnih i grupnih izložbi.
- Njegove skulpture u javnom prostoru pored naše zemlje izložene su u Francuskoj, Italiji, Turskoj, Kini, Južnoj Koreji, Egiptu, i prepoznate su i cenjene među mnogim umetničkim krugovima. Skulpture u javnom prostoru ulepšaće ovaj deo grada, čime nastavljamo da stvaramo bolje uslove za boravak naših sugrađana i posetilaca i omogućavamo da uživaju u različitim vizijama umetničkih dela -priča Pajić.
Autor skulpture, Goran Čpajak, pohvalio je gradsku vlasti i Šapčane na urbanističkom planu i na inicijativi da se na ovom prostoru napravi park kulture savremenog tipa.
- Ovo je nešto što ja doživljavam vrlo emotivno i puno mi je srce da se ovako nešto radi i u Šapcu, poput mnogih mesta u svetu. Moja inspiracija za nastanak skulptura dolazi iz emotivnih stanja iz prošlosti. Kao sklop tih emotivnih stanja i novog prostora u kom skulptura treba da stoji, tu može da se nađe veza, i eto odgovora što baš ova skulptura i zašto baš ovolika i od ovakvog materijala. Verujem da ćete ovde imati još mnogo skulptura i da ćemo za određen broj godina ovde imati dvadesetak umetničkih dela izuzetno značajnih za građane ovog grada - rekao je ovaj vrsni umetnik.
Istoričar umetnosti, Filip Kovačević, naveo je da je Čpajak jedan od najeminentnijih srpskih savremenih vajara, te da ima veoma veliko iskustvo u realizaciji ovakvih projekata.
- Klupko' u Šapcu deo je njegove novije serije koju radi poslednjih godina. Ovakav njegov rad postoji i u Gracu, Beogradu, Milanu i prostoru Ministarstva kulture i informisanja. Drago mi je što Grad prepoznaje njegovu važnost, što Ministarstvo ovo prepoznaje. Pre desetak godina ideja nam je bila da se ceo naš grad polako pretvori u galeriju savremene umetnosti. Zahvaljujući muralima i skulpturama Šabac to zaista i jeste. Ovo je pored umetničkog značaja i turistički potencijal grada -kaže Kovačević.
Preporučujemo
POTPISANI UGOVORI VREDNI 30 MILIONA: Podrška Pokrajine razvoju ruralnog turizma
06. 07. 2026. u 15:56
FILMOVI ANIMATORA IZ ZEMLjE I SVETA: Večernje projekcije animiranog filma u ŠAF-u
06. 07. 2026. u 15:35
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
DRAMA NA NEBU: Ruski avioni izbacili uređaje blizu britanskog nosača aviona, hitno dignuti F-35
VELIKA Britanija presrela je dva ruska aviona nakon što je premestila nosač aviona ka Arktičkom krugu radi podrške misijama NATO.
06. 07. 2026. u 09:38
NOVINARKA MARIJA NAĐENA MRTVA U AUTU: Kamere snimile poslednje trenutke
GRČKU je potresla vest o iznenadnoj smrti novinarke Marije Antonijanaki, koja je pronađena mrtva u svom automobilu u Iraklionu na Kritu.
06. 07. 2026. u 10:26
"SPAVAO BIH S NjOM I OŽENIO JE!" Skandal premijera Australije sa Kajli Minog - oženio se pre 6 meseci, a sad se izvinjava
AUSTRALIJSKI premijer Entoni Albaneze uputio je nedvosmisleno izvinjenje zbog komentara o pop zvezdi Kajli Minog koje je prošle nedelje izneo tokom gostovanja u jednom podkastu. Njegove izjave izazvale su talas osuda, a kritičari su ih nazvali „potpuno neprimerenim” i poručili da „omalovažavaju funkciju premijera”, piše Bi-Bi-Si.
06. 07. 2026. u 18:21 >> 18:21
Komentari (0)