UEFA PRESEKLA! Srbija zvanično saznala s kime joj ne daju da igra, a i protiv koga može - određeni šeširi za kvalifikacije za EURO 2024

Novosti online

28. 09. 2022. u 22:05

ŽREB za EVRO 2024 održaće se devetog oktobra u Frankfurtu. Srbija je, zahvaljujući pobedi nad Norveškom u Oslu, u poslednjem kolu Lige nacija, uspela da se probije u drugi "šešir", čime je napravila važan iskorak ka dugo iščekivanom plasmanu na Evropsko prvenstvo u fudbalu. Sada su postali pozanti i sastavi svih ostalih šešira, a time i ko su potencijalni rivali "orlova", a i sa kojima neće moći da igraju jer su u "istom sosu", a i s kim to UEFA brani da naša nacionalna selekcija igra.

УЕФА ПРЕСЕКЛА! Србија званично сазнала с киме јој не дају да игра, а и против кога може - одређени шешири за квалификације за ЕУРО 2024

FOTO: Tanjug/AP

Krenimo redom, od samih sastava šešira.

Učesnici završnog turnira elitne, A divizije Lige nacija, njih četiri, svrstani su u takozvani UNL šešir, jer će zbog pomenutog turnira imati samo osam preostalih takmičarskih termina u godini pred nama, pa će na žrebu za EURO  biti svrstani u petočlane grupe.

U UNL šeširu su: Holandija, Hrvatska, Španija i Italija, a u ostalim:

Prvi šešir: Danska, Portugal, Belgija, Mađarska, Švajcarska, Poljska

Drugi šešir: Francuska, Austrija, Češka, Engleska, Vels, Izrael, Bosna i Hercegovina, Srbija, Škotska, Finska

Treći šešir: Ukrajina, Island, Norveška, Slovenija, Republika Irska, Albanija, Crna Gora, Rumunija, Švedska, Jermenija

Četvrti šešir: Gruzija, Grčka, Turska, Kazahstan, Luksemburg, Azerbejdžan, Bugarska, Farska Ostrva, Severna Makedonija, samoproglašena tzv. "Republika Kosovo"

Peti šešir: Slovačka, Severna Irska, Kipar, Belorusija, Litvanija, Gibraltar, Estonija. Letonija, Moldavija, Matla

Šesti šešir: Andora, San Marino, Lihtenštajn

Dakle, iz samog pogleda na ovo, jasno je da zbog toga što su u istom šeširu u kome je i Srbija, rivali "orlova" na putu ka EURO 2024 (bar u grupnoj fazi, ostaje mogućnost za duele u eventualnom baražu) neće biti Francuska, Austrija, Češka, Engleska, Vels, Izrael, Bosna i Hercegovina, Škotska i Finska.

Ali, Srbija neće moći da igra i sa još jednom ekipom čiji je savez članica UEFA.

Naime, UEFA je uvela sledeća

OGRANIČENJA U ŽREBU

Politička ograničenja

Ove reprezentacije ne mogu biti u istoj grupi iz političkih razloga:
Jermenija - Azerbejdžan
Belorusija - Ukrajina
Španija - Gibraltar
Srbija - takozvano Kosovo
Bosna i Hercegovina - takozvano Kosovo

Uvedena su i

Kalendarska ograničenja

Najviše dve reprezentacije sa potencijalno oštrim zimama tokom prozora mogu biti u istoj grupi:
Belorusija
Estonija
Farska Ostrva
Finska
Island
Letonija
Litvanija
Norveška

Postoje još i 

Geografska ograničenja

Zbog velike udaljenosti ekipe mogu da budu izvučene sa maksimalno jednom od sledećih reprezentacija:
Azerbejdžan: Gibraltar, Island, Portugalija.
Island: Gruzija, Izrael, Jermenija, Kipar.
Kazahstan: Andora, Vels, Gibraltar, Engleska, Island, Malta, Portugalija, Republika Irska, Severna Irska, Farska Ostrva, Francuska, Škotska, Španija.

Kako se žreb odvija i ko ide na Evropsko prvenstvo u fudbalu?

Žreb će se održati u Festhale izložbenom centru sa početkom u 12 časova.

U žrebu će učestvovati pomenute 53  fudbalske federacije članice UEFA, sve osim Nemačke koja se kao domaćin automatski kvalifikovala i Rusije koja trpi embargo zbog dešavanja u Ukrajini, a na osnovu odluke Izvršnog odbora UEFA koju je potvrdio Sud za sportsku arbitražu iz Lozane.

Po dve prvoplasirane ekipe iz svih deset grupa pridružiće se Nemačkoj na listi učesnika Evropskog prvenstva, a poslednja tri tima biće poznata posle baraž mečeva. 

Srbija je prvim mestom u grupi 4 Divizije B obezbedila učešće u tom baražu, pa će "orlovi" imati popravni u slučaju da preko kvalifikacija ne izbore direktan plasman u Nemačku.

Pošto u kvalifikacijama učestvuje 53 ekipe podeljene u deset grupa, sedam grupa imaće pet ekipa, dok će tri grupe činiti šest nacionalnih timova ili predstavnika nepriznatih entiteta.

Žreb će otvoriti ekipe iz šešira "Lige nacija" i prvog šešira, pa se redom prelazi od drugog do šestog. Timovi iz ova dva šešira biće ubacivani u grupe po abecednom redu, s tim što su grupe A do D rezervisane za četiri finaliste Lige nacija, a ostali nosioci idu redom u grupe E do J.

Kad se pređe na drugi šešir, u kome će biti i kuglica sa imenom Srbije, i na ostale do šešira pet, timovi će biti ubacivani redom od A do J, s tim što će biti poštovana određena ograničenja. 

To se odnosi i na Srbiju, u čiju grupu neće moći da dođe tim koji reprezentuje nepriznatu "državu" Kosovo, kao što smo pomenuli u odeljku "politička ograničenja".

Pošto najslabiji šešir ima samo tri tima, oni će biti ubačeni redom u grupe H, I, J po redu izvlačenja i poštujući ranije navedena ograničenja. Ovde može da se primeni pravilo "geografskog ograničenja". Naime, jedna od tri reprezentacije u ovom šeširu je Andora, a ona ne može da upadne u grupu sa Kazahstanom koji je u četvrtom šeširu, jer bi njihovi dueli zahtevali preduga i prenaporna putovanja ekipa na gostovanje.

Utakmice kvalifikacija igraće se od marta do novembra 2023. godine:

PROZORI KVALIFIKACIJA

23-25.03.2023. 1. kolo

26-28.03.2023. 2. kolo

16-17.06.2023. 3. kolo

19-20.06.2023. 4. kolo

07-09.09.2023. 5. kolo

10-12.09.2023. 6. kolo

12-14.10.2023. 7. kolo

15-17.10.2023. 8. kolo

16-18.11.2023. 9. kolo

19-21.11. 2023. 10. kolo

Plej of mečevi

21.03. 2024. polufinala
26.03.2024. finala

Finalni turnir

14.06.2024. UEFA EURO 2024 otvaranje
14.07.2024. UEFA EURO 2024 finale

BONUS VIDEO - TOP 10 NAJPLAĆENIJIH FUDBALERA: Koliko zarađuje Ronaldo a koliko Mesi...

 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

DAO ŠANSU ORLOVIMA U KATARU: Ovo je žena Brazilca - prirodna lepotica Ana Marijana (FOTO)