ZABORAVLJENI SKANDAL EVROVIZIJE: Evo šta se desilo na prvom takmičenju ikada - mnogi ovo smatraju nepravdom
PRVI izbor za Pesmu Evrovizije održan je 1956. godine i učestvovalo je samo 7 zemalja.
Foto: Printscreen/Jutjub
Godine 1956. inicijativom generalnog direktora švajcarske televizije Marsela Bezensona održan je i prvi festival pod nazivom "Grand Prix De La Chanson Europienne", budući izbor za "Pesmu Evrovizije".
Pesmu Evrovizije video je kao put ujedinjenja različitih zemalja i nacija u posleratnoj Evropi, a sam naziv "Evrovizija" prvi put je upotrebio britanski novinar Džordž Kempi u listu "London evening standard", 1951. godine.
U prvom takmičenju, održanom u gradu Luganu 24. maja 1956, a učestvovale su Francuska, SR Nemačka, Italija, Holandija, Luksemburg, Belgija i domaćin Švajcarska. Svaka zemlja je poslala dve pesme, tako da je ukupno bilo 14 pesama.
Sistem glasanja predviđao je da svaka država učesnica pošalje po dva člana žirija koji mogu da glasaju za sve pesme, uključujući i onu iz svoje države. Na kraju, žiri iz Luksemburga nije mogao da doputuje u Švajcarsku, pa je zemlji domaćinu dozvoljeno da glasa umesto njih.
Pobedu je odnela predstavnica Švajcarske Lis Asia, sa pesmom "Refrain", što je izazvalo skandal i dovelo u pitanje čitavu regularnost glasanja.
Glasovi pojedinačnih članova žirija nikada nisu objavljeni, mada jeste činjenica da je pobednička numera osvojila 102 poena (od mogućih 140).
Ovo je bio jedini izbor na koičenje snimano, nijedna kopija nije preživm su zemlje imale više od jedne pesme. Takođe, iako je takmela do danas osim pobedničke pesme koja je ponovljena na kraju.
Jugoslavija se Pesmi Evrovizije pridružila već 1961. kao jedina zemlja van zapadne Evrope koja se takmiči.
(Istorijski zabavnik)
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
RAMPA OD TRAMPA ZA MAKRONA: Diplomatski skandal na pomolu, Vašington sprema neviđeni udarac Parizu
SJEDINjENE Američke Države razmatraju odlaganje, ili čak blokiranje, imenovanja sledećeg francuskog ambasadora u Vašingtonu, što je potez bez presedana koji preti da produbi jaz između dva dugogodišnja saveznika, navode četiri izvora upoznata sa situacijom.
29. 07. 2026. u 19:12
HITNO UPOZORENjE ZA VOZAČE U SRBIJI: Opozvana dva popularna Nissan modela zbog rizika od požara i povreda
NA sajtu sistema NEPRO objavljen je opoziv dva modela putničkih vozila marke Nissan zbog bezbednosnih rizika koji mogu dovesti do povreda korisnika, odnosno povećanog rizika od požara.
24. 07. 2026. u 16:00
MASOVNO ZATVARANjE PLAŽA U CG: Voda opasna za kupanje, ambulante pune bolesne dece - i na Slovenskoj plaži zabranjeno kupanje
NA NEKOLIKO popularnih plaža u Crnoj Gori uvedena je zabrana kupanja nakon što su analize pokazale da morska voda nije bezbedna.
30. 07. 2026. u 16:55 >> 18:54
Komentari (0)