ZAPALILI PETROVDANSKE LILE: Tradicionalna manifsdtacija u hramu Svetog Save kod Bijeljine
U PORTI hrama Svetog Save u Batkoviću kod Bijeljine, uoči velikog hrišćanskog praznika, Svetih apostola Petra i Pavla, pedesetak mališana i njihovi roditelji zapalili su petrovdanske lile.
Foto: B. Milošević
Ovaj stari običaj lilanja, po narodnom verovanju, štiti domaćinstva od svakog zla, i donosi zdravlje i blagostanje, a upaljene lile, od kore divlje trešnje, rasteruju mrak i sile zla od ljudi, useva i životinja.
Nakon vesele graje i dogorelih lila, mališani obilaze domaćinstva, da domaćinu požele berićetnu godinu, pune ambare i štale, za šta ih domaćica nagradi novcem, slatkišima i zarcom,kolačem od sira sušenom na suncu, koji se tradicionalno priprema za Petrovdan.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
SVE KLjUČA OKO FOKLANDSKIH OSTRVA: Argentinski predsednik poslao poruku koja će razbesneti Britance
PREDSEDNIK Argentine Havijer Milej izjavio je da je njegova vlada "svakim danom sve bliže" povratku suvereniteta nad Foklandskim ostrvima, produbljujući diplomatski spor izazvan politički obojenim slavljem reprezentacije Argentine nakon pobede nad Engleskom na Svetskom prvenstvu ranije ove sedmice, piše briselski portal Politiko.
17. 07. 2026. u 14:37
NOVA FAZA SUKOBA NA BLISKOM ISTOKU: Iran prvi put direktno napao ovu zemlju!
IRAN je saopštio da je u petak izveo nove napade na američke objekte na Bliskom istoku, uključujući i prvi direktan napad u Siriji, nakon šeste uzastopne noći američkih udara na iranske vojne objekte.
17. 07. 2026. u 12:51
VODITELjKA GODINAMA NE SPAVA SA MUŽEM: "To je za mene traumatično!"
VODITELjKA sa suprugom već godinama ne spava u istom krevetu...
14. 07. 2026. u 11:17
Komentari (0)