BAJDEN UKIDA AMERIKANCIMA HAMBURGERE? Iz Bele kuće kažu - to je fejk njuz i politička igra
POJEDINI republikanski zakonodavci i konzervativni komentatori i dalje iznose lažne tvrdnje da će plan predsednika Džozefa Bajdena o borbi protiv klimatskih promena primorati Amerikance da jedu manje mesa.
Foto: Printskrin
Hamburgeri su, tako, postali nova tema u kulturnom ratu u zemlji.
Tvrdnja da predsednik Bajden želi da zabrani konzumiranje mesa je netačna i predmet je mnogih šala na internetu. Pa ipak, konzervativci, među kojima su i neki republikanski zakonodavci, nastavljaju da je šire. Bajdenova administracija nema nameru da ograniči konzumiranje mesa, kaže sekretar za poljoprivredu Tom Vilsek.
- U svetu politike igraju se igre i neka pitanja ubacuju u nacionalni dijalog iako ljudi vrlo dobro znaju da ta pitanja nisu zasnovana na činjenicama.
Sve je počelo sa lažnim naslovom u jednom britanskom tablodu da bi Bajdenov ekološki plan mogao da Amerikance ograniči na jedan hamburger mesečno, što je znatno manje od sadašnjeg proseka od tri hamburgera nedeljno, prema podacima američkog Sekretarijata za poljoprivredu.
U članku se Bajdenov predlog o borbi protiv klimatskih promena neosnovano doveo u vezu sa jednom studijom Univerziteta Mičigen iz 2020, u kojoj se navodi da, ukoliko bi se konzumiranje mesa u Americi smanjilo za 50 odsto, emisija štetnih gasova bi se do 2030. smanjila za 1,6 milijardi metričkih tona, odnosno zagađenje smanjilo za četvrtinu na godišnjem nivou.
Martin Heler, sa Univerziteta Mičigena, je jedan od autora studije i kaže da je napravljena jedna potpuno lažna veza.
- Mi nikada nismo izneli nikakve predloge koji bi bili preporuke za određenu politiku. Takođe, koliko znamo, Bajdenova administracija nikada nije pomenula našu studiju.
Sa tom lažnom tvrdnjom - meso je postalo simbol lične slobode od vladine tiranije, a hamburgeri - novo poprište u kulturnom ratu u Americi.
- Desnica želi da asocira ljude na američki Zapad, na rančere i muževnost. Tako su šnicle i hamburgeri postali jedna od tih asocijacija - objašnjava za Glas Amerike Tom Nilon, autor knjige "Borba oko hrane i kulturni rat."
Uz sve veću svest o ulozi koju proizvodnja hrane ima u klimatskim promenama, konzumiranje mesa zaista ima političku dimenziju. Prema Galupovoj anketi iz 2018, 11 odsto liberala su se izjasnili kao vegetarijanci, u poređenju sa dva odsto konzervativaca.
Međutim, ne postoji opasnost da će Amerika uskoro da pređe na vegeterijansku ishranu. Prema podacima Sekretarijata za poljoprivredu, svaki Amerikanac u proseku pojede oko 37 kilograma govedine godišnje.
Pa ipak, oni se sve više okreću i alternativama zasnovanim na biljkama, koje se sada često mogu naći u restoranima i supermarketima. Mnogi kažu da biljne zamene sada imaju ukus isti kao meso. U lancu brze hrane Burger King, jedna od popularnih opcija na meniju je i "Nemoguća pljeskavica" (Impossible burger) - koja se potpuno pravi od biljaka.
(Kurir)
Preporučujemo
BAJDEN POTVRDIO: Putin nije umešan u hakerski napad na najveću američku naftnu kompaniju
13. 05. 2021. u 20:14
SUKOB NAM JE PRED VRATIMA Rute upozorava: Mi smo sledeća meta Rusije
RUSIJA bi mogla da bude spremna da upotrebi vojnu silu protiv NATO-a u narednih pet godina, smatra generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
11. 12. 2025. u 15:46 >> 16:40
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne
SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.
11. 12. 2025. u 16:22
OVO JE STRAŠNO! Uznemirena Bilja otkrila gde je Aca bio u vreme MASAKRA - pevač mesecima u Australiji
PEVAČICA Biljana Jevtić oglasila se povodom terorističkog napada koji se dogodio u Sidneju. Njen suprug, pevač Aleksandar Aca Ilić, poslednja tri meseca proveo je upravo u tom gradu.
14. 12. 2025. u 19:24
Komentari (0)